Tady nouzi o sníh a mráz nemají. V Rumunsku otevřeli ledový hotel

ČTK ČTK
31. 12. 2015 9:45
I přes teplou zimu otevřel ledový hotel v rumunských Karpatech podle plánu - hned po Vánocích. Nabízí tematické pokoje, pojmenované podle evropských měst a zemí, nocleh v iglú i ledové restaurace. V pokojích samozřejmě panuje mráz a i postele jsou z ledu. Nicméně pro návštěvníky jsou připravené matrace a spací pytle určené pro vysokohorské expedice. K zapůjčení jsou také teplé svršky.
Restaurace v ledovém hotelu
Restaurace v ledovém hotelu | Foto: hotelofice.ro

Bukurešť - Teplé počasí, které v prosinci panuje i v Rumunsku, nezabránilo otevření jediného hotelu v této balkánské zemi postaveného z ledu. A zájem je mezi turisty, i ze zahraničí, značný, tvrdí podle serveru BalkanInsight mluvčí hotelu Lidia Badilaová.

I když je sněhu a ledu méně, než tomu v této roční době bývá, ledový hotel v Karpatech už jedenáctý rok po sobě otevřel své brány přesně podle plánu - hned po Vánocích. Ke stavbě hotelu, jedinečného v jihovýchodní Evropě, byly použity dvoumetrové kvádry získané z blízkého jezera, sníh, voda a potřebné tvarovací formy.

Stavitelé každý rok hotel tematicky mění. Letos se rozhodli vybudovat čtrnáct pokojů, které pojmenovali po různých evropských zemích a městech. "Pařížský pokoj" například zkrášluje průsvitná socha Napoleona, zatímco v "Britském pokoji" hosty vítá Shakespeare. V areálu je i několik iglú.

V pokojích samozřejmě panuje mráz a i postele jsou z ledu. Nicméně pro návštěvníky jsou připravené matrace a spací pytle určené pro vysokohorské expedice. K zapůjčení jsou také teplé svršky.

Jeden z pokojů v ledovém hotelu.
Jeden z pokojů v ledovém hotelu. | Foto: hotelofice.ro

Pokud jde o ceny, jedna noc v dvoulůžkovém pokoji prý tuto sezonu přijde na 440 lei (2625 korun). Pro zájemce o iglú bylo stanoveno 660 lei.

Volná místa ale už asi nejsou k mání. "Pro tuto sezonu jsou už všechny pokoje plně obsazené," tvrdí spokojeně mluvčí hotelu Badilaová. "Nejvíce turistů je z Británie, Německa a Rumunska," dodává. K dispozici mají i restaurace a bar.

Loni byl karpatský ledový hotel otevřený až do dubna a prý se v něm vystřídalo kolem 5000 hostů.

Moře je velice stabilní systém v čase, a pokud dojde k rozlámání a tání ledu, tak se mění celý mořský ekosystém. To je změna, která je velmi nebezpečná, říká polárník Josef Elster. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy