V Norsku se má vdávat 12letá dívka. Lidé volají policii

jaz
9. 10. 2014 10:55
Severská země v poslední době nemluví o ničem jiném než o blížící se svatbě nezletilé dívky s dospělým mužem. Přestože se jedná o kampaň, starostliví občané se snaží sňatku zabránit.
12letá Thea a 37letý Geir
12letá Thea a 37letý Geir | Foto: theasbryllup.blogg.no

Oslo – Na internetu se před nedávnem objevil blog dvanáctileté dívky, která se připravuje na svatbu se sedmatřicetiletým mužem.

"Vítejte na mém blogu! Jmenuji se Thea, je mi 12 let a chodím do sedmé třídy. 11. 10. 2014 se budu vdávat a na tomto blogu si můžete přečíst vše o mých nápadech a přípravách na svatbu," píše dívka na stránkách, kam dává fotografie svatebních šatů, prstýnků, dortů a všeho, o čem ve spojení se svatebním dnem sní.

Na první pohled stránky vypadají uvěřitelně a není divu, že mnozí lidé z Norska dívce uvěřili a zděšení volali policii a sociálku s podezřením na zneužívání dětí. Na sociálních sítích se také rozpoutala živá diskuse se záměrem chystanou svatbu překazit. To byl i cíl kampaně, která upozorňuje na sňatky dětí po celém světě.

Kampaň kopla do vosího hnízda

Nezisková organizace Plan International dokázala zaujmout veřejnost natolik, že se falešný svatební blog dvanáctileté They stal přes noc nejčtenější stránkou v Norsku. Nikdo si ale nevšiml, že datum svatby 11. října byl záměrně stanoven na den, kdy se koná i mezinárodní den dívek.

Ne všude ale vyvolá svatba mladé dívky se starším mužem takové pobouření, jak tomu bylo v Norsku. Autoři kampaně uvádí, že až 39 tisíc dívek je každý den připraveno o dětství a provdáno, aniž by se o jejich osud kdokoli zajímal. Cílem projektu je vyvolat diskuzi, jak těmto dětem pomoct.

Organizace Plan působí v 50 rozvojových zemích Afriky, Asie i Ameriky a snaží se podporovat práva dětí a dostat je z chudoby.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Další zprávy