Vědci našli údajně nejstarší zkamenělou spermii na světě

ČTK ČTK
17. 5. 2014 8:00
Jedná se o první měkkou tkáň, která se zůstala neporušená po miliony let.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Canberra - Údajně nejstarší dochovanou zkamenělou spermii našli vědci na severu Austrálie. Objevena byla v pozůstatcích 17 milionů let starých korýšů v jedné z jeskyň ve státě Queensland, informoval list The Daily Telegraph.

Odborníci jsou přesvědčeni, že spermie vydržela v dobrém stavu díky fosforu přítomnému ve výkalech netopýrů v jeskyni, jež byla v dřívějších dobách pod vodou.

Spermie bez ocasu

"Nikdo takovou zkamenělou spermii zatím neviděl," prohlásil paleontolog Mike Archer z univerzity v australském státě Nový Jižní Wales. "Toto je nejstarší spermie na světě. Jsme zvyklí na fosilie kostí a zubů, ale nečekali jsme, že i měkké tkáně se mohou dochovat 17 milionů let," dodal.

Spermie a další vnitřní reprodukční orgány byly nalezeny u lasturnatek, což jsou malí, jen několik milimetrů dlouzí korýši, jejichž spermie však mohou co do délky dosahovat až desetinásobku velikosti těla živočicha. Spermie jsou neobvyklé i tím, že nemají ocas, ale jen velkou hlavu.

"Na tomto objevu je nejpozoruhodnější, že naznačuje, že způsob reprodukce těchto malých korýšů zůstal až do dnešních dnů prakticky nezměněn," uvedla německá bioložka Renate Matzkeová-Karaszová.

 

Právě se děje

Další zprávy