Část Indonésie má zákaz slavit „nemuslimského“ Valentýna. Policie zabavila i kondomy

ČTK Magazín ČTK, Magazín
14. 2. 2017 14:00
Vládní úřady v Indonésii zakázaly v některých částech země slavit svátek svatého Valentýna. Indonéské dodávkové služby přesto poskytují služby na zásilky květin či čokolády. Na ostrově Sulawesi však policie zabavila kondomy.
Studenti protestují proti svátku sv. Valentýna v indonéském městě Surabaja.
Studenti protestují proti svátku sv. Valentýna v indonéském městě Surabaja. | Foto: Reuters

Indonéské úřady zakázaly v některých částech země studentům slavit svátek svatého Valentýna, který podle nich odporuje kulturním a společenským zvyklostem této převážně muslimské země. Úřady také v některých městech provedly razie v obchodech a zabavily kondomy. Informovala o tom agentura Reuters.

Indonésie je zemí s největší muslimskou populací na světě. Devadesát procent z 240 milionů obyvatel se hlásí k islámu, který ale většina z nich praktikuje v umírněné formě.

Indonésie se také oficiálně označuje za sekulární stát, který podporuje náboženskou různorodost. Organizace pro lidská práva ale vyjadřují obavy z rostoucího vlivu radikálních islámských skupin, které zasahují občanům do jejich způsobu života.

Konfiskace kondomů na ostrově Sulawesi

Vládní úřady v druhém největším indonéském městě Surabaya zakázaly studentům slavit svátek zamilovaných "ve školách i mimo ně". Podobný dopis byl rozeslán také školám v nejlidnatější indonéské provincii Západní Jáva.

Západní Jáva a další provincie uplatňující přísné islámské právo šaría, například Aceh, vydaly podobný zákaz týkající se svatého Valentýna již v minulých letech. Na základě decentralizovaného systému vlády mohou regionální úřady vydávat podobná místní nařízení bez souhlasu centrální vlády, uvedla agentura Reuters.

Ve městě Makassar na ostrově Sulawesi policie podnikla razie v obchodech se smíšeným zbožím a zkonfiskovala kondomy.

V indonéské metropoli Jakartě a dalších částech země v posledních letech vzrostla popularita svátku svatého Valentýna a řada firem u jeho příležitosti nabízí různé slevy a propagační akce. Například národní letecký dopravce Garuda Indonesia nabízí tento týden 15procentní slevu na letenky. Dodávkové služby zase poskytují v tomto týdnu slevy na zásilky květin a čokolády zamilovaným.

Podobný zákaz platí také v Pákistánu, kde byl vyvolán peticí jednoho z občanů, který taktéž tvrdí, že Valentýn není součástí muslimské tradice. Nejvyšší soud v zemi rovněž nařídil médiím, aby o svátku neinformovala. Informaci přinesla indická agentura Press Trust of India. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy