Univerzita vypsala kurz přežití na Marsu. O předmět, jenž naučí žití na rudé planetě, je velký zájem

hrz
2. 9. 2016 7:54
Univerzita v Melbourne nabízí online kurz přežití na rudé planetě. Má pozemšťany co nejlépe připravit na pobyt na Marsu. Nápad se zrodil v hlavě astrofyzičky a profesorky chemie, inspirovala se bestsellerem Marťan a stejnojmenným filmem s Mattem Damonem. "První dobyvatelé budou bojovat o přežití, tenhle kurz se jim bude hodit. Vyrazit se má již v roce 2024, zbývá tedy posledních osm let, aby se člověk něčemu přiučil," říkají zakladatelky.
Matt Damon ve filmu Marťan
Matt Damon ve filmu Marťan | Foto: Twentieth Century Fox Film Corporation

Univerzita v australském Melbourne nabízí lidem pozoruhodný online kurz přežití na rudé planetě. Předmět "Jak přežít na Marsu: Znalosti k průzkumu Marsu člověkem" začíná 24. října a poběží čtyři týdny. Vyučovat se bude tři hodiny týdně, informuje server Mashable.

Nápad se zrodil v hlavách astrofyzičky Jasminy Lazendic-Gallowayové a profesorky chemie Tině Overtonové. Inspiroval je bestseller Andyho Weira Marťan a stejnojmenný úspěšný film s Mattem Damonem.

"Tuhle knihu máme Tina a já moc rády. Líbí se nám, že líčí vědce jako řešitele problémů, tedy ne jako jiné vesmírné filmy, které jsou plné vetřelců," říká Gallowyová. "Tenhle příběh totiž přesně ukazuje, o čem věda je – ne jen o nudných faktech, ale o schopnosti vyřešit reálné problémy."

Kurz se zaměřuje právě na problémy, které řešil Matt Damon ve snímku Marťan – jak žít bez vzduchu, jak si vypěstovat jídlo či si opatřit zásoby vody.

Úspěšní absolventi obdrží "výuční list", na němž bude napsáno, že student je schopný "aplikovat základní vědecké principy k objevení možných způsobů, jak vyprodukovat vodu, kyslík, jídlo a energii na Marsu".

"Náš předmět je mezioborový. Není to pouze chemie či fyzika nebo jen astronomie. Na Marsu budete potřebovat od každého trochu," vysvětluje Jasmina Lazendic-Gallowayová. "První kolonizátoři rudé planety budou opravdu bojovat o přežití," dodává.

O kurz je obrovský zájem, týden od jeho vypsání se do něj přihlásilo již 1500 účastníků.

Film Ridleyho Scotta je nadmíru optimistický, i když zapomenutý hrdina na planetě Mars čelí smrti na každém kroku, tvrdí recenzent Kamil Fila. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy