V Japonsku otevřeli výstavu, kde se může krást. Lidé ji rozebrali za 10 minut

Magazín ČTK Magazín, ČTK
22. 7. 2020 10:58
Jedna z galerií v Tokiu nabídla návštěvníkům, že si mohou odnést z výstavy výtvarná díla podle libosti. V noci před zahájením akce se tlačilo u vchodu téměř 200 lidí, "lupiči" byli tak výkonní, že všechna díla z expozice byla rozebrána za necelých deset minut. Výstava přitom měla trvat deset dní.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Na výstavě v japonské galerii propukl takový zmatek, že na místě zasahovala policie. Expozice, z níž bylo návštěvníkům dovoleno vzít si vystavená díla domů, byla podle organizátorů experimentem, který měl změnit vztah mezi umělci a veřejností, vysvětluje Tota Hasegawa, který stál u zrodu projektu.

Možnost ukrást předměty je příležitostí k tomu, aby na výstavu přišlo více lidí a aby z toho měli radost, tvrdí umělkyně Minori Muratová, která vystavovala peněženky s penězi a roztrhané kreditní karty.

Japonci nemají ve zvyku přestupovat zákazy a v zemi je jen velmi nízká kriminalita. Ostatně někteří lupiči se na výstavě chovali jako gentlemani, soudí Tota Hasegawa. A důkaz? "Když jeden z návštěvníků ztratil tašku s peněženkou, někdo ji sebral a předal někomu z organizátorů. Taška byla navrácena svému majiteli," zdůrazňuje.

Pár hodin poté, co byla výstava rozebrána, se několik předmětů z ní ocitlo v internetových dražbách, za cenu dosahující někdy až 100 tisíc jenů (21 tisíc korun).

Pětatřicetiletá inženýrka Juka Jamaučiová přišla na výstavu právě v době, kdy již ostatní odcházeli se svou kořistí. "Už dlouho jsem neviděla tolik lidí pohromadě," říká. Většina obyvatel Tokia se totiž nyní vyhýbá velkým shlukům lidí ze strachu, aby se nenakazili covidem-19.

Mladá žena se musela spokojit se skromným úlovkem: kleštěmi, které pravděpodobně sloužily k pověšení některého artefaktu. "Našla jsem je na zemi, tak jsem si je vzala na památku," říká se smíchem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy