Vědci našli ve zmrzlém trusu tuleně fungující USB disk, teď hledají jeho majitele

Magazín Magazín
6. 2. 2019 18:59
Novozélandští vědci hledají majitele USB disku, který našli ve zmrzlém exkrementu vzácného antarktického tuleně leopardího. Dobrovolníci z institutu pro výzkum vody a atmosféry (NIWA) objevili paměťový klíč v jednom z nasbíraných vzorků, který byl rok uschován v mrazáku. Podle nich je disk stále funkční a je na něm spousta fotek.
Tuleň leopardí se běžně pohybuje v antarktických mořích.
Tuleň leopardí se běžně pohybuje v antarktických mořích. | Foto: Shutterstock

Výzkumníci hledají majitele USB disku i prostřednictvím sociálních sítí. Organizace na Twitteru zveřejnila jedno z videí z disku, které ukazuje kajakáře pádlujícího okolo zálivu Porpoise Bay na úplném jihu Jižního ostrova. 

Ačkoliv není autorovi videa vidět do tváře, na záznamu je modrý kajak i záběry tulení matky hrající si s mládětem. Majitel si tak USB může přijít vyzvednout, informoval britský deník The Guardian

Trus leopardních tuleňů analyzují vědci proto, aby zjistili zdravotní stav těchto tvorů, jejich jídelníček i to, jak dlouho se pohybují v novozélandských vodách.

Dobrovolníci po celém novozélandském pobřeží proto sbírají exkrementy pro mořské biology. Ti je vyhodnocují, aby zjistili, proč se druh běžně lovící v antarktických vodách přesouvá čím dál tím severněji. 

"Je velmi znepokojující, že tato úžasná antarktická zvířata v sobě nosí takový plast," uvedla k případu jedna z dobrovolnic Jodie Warrenová, jež disk při práci v laboratoři objevila. 

USB klíč proto nechala vysušit a po týdnech zjistila, že je stále funkční. Ačkoliv organizace není podle The Guardian v hledání majitele zatím úspěšná, v pátrání nepolevuje. 

Video: Kožešinové farmy v Česku skončily

Kožešinové farmy v Česku skončily. Klece už zejí prázdnotou. | Video: Obránci zvířat
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy