Část Indonésie má zákaz slavit „nemuslimského“ Valentýna. Policie zabavila i kondomy

ČTK Magazín ČTK, Magazín
14. 2. 2017 14:00
Vládní úřady v Indonésii zakázaly v některých částech země slavit svátek svatého Valentýna. Indonéské dodávkové služby přesto poskytují služby na zásilky květin či čokolády. Na ostrově Sulawesi však policie zabavila kondomy.
Studenti protestují proti svátku sv. Valentýna v indonéském městě Surabaja.
Studenti protestují proti svátku sv. Valentýna v indonéském městě Surabaja. | Foto: Reuters

Indonéské úřady zakázaly v některých částech země studentům slavit svátek svatého Valentýna, který podle nich odporuje kulturním a společenským zvyklostem této převážně muslimské země. Úřady také v některých městech provedly razie v obchodech a zabavily kondomy. Informovala o tom agentura Reuters.

Indonésie je zemí s největší muslimskou populací na světě. Devadesát procent z 240 milionů obyvatel se hlásí k islámu, který ale většina z nich praktikuje v umírněné formě.

Indonésie se také oficiálně označuje za sekulární stát, který podporuje náboženskou různorodost. Organizace pro lidská práva ale vyjadřují obavy z rostoucího vlivu radikálních islámských skupin, které zasahují občanům do jejich způsobu života.

Konfiskace kondomů na ostrově Sulawesi

Vládní úřady v druhém největším indonéském městě Surabaya zakázaly studentům slavit svátek zamilovaných "ve školách i mimo ně". Podobný dopis byl rozeslán také školám v nejlidnatější indonéské provincii Západní Jáva.

Západní Jáva a další provincie uplatňující přísné islámské právo šaría, například Aceh, vydaly podobný zákaz týkající se svatého Valentýna již v minulých letech. Na základě decentralizovaného systému vlády mohou regionální úřady vydávat podobná místní nařízení bez souhlasu centrální vlády, uvedla agentura Reuters.

Ve městě Makassar na ostrově Sulawesi policie podnikla razie v obchodech se smíšeným zbožím a zkonfiskovala kondomy.

V indonéské metropoli Jakartě a dalších částech země v posledních letech vzrostla popularita svátku svatého Valentýna a řada firem u jeho příležitosti nabízí různé slevy a propagační akce. Například národní letecký dopravce Garuda Indonesia nabízí tento týden 15procentní slevu na letenky. Dodávkové služby zase poskytují v tomto týdnu slevy na zásilky květin a čokolády zamilovaným.

Podobný zákaz platí také v Pákistánu, kde byl vyvolán peticí jednoho z občanů, který taktéž tvrdí, že Valentýn není součástí muslimské tradice. Nejvyšší soud v zemi rovněž nařídil médiím, aby o svátku neinformovala. Informaci přinesla indická agentura Press Trust of India. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
Další zprávy