Třicet nahých mužů a žen navštívilo výstavu, která řeší genderové nerovnosti v umění

ČTK ČTK
12. 3. 2020 9:38
Ve městě Cerdanyola nedaleko Barcelony uspořádali předminulý víkend v místním muzeu speciální prohlídku výstavy nazvané Nahý muž - Odhalovaní archetypů maskulinity. Třicítka mužů a žen se jí zúčastnila pouze v pantoflích, oblečený byl jen průvodce. Šlo o první návštěvu nudistů ve španělské galerii. Zorganizoval ji Katalánský klub naturistů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Byla mi trochu zima, ale bylo to fajn, takové osvobozující," řekla deníku El Mundo Venezuelanka Nadia, která dorazila na výstavu se dvěma kamarádkami z Portugalska a Brazílie. Stejně jako ostatní účastníci přišly do galerie oblečené a až tam se svlékly. Obrazy už si prohlížely jen v žabkách a brýlích.

Cílem výstavy, kterou lze navštívit až do začátku dubna, ale už jen v oblečení, je prý náprava genderové nerovnosti v umění. Organizátorům se nelíbí, že v běžných galeriích se vystavují spíše ženské akty, zatímco ty mužské zůstávají ve skladech. Na výstavě v Cerdanyole je to naopak, mužské akty tam tvoří 74 procent expozice a ženské jen 26 procent.

"Cítil jsem se tam dobře, tak přirozeně, sice trochu v nezvyklé situaci, ale duševně jsem se více přiblížil vystavovaným dílům," popsal své dojmy bývalý učitel pedagogiky na barcelonské univerzitě Pere Peris.

"Ve společnosti je stále mnoho předsudků vůči nahotě, která je spojována zejména se sexem, což je špatně," míní Segimon Rovira, předseda katalánské federace naturistů, která má asi 1000 členů. Celošpanělská federace naturistů má přitom členů jen o tisíc víc. "Podporujeme nahotu přirozenou, nejen na nudistických plážích. Nejlépe si ji užijeme v přírodě, ale organizujeme i akce ve wellnessech, naturistické kurzy jógy či biodanzy (tanec života)," doplnil Rovira.

Návštěva nudistů ve španělské galerii nebyla první svého druhu, předloni se podobná akce konala v pařížském výstavním paláci Grand Palais a už v roce 2013 uspořádalo zvláštní nudistickou prohlídku pro veřejnost vídeňské Leopoldovo muzeum.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 2 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy