reklama
 
 

Část Indonésie má zákaz slavit „nemuslimského“ Valentýna. Policie zabavila i kondomy

14. 2. 2017
Vládní úřady v Indonésii zakázaly v některých částech země slavit svátek svatého Valentýna. Indonéské dodávkové služby přesto poskytují služby na zásilky květin či čokolády. Na ostrově Sulawesi však policie zabavila kondomy.

Indonéské úřady zakázaly v některých částech země studentům slavit svátek svatého Valentýna, který podle nich odporuje kulturním a společenským zvyklostem této převážně muslimské země. Úřady také v některých městech provedly razie v obchodech a zabavily kondomy. Informovala o tom agentura Reuters.

Indonésie je zemí s největší muslimskou populací na světě. Devadesát procent z 240 milionů obyvatel se hlásí k islámu, který ale většina z nich praktikuje v umírněné formě.

Indonésie se také oficiálně označuje za sekulární stát, který podporuje náboženskou různorodost. Organizace pro lidská práva ale vyjadřují obavy z rostoucího vlivu radikálních islámských skupin, které zasahují občanům do jejich způsobu života.

Konfiskace kondomů na ostrově Sulawesi

Vládní úřady v druhém největším indonéském městě Surabaya zakázaly studentům slavit svátek zamilovaných "ve školách i mimo ně". Podobný dopis byl rozeslán také školám v nejlidnatější indonéské provincii Západní Jáva.

Západní Jáva a další provincie uplatňující přísné islámské právo šaría, například Aceh, vydaly podobný zákaz týkající se svatého Valentýna již v minulých letech. Na základě decentralizovaného systému vlády mohou regionální úřady vydávat podobná místní nařízení bez souhlasu centrální vlády, uvedla agentura Reuters.

Ve městě Makassar na ostrově Sulawesi policie podnikla razie v obchodech se smíšeným zbožím a zkonfiskovala kondomy.

V indonéské metropoli Jakartě a dalších částech země v posledních letech vzrostla popularita svátku svatého Valentýna a řada firem u jeho příležitosti nabízí různé slevy a propagační akce. Například národní letecký dopravce Garuda Indonesia nabízí tento týden 15procentní slevu na letenky. Dodávkové služby zase poskytují v tomto týdnu slevy na zásilky květin a čokolády zamilovaným.

Podobný zákaz platí také v Pákistánu, kde byl vyvolán peticí jednoho z občanů, který taktéž tvrdí, že Valentýn není součástí muslimské tradice. Nejvyšší soud v zemi rovněž nařídil médiím, aby o svátku neinformovala. Informaci přinesla indická agentura Press Trust of India. 

autoři: ČTK, Magazín | 14. 2. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama