Tohle je ideál ženské krásy. Modelka, kterou stvořili vědci

ČTK Magazín ČTK, Magazín
7. 3. 2014 14:15
Čeští vědci pomocí matematické analýzy předpověděli, kdo vyhraje letošní ročník soutěže Česká Miss.
Nejblíže k "ideálu krásy" má podle vědců Hana Svobodová
Nejblíže k "ideálu krásy" má podle vědců Hana Svobodová | Foto: Profimédia

Praha - Portrét ženské tváře, který vyjadřuje současný ideál české krásy, vytvořili čeští vědci a designéři. Experiment vychází z výzkumů morfologie obličeje.

Podle vědecké teorie se tvář, kterou lidé považují za krásnou, vlastně blíží dokonalému průměru. Obraz vznikl pomocí speciálního počítačového programu z portrétu sedmadvaceti krásek. Pokus dnes představili autoři ze sdružení Žádná věda, kteří se věnují experimentům na pomezí vědy, umění a zábavy.

Pomocí matematické analýzy porovnali, která ze současných deseti finalistek má ideálu nejblíže. Snaží se tak předpovědět, kdo za tři týdny vyhraje soutěž Česká Miss 2014. Jméno Miss Experiment drží v tajnosti až do večera 29. března. Autoři výzkumu předpokládají, že se jejich favoritka umístí na jednom z prvních tří míst. Na absolutní vítězství si dokonce vsadili.

"Docela mě zajímá, jak to dopadne. Já bych si tipoval, že dobře a skutečně vyhraje u diváků dívka z experimentu," komentoval vědec Jaroslav Flegr z přírodovědecké fakulty.

Z analýzy sdružení Žádná věda vyplynulo, že z minulých vítězek této soutěže má nejblíže k "ideálu krásy" Hana Svobodová - první česká vicemiss z roku 2008.

Informace o projektu, který je podle prvotních informací součástí marketingové kampaně, budou od soboty dostupné na webu www.experimentmiss.cz a na facebookových stránkách Nemáme rádi viry, jejímž provozovatelem je softwarová společnost zabývající se výrobou antivirových programů. 

 

Právě se děje

před 45 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy