Tohle je ideál ženské krásy. Modelka, kterou stvořili vědci

ČTK Magazín ČTK, Magazín
7. 3. 2014 14:15
Čeští vědci pomocí matematické analýzy předpověděli, kdo vyhraje letošní ročník soutěže Česká Miss.
Nejblíže k "ideálu krásy" má podle vědců Hana Svobodová
Nejblíže k "ideálu krásy" má podle vědců Hana Svobodová | Foto: Profimédia

Praha - Portrét ženské tváře, který vyjadřuje současný ideál české krásy, vytvořili čeští vědci a designéři. Experiment vychází z výzkumů morfologie obličeje.

Podle vědecké teorie se tvář, kterou lidé považují za krásnou, vlastně blíží dokonalému průměru. Obraz vznikl pomocí speciálního počítačového programu z portrétu sedmadvaceti krásek. Pokus dnes představili autoři ze sdružení Žádná věda, kteří se věnují experimentům na pomezí vědy, umění a zábavy.

Pomocí matematické analýzy porovnali, která ze současných deseti finalistek má ideálu nejblíže. Snaží se tak předpovědět, kdo za tři týdny vyhraje soutěž Česká Miss 2014. Jméno Miss Experiment drží v tajnosti až do večera 29. března. Autoři výzkumu předpokládají, že se jejich favoritka umístí na jednom z prvních tří míst. Na absolutní vítězství si dokonce vsadili.

"Docela mě zajímá, jak to dopadne. Já bych si tipoval, že dobře a skutečně vyhraje u diváků dívka z experimentu," komentoval vědec Jaroslav Flegr z přírodovědecké fakulty.

Z analýzy sdružení Žádná věda vyplynulo, že z minulých vítězek této soutěže má nejblíže k "ideálu krásy" Hana Svobodová - první česká vicemiss z roku 2008.

Informace o projektu, který je podle prvotních informací součástí marketingové kampaně, budou od soboty dostupné na webu www.experimentmiss.cz a na facebookových stránkách Nemáme rádi viry, jejímž provozovatelem je softwarová společnost zabývající se výrobou antivirových programů. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy