Univerzita vypsala kurz přežití na Marsu. O předmět, jenž naučí žití na rudé planetě, je velký zájem

hrz
2. 9. 2016 7:54
Univerzita v Melbourne nabízí online kurz přežití na rudé planetě. Má pozemšťany co nejlépe připravit na pobyt na Marsu. Nápad se zrodil v hlavě astrofyzičky a profesorky chemie, inspirovala se bestsellerem Marťan a stejnojmenným filmem s Mattem Damonem. "První dobyvatelé budou bojovat o přežití, tenhle kurz se jim bude hodit. Vyrazit se má již v roce 2024, zbývá tedy posledních osm let, aby se člověk něčemu přiučil," říkají zakladatelky.
Matt Damon ve filmu Marťan
Matt Damon ve filmu Marťan | Foto: Twentieth Century Fox Film Corporation

Univerzita v australském Melbourne nabízí lidem pozoruhodný online kurz přežití na rudé planetě. Předmět "Jak přežít na Marsu: Znalosti k průzkumu Marsu člověkem" začíná 24. října a poběží čtyři týdny. Vyučovat se bude tři hodiny týdně, informuje server Mashable.

Nápad se zrodil v hlavách astrofyzičky Jasminy Lazendic-Gallowayové a profesorky chemie Tině Overtonové. Inspiroval je bestseller Andyho Weira Marťan a stejnojmenný úspěšný film s Mattem Damonem.

"Tuhle knihu máme Tina a já moc rády. Líbí se nám, že líčí vědce jako řešitele problémů, tedy ne jako jiné vesmírné filmy, které jsou plné vetřelců," říká Gallowyová. "Tenhle příběh totiž přesně ukazuje, o čem věda je – ne jen o nudných faktech, ale o schopnosti vyřešit reálné problémy."

Kurz se zaměřuje právě na problémy, které řešil Matt Damon ve snímku Marťan – jak žít bez vzduchu, jak si vypěstovat jídlo či si opatřit zásoby vody.

Úspěšní absolventi obdrží "výuční list", na němž bude napsáno, že student je schopný "aplikovat základní vědecké principy k objevení možných způsobů, jak vyprodukovat vodu, kyslík, jídlo a energii na Marsu".

"Náš předmět je mezioborový. Není to pouze chemie či fyzika nebo jen astronomie. Na Marsu budete potřebovat od každého trochu," vysvětluje Jasmina Lazendic-Gallowayová. "První kolonizátoři rudé planety budou opravdu bojovat o přežití," dodává.

O kurz je obrovský zájem, týden od jeho vypsání se do něj přihlásilo již 1500 účastníků.

Film Ridleyho Scotta je nadmíru optimistický, i když zapomenutý hrdina na planetě Mars čelí smrti na každém kroku, tvrdí recenzent Kamil Fila. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 30 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy