Místní obyvatelé dohodu vítají, organizace na ochranu lidských práv ji však označují za protiprávní, napsal britský server The Guardian. Restaurace Meloni, která se specializuje na mořské plody, stojí u Jaderského moře v albánském přístavním městě Shëngjin. Otevřel ji Gjergj Luca, který má blízko k albánskému předsedovi vlády, jímž je Edi Rama. Luca uvedl, že obdivuje Meloniovou kvůli její výjimečné osobnosti. Doufá, že se brzy do města vrátí a ochutná jídlo v jeho restauraci.
Obrazy Meloniové tam lze vidět všude, ve všech životních etapách a duševních rozpoloženích - od usměvavé premiérky až po zamyšlenou tvář. Autorem portrétů je albánský umělec Helidon Haliti. Malíř se nechal slyšet, že i když se politické názory Meloniové neshodují s jeho, považuje ji za velmi zajímavou a silnou političku.
Meloniová navštívila Shëngjin letos v červnu, tedy ještě předtím, než se restaurace otevřela. Město je jedním ze dvou hlavních míst, kde se budou v následujících měsících shromažďovat migranti čekající na vyřízení žádosti o azyl. Podle nové dohody bude italská pobřežní stráž zadržovat osoby, které připlouvají do Evropy přes Středozemní moře, a bude je převážet do Albánie.
Rama a Meloniová spolupracují v rámci migrační dohody od minulého léta. Organizace na ochranu lidských práv opakovaně uvedly, že dohoda není v souladu s mezinárodním právem, přesto ji Evropská unie podpořila. Obyvatelé Albánie ale vznik uprchlických táborů vítají, protože tato zařízení povedou k vytvoření pracovních míst v jinak chudé zemi.
Meloniová v minulosti iniciovala podobnou dohodu mezi EU a Tuniskem. I ta čelí kritice ze strany organizací na ochranu lidských práv.