V Japonsku otevřeli výstavu, kde se může krást. Lidé ji rozebrali za 10 minut

Magazín ČTK Magazín, ČTK
22. 7. 2020 10:58
Jedna z galerií v Tokiu nabídla návštěvníkům, že si mohou odnést z výstavy výtvarná díla podle libosti. V noci před zahájením akce se tlačilo u vchodu téměř 200 lidí, "lupiči" byli tak výkonní, že všechna díla z expozice byla rozebrána za necelých deset minut. Výstava přitom měla trvat deset dní.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Na výstavě v japonské galerii propukl takový zmatek, že na místě zasahovala policie. Expozice, z níž bylo návštěvníkům dovoleno vzít si vystavená díla domů, byla podle organizátorů experimentem, který měl změnit vztah mezi umělci a veřejností, vysvětluje Tota Hasegawa, který stál u zrodu projektu.

Možnost ukrást předměty je příležitostí k tomu, aby na výstavu přišlo více lidí a aby z toho měli radost, tvrdí umělkyně Minori Muratová, která vystavovala peněženky s penězi a roztrhané kreditní karty.

Japonci nemají ve zvyku přestupovat zákazy a v zemi je jen velmi nízká kriminalita. Ostatně někteří lupiči se na výstavě chovali jako gentlemani, soudí Tota Hasegawa. A důkaz? "Když jeden z návštěvníků ztratil tašku s peněženkou, někdo ji sebral a předal někomu z organizátorů. Taška byla navrácena svému majiteli," zdůrazňuje.

Pár hodin poté, co byla výstava rozebrána, se několik předmětů z ní ocitlo v internetových dražbách, za cenu dosahující někdy až 100 tisíc jenů (21 tisíc korun).

Pětatřicetiletá inženýrka Juka Jamaučiová přišla na výstavu právě v době, kdy již ostatní odcházeli se svou kořistí. "Už dlouho jsem neviděla tolik lidí pohromadě," říká. Většina obyvatel Tokia se totiž nyní vyhýbá velkým shlukům lidí ze strachu, aby se nenakazili covidem-19.

Mladá žena se musela spokojit se skromným úlovkem: kleštěmi, které pravděpodobně sloužily k pověšení některého artefaktu. "Našla jsem je na zemi, tak jsem si je vzala na památku," říká se smíchem.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Spojené státy sníží počet vojáků v Afghánistánu, na místě jich zůstane pět tisíc

Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000, řekl to podle agentury Reuters v sobotu americký ministr obrany Mark Esper. V rozhovoru s televizí Fox News tak upřesnil vyjádření prezidenta Donalda Trumpa z počátku týdne. USA mají nyní v Afghánistánu asi 8600 vojáků. Ke snižování jejich počtu se zavázaly v únoru v dohodě s afghánským hnutím Tálibán.

Trump už 3. srpna v rozhovoru s reportérem zpravodajského webu Axios uvedl, že do listopadu bude počet amerických vojáků v Afghánistánu snížení na "pravděpodobně někde mezi 4000 až 5000".

Nynější snižování počtu vojáků v Afghánistánu vychází z dohody, kterou USA podepsaly na konci února s radikálním hnutím Tálibán. Dohoda předpokládá, že do 135 dnů od jejího podpisu zůstane v Afghánistánu z původních 13 tisíc amerických vojáků 8600 mužů a žen ve zbrani. Tohoto počtu dosáhly USA v červnu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

OKD se připravuje na obnovení těžby, navýší počet zaměstnanců v dolech

Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné firmy na opětovné obnovení těžby. Ve všech dolech byla na několik týdnů přerušena kvůli koronavirové nákaze, která se mezi horníky rozšířila.

"Od pondělí 10. srpna začínají důlní zaměstnanci OKD připravovat pracoviště na obnovení těžby po několikatýdenní odstávce. Musíme zkontrolovat veškerá zařízení, stroje a tak dále. Jakmile bude vše v pořádku, těžbu spustíme na všech čtyřech lokalitách. Mělo by se tak stát během několika dní," řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová.

Dodala, že od pondělí se tak začne postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Podle mluvčí se do práce po prodělaném onemocnění koronavirem vrátilo už přes 800 zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy