Uzbecká policie bojuje proti rostoucím šarvátkám trhovců, otupila jim nože

ČTK ČTK
30. 1. 2020 8:59
Uzbecká policie vyrazila do boje proti rozmáhajícím se násilnostem na veřejných tržištích ve městě Andižanu, kde stále častěji dochází ke krvavým soubojům nožem. Půlmilionové město ve Ferganském údolí na východě země, vyhlášené nožířskou tradicí, se podle agentury Reuters policisté rozhodli ochránit tím, že všem trhovcům nože otupili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Podle policejní zprávy poškodili zatím policisté ostří 350 nožů a dalších zhruba dvacet zabavili. Očití svědkové tvrdí, že trhovci se v dlouhých řadách povinně řadí do fronty před zřízencem, který na mechanickém strojku zbavuje nože ostří. Oběťmi jsou řezníci a pekaři, ale zřejmě i prodejci suvenýrů.

Andižan byl před patnácti lety místem masové vzpoury, při níž pořádkové síly podle uzbecké opozice usmrtily stovky lidí. Vláda povstání označila za akci islamistů, podle médií šlo ale spíš o povstání lidí nespokojených s nuznou sociální situací.

Zločinnost se podle oficiálních statistik v Uzbekistánu snižuje, nicméně pouliční šarvátky v Andižanu i jiných městech se dostávají na první stránky místních novin. Často jde právě o spory trhovců. Dokládá to případ z loňského října, kdy nedaleko metropole Taškentu za bílého dne vykrvácel místní stánkař po útoku konkurenčních trhovců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy