Žena hodila do motoru letadla mince pro štěstí. Zpozdila let o pět hodin, zadržela ji policie

Magazín Magazín
28. 6. 2017 10:22
O pět hodin zdržela pověrčivá Číňanka letadlo, protože do jeho motoru vhodila několik mincí. Na šanghajském letišti viděl při činu osmdesátiletou ženu jeden cestující, který upozornil personál. Žena po zadržení policií uvedla, že mince měly zajistit šťastný let.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Kvůli pověrčivosti postarší Číňanky muselo být v úterý z letadla v Šanghaji evakuováno téměř 150 pasažérů.

Osmdesátiletá žena vhodila podle BBC před odletem do motoru letadla devět mincí. Osm minulo cíl, jedna však přistála uvnitř motoru. Její bizarní čin uviděl jiný cestující, který na něj upozornil letištní personál.

Podle čínských médií žena takto použila mince v hodnotě 1,7 juanu (6 Kč), aby si zajistila šťastný let. "Seniorka vhodila mince do motoru letadla a opozdila let. Zadržela ji policie," uvedla letecká společnost China Southern Airlines na sociální síti Weibo. "Abychom se ujistili, že vše bude v pořádku, provedli jsme před odletem zkoušku motorů."

Praktikující buddhistka

Žena cestovala se svým manželem, dcerou a zetěm, uvedly noviny Beijing Youth Daily.

Policie později přidala vyjádření na Weibo: "Při vyšetřování prohlásila zadržená pasažérka, příjmením Qui, že hodila mince, protože se tím modlila za bezpečný let."

Policie dále uvedla, že žena je praktikující buddhistkou, nemá žádné psychické problémy ani kriminální minulost.

Letadlo nakonec odstartovalo s více než pětihodinovým zpožděním. Pověrčivá pasažérka však na palubu znovu nenastoupila.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy