Část Indonésie má zákaz slavit „nemuslimského“ Valentýna. Policie zabavila i kondomy

ČTK Magazín ČTK, Magazín
14. 2. 2017 14:00
Vládní úřady v Indonésii zakázaly v některých částech země slavit svátek svatého Valentýna. Indonéské dodávkové služby přesto poskytují služby na zásilky květin či čokolády. Na ostrově Sulawesi však policie zabavila kondomy.
Studenti protestují proti svátku sv. Valentýna v indonéském městě Surabaja.
Studenti protestují proti svátku sv. Valentýna v indonéském městě Surabaja. | Foto: Reuters

Indonéské úřady zakázaly v některých částech země studentům slavit svátek svatého Valentýna, který podle nich odporuje kulturním a společenským zvyklostem této převážně muslimské země. Úřady také v některých městech provedly razie v obchodech a zabavily kondomy. Informovala o tom agentura Reuters.

Indonésie je zemí s největší muslimskou populací na světě. Devadesát procent z 240 milionů obyvatel se hlásí k islámu, který ale většina z nich praktikuje v umírněné formě.

Indonésie se také oficiálně označuje za sekulární stát, který podporuje náboženskou různorodost. Organizace pro lidská práva ale vyjadřují obavy z rostoucího vlivu radikálních islámských skupin, které zasahují občanům do jejich způsobu života.

Konfiskace kondomů na ostrově Sulawesi

Vládní úřady v druhém největším indonéském městě Surabaya zakázaly studentům slavit svátek zamilovaných "ve školách i mimo ně". Podobný dopis byl rozeslán také školám v nejlidnatější indonéské provincii Západní Jáva.

Západní Jáva a další provincie uplatňující přísné islámské právo šaría, například Aceh, vydaly podobný zákaz týkající se svatého Valentýna již v minulých letech. Na základě decentralizovaného systému vlády mohou regionální úřady vydávat podobná místní nařízení bez souhlasu centrální vlády, uvedla agentura Reuters.

Ve městě Makassar na ostrově Sulawesi policie podnikla razie v obchodech se smíšeným zbožím a zkonfiskovala kondomy.

V indonéské metropoli Jakartě a dalších částech země v posledních letech vzrostla popularita svátku svatého Valentýna a řada firem u jeho příležitosti nabízí různé slevy a propagační akce. Například národní letecký dopravce Garuda Indonesia nabízí tento týden 15procentní slevu na letenky. Dodávkové služby zase poskytují v tomto týdnu slevy na zásilky květin a čokolády zamilovaným.

Podobný zákaz platí také v Pákistánu, kde byl vyvolán peticí jednoho z občanů, který taktéž tvrdí, že Valentýn není součástí muslimské tradice. Nejvyšší soud v zemi rovněž nařídil médiím, aby o svátku neinformovala. Informaci přinesla indická agentura Press Trust of India. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Atlético Madrid po šestigólové premiéře neskórovalo proti Huesce

Fotbalisté Atlética Madrid nedokázali ve druhém zápase v sezoně španělské ligy skórovat a na hřišti Huescy remizovali 0:0. Neprosadil se ani uruguayský útočník Luis Suárez, který o víkendu při premiérovém startu po přestupu z Barcelony přispěl dvěma brankami k vysoké výhře 6:1 nad Granadou. Druhé vítězství ve třetím utkání v lize vydřel Real Madrid, který zdolal Valladolid 1:0. O těsné výhře úřadujících mistrů rozhodl gólem brazilský útočník Júnior Vinícius.

Atlético si proti Huesce vypracovalo řadu šancí. Suárez, jenž tentokrát nastoupil v základní sestavě, měl blízko ke gólu ve druhém poločase, po sprinterském souboji s Andreasem Fernándezem už ale míč nedokázal protlačit kolem brankáře.

K sedmibodovým týmům v čele tabulky se přidal vedle Realu Madrid i Villarreal, který ve čtvrtém zápase v sezoně porazil Alavés 3:1. Dvěma góly k výhře přispěl Paco Alcácer.

Real se musel obejít bez zraněného Edena Hazarda. Favorita zachránil až Vinícius, jenž vystřídal Luku Joviče. Ten sice donutil brankáře hostů ke dvěma skvělým zákrokům, gólově se ale neprosadil. Brazilský útočník uklidil v 65. minutě do branky míč, který se k němu v pokutovém území odrazil od soupeřova obránce.

Další zprávy