V Blansku na vás padne deprese, tvrdí nekorektní průvodce Brnem a okolí. Zájem o něj je obrovský

ČTK ČTK
7. 4. 2017 15:42
Rousínov je zajímavý pouze sídlem výrobce hracích automatů, v Blansku na člověka padne nicota. Tak popsal autor kapitoly o okolí Brna Stanislav Biler vybraná města jihomoravského kraje. O subjektivního a nekorektního průvodce s názvem To je Brno je velký zájem, prodaly se už dvě třetiny nákladu.
jezdecká socha Jošta Lucemburského v Brně
jezdecká socha Jošta Lucemburského v Brně | Foto: ČTK

Turistického průvodce To je Brno, který se dostal na trh minulou sobotu a vyvolal nevoli u starostů některých okolních obcí, už se prodalo dva tisíce kusů. Jde o dvě třetiny nákladu.

Od úterý se prodává se záložkou, kterou je nutné rozříznout, aby se čtenář dostal ke čtení ironické kapitoly o okolí Brna. Upozorňuje čtenáře, že nejde o oficiálního průvodce, ale o autorské texty nereprezentující oficiální postoj města k okolním obcím, řekla mluvčí Turistického informačního centra města Brna (TIC) Gabriela Peringerová. Tato příspěvková organizace města je vydavatelem úspěšného průvodce.

Autor kapitoly o okolí Brna Stanislav Biler v několika větách popsal ze svého pohledu řadu měst a obcí, což způsobilo pozdvižení.

Kuřim charakterizoval jako specifickou variaci pracovního tábora, jehož dominantou je silniční průtah městem, Blansko je podle něj město, kde na člověka padne nicota, deprese a prázdnota a Rousínov je dle jeho názoru zajímavý pouze sídlem výrobce hracích automatů.

Autor: Starostové by spíš měli něco se svým městem dělat

Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) a ředitelka TIC Jana Janulíková považují za problém pouze to, že je text nevyvážený na rozdíl od textů o Brnu a obsahuje pouze negativní věci, jinak ho hodnotí jako výborný.

Podle Bilera by si však starostové neměli stěžovat na průvodce, ale raději se svým městem něco udělat, aby v nich skutečně něco zajímavého bylo.

Janulíková přiznala, že marketingově šel TIC trochu i za hranu, což se mu soudě dle prodaného nákladu vyplatilo. Prodejnost dva tisíce kusů za týden, navíc u knihy regionálního charakteru, je spíše výjimečným úkazem. "Navíc stále přibývají objednávky z e-shopu. Nyní zvažujeme dotisk," řekla Peringerová.

Primátor se starostům omluvil

Zvažují se také varianty, co do dotisku přidat. Jednou z možností je rozšíření textu o okolních obcích, aby byl vyváženější. Zásah do původního textu odmítli Vokřál i Janulíková.

Průvodce se prodává za 119 korun. Náklady na jeho tvorbu činily 150 tisíc korun a dalších 125 500 korun za tisk. "Jsou kalkulované tak, aby se při prodeji vrátily," uvedla Peringerová.

Vokřál již v pondělí řekl, že se od ironických popisů okolí Brna distancuje, dotčeným starostům se omluvil a dodal, že nebylo cílem tato města dehonestovat.

"Cílíme na specifickou skupinu turistů, kteří nejezdí po běžných památkách, ale město pro ně může být zajímavé právě i tím, že v něm není nic zajímavého. Jde o takzvané travellers," řekla Janulíková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy