Vědci objevili nový druh pavouka. Při obraně dělá přemety

ČTK ČTK
7. 5. 2014 10:23
Pavouk si vyvinul originální způsob úniku před predátory. V případě ohrožení začne dělat přemety
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Rabat - Pavouka, kterému by mohl závidět leckterý gymnasta, objevili na marocké Sahaře němečtí vědci. Díky přemetům se jeho rychlost zdvojnásobí - z jednoho metru za vteřinu na dva metry. Ale protože ho tento manévr stojí spoustu energie, je až poslední možností úniku.

"Pokud to udělá pětkrát až desetkrát za jeden den, pak uhyne," řekl listu The New York Times Peter Jäger, který je odborníkem na taxonomii Senckenbergova výzkumného ústavu a Muzea přírodní historie v německém Frankfurtu. Právě Jäger pavouka identifikoval.

Noční gymnasta

Pavouk žije ve stavbě ve tvaru rourky, kterou si tká v písku, a kde zůstává ukrytý pod písečným víčkem. Objevuje se až v noci, kdy slídí za potravou.

Další pavouk s latinským názvem Carparachne aureoflava dokáže dělat podobné přemety, ale jen v terénu svažujícím se z kopce, kdy mu pomáhá gravitace. Nově objevený druh dokáže metat přemety nejen na rovině a z kopce, ale i do kopce. I když je většinou dělá dopředu, umí je rovněž dozadu.

Oficiálně dostal nový pavouk latinské označení Cebrennus rechenbergi, a to podle vědce Ingo Rechenberga, který je odborníkem na bioniku na berlínské Technické univerzitě. 

 

Právě se děje

Další zprávy