Vědci našli údajně nejstarší zkamenělou spermii na světě

ČTK ČTK
17. 5. 2014 8:00
Jedná se o první měkkou tkáň, která se zůstala neporušená po miliony let.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Canberra - Údajně nejstarší dochovanou zkamenělou spermii našli vědci na severu Austrálie. Objevena byla v pozůstatcích 17 milionů let starých korýšů v jedné z jeskyň ve státě Queensland, informoval list The Daily Telegraph.

Odborníci jsou přesvědčeni, že spermie vydržela v dobrém stavu díky fosforu přítomnému ve výkalech netopýrů v jeskyni, jež byla v dřívějších dobách pod vodou.

Spermie bez ocasu

"Nikdo takovou zkamenělou spermii zatím neviděl," prohlásil paleontolog Mike Archer z univerzity v australském státě Nový Jižní Wales. "Toto je nejstarší spermie na světě. Jsme zvyklí na fosilie kostí a zubů, ale nečekali jsme, že i měkké tkáně se mohou dochovat 17 milionů let," dodal.

Spermie a další vnitřní reprodukční orgány byly nalezeny u lasturnatek, což jsou malí, jen několik milimetrů dlouzí korýši, jejichž spermie však mohou co do délky dosahovat až desetinásobku velikosti těla živočicha. Spermie jsou neobvyklé i tím, že nemají ocas, ale jen velkou hlavu.

"Na tomto objevu je nejpozoruhodnější, že naznačuje, že způsob reprodukce těchto malých korýšů zůstal až do dnešních dnů prakticky nezměněn," uvedla německá bioložka Renate Matzkeová-Karaszová.

 

Právě se děje

před 15 minutami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 1 hodinou

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy