V Norsku se má vdávat 12letá dívka. Lidé volají policii

jaz
9. 10. 2014 10:55
Severská země v poslední době nemluví o ničem jiném než o blížící se svatbě nezletilé dívky s dospělým mužem. Přestože se jedná o kampaň, starostliví občané se snaží sňatku zabránit.
12letá Thea a 37letý Geir
12letá Thea a 37letý Geir | Foto: theasbryllup.blogg.no

Oslo – Na internetu se před nedávnem objevil blog dvanáctileté dívky, která se připravuje na svatbu se sedmatřicetiletým mužem.

"Vítejte na mém blogu! Jmenuji se Thea, je mi 12 let a chodím do sedmé třídy. 11. 10. 2014 se budu vdávat a na tomto blogu si můžete přečíst vše o mých nápadech a přípravách na svatbu," píše dívka na stránkách, kam dává fotografie svatebních šatů, prstýnků, dortů a všeho, o čem ve spojení se svatebním dnem sní.

Na první pohled stránky vypadají uvěřitelně a není divu, že mnozí lidé z Norska dívce uvěřili a zděšení volali policii a sociálku s podezřením na zneužívání dětí. Na sociálních sítích se také rozpoutala živá diskuse se záměrem chystanou svatbu překazit. To byl i cíl kampaně, která upozorňuje na sňatky dětí po celém světě.

Kampaň kopla do vosího hnízda

Nezisková organizace Plan International dokázala zaujmout veřejnost natolik, že se falešný svatební blog dvanáctileté They stal přes noc nejčtenější stránkou v Norsku. Nikdo si ale nevšiml, že datum svatby 11. října byl záměrně stanoven na den, kdy se koná i mezinárodní den dívek.

Ne všude ale vyvolá svatba mladé dívky se starším mužem takové pobouření, jak tomu bylo v Norsku. Autoři kampaně uvádí, že až 39 tisíc dívek je každý den připraveno o dětství a provdáno, aniž by se o jejich osud kdokoli zajímal. Cílem projektu je vyvolat diskuzi, jak těmto dětem pomoct.

Organizace Plan působí v 50 rozvojových zemích Afriky, Asie i Ameriky a snaží se podporovat práva dětí a dostat je z chudoby.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy