Vědci našli ve zmrzlém trusu tuleně fungující USB disk, teď hledají jeho majitele

Magazín Magazín
6. 2. 2019 18:59
Novozélandští vědci hledají majitele USB disku, který našli ve zmrzlém exkrementu vzácného antarktického tuleně leopardího. Dobrovolníci z institutu pro výzkum vody a atmosféry (NIWA) objevili paměťový klíč v jednom z nasbíraných vzorků, který byl rok uschován v mrazáku. Podle nich je disk stále funkční a je na něm spousta fotek.
Tuleň leopardí se běžně pohybuje v antarktických mořích.
Tuleň leopardí se běžně pohybuje v antarktických mořích. | Foto: Shutterstock

Výzkumníci hledají majitele USB disku i prostřednictvím sociálních sítí. Organizace na Twitteru zveřejnila jedno z videí z disku, které ukazuje kajakáře pádlujícího okolo zálivu Porpoise Bay na úplném jihu Jižního ostrova. 

Ačkoliv není autorovi videa vidět do tváře, na záznamu je modrý kajak i záběry tulení matky hrající si s mládětem. Majitel si tak USB může přijít vyzvednout, informoval britský deník The Guardian

Trus leopardních tuleňů analyzují vědci proto, aby zjistili zdravotní stav těchto tvorů, jejich jídelníček i to, jak dlouho se pohybují v novozélandských vodách.

Dobrovolníci po celém novozélandském pobřeží proto sbírají exkrementy pro mořské biology. Ti je vyhodnocují, aby zjistili, proč se druh běžně lovící v antarktických vodách přesouvá čím dál tím severněji. 

"Je velmi znepokojující, že tato úžasná antarktická zvířata v sobě nosí takový plast," uvedla k případu jedna z dobrovolnic Jodie Warrenová, jež disk při práci v laboratoři objevila. 

USB klíč proto nechala vysušit a po týdnech zjistila, že je stále funkční. Ačkoliv organizace není podle The Guardian v hledání majitele zatím úspěšná, v pátrání nepolevuje. 

Video: Kožešinové farmy v Česku skončily

Kožešinové farmy v Česku skončily. Klece už zejí prázdnotou. | Video: Obránci zvířat
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy