Unikátní video: KLDR zavřela hranice. Jak to za nimi vypadá?

pej
5. 11. 2014 9:00
Zdroj foto: Repro YouTube Zdroj foto: Repro YouTube
Australský podnikatel natočil exkurzi v severokorejském Pchjongjangu, ve videu přibližuje život běžných Korejců.
Andrew Macleod v KLDR | Video: YouTube

Pchjongjang - Australský podnikatel a bývalý humanitární pracovník OSN Andrew MacLeod navštívil Severní Koreu loni v únoru. V hlavním městě jedné z nejizolovanějších zemí na světě natočil unikátní video, které přibližuje život Korejců.

Čtyři dny trvající cesta se uskutečnila podle předem stanoveného a schváleného scénáře, který záměrně vynechal koncentrační tábory a místa, kde lidé trpí chudobou a hladem. Při pobytu ho neustále doprovázeli dva průvodci.

"Chtěl jsem si s lidmi, které jsem potkával, promluvit. Nebylo to ale možné. Věděli jsme, že kdybych to udělal, dostal bych je do potíží. Vyhýbali se dokonce i očnímu kontaktu," přiblížil svoje zážitky z cestování v komunistické diktatuře.

Všiml si rovněž, že mnoho místních lidí nevlastní automobil a zároveň že zde nechávají malé děti běžně bez dozoru toulat se po ulicích. To podle něj svědčí o nízké kriminalitě v této zemi.

Video, které natočil, se teď stalo ještě unikátnějším. Před několika dny totiž KLDR zpřísnila pravidla pro cizince, kteří do země cestují. Ti budou muset ihned po příjezdu podstoupit čtyřdenní karanténu, turistům zavřela 24. října hranice úplně. Důvodem k těmto radikálním opatřením je obava z rozšíření eboly.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Cena mědi vystoupila na rekord. Tuna je za více než 10 300 dolarů

Cena mědi se v pátek vyšplhala na rekord, kolem poledne se připisovala 2,3 procenta na 10 325 dolarů (220 000 Kč) za tunu. Překonala tak předchozí rekord 10 190 USD z roku 2011. Za růstem ceny stojí poptávka ze strany spekulantů a průmyslových podniků, kterou podpořily příznivé údaje o vývoji ekonomiky, informovala agentura Reuters. Od loňského března, kdy poptávku zasáhl příchod koronavirové krize, se cena této důležité průmyslové komodity zvýšila už asi o 135 procent.

"Hráče v tomto odvětví zasáhla panika, protože nabídka je omezená," upozornil analytik Gianclaudio Torlizzi z milánské poradenské společnosti T-Commodity. "Jakmile se však úroveň zásob v průmyslových skladech začne stabilizovat, měla by se otevřít cesta k určitému (cenovému) poklesu," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Maláčová nepředpokládá, že by se nový kurzarbeit spustil v nynější epidemii. V koronavirové krizi by se podle ní měl využívat dál program Antivirus

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Vrtulník NASA Ingenuity na Marsu poletí popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má v pátek na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

Stroj má opět vzlétnout do pětimetrové výšky a letět ve stejné dráze jako při předchozím testu, a to až do vzdálenosti 129 metrů. Místo otočky a návratu ale vystoupá do deseti metrů, pořídí barevné i černobílé fotografie oblasti a poté přistane. Celý tento let má trvat 110 vteřin. "Až dosedne na svém novém místě, zahájíme novou demonstrační fázi - takovou, při níž předvedeme, co tato nová technika může udělat, aby pomohla dalším misím na cestě," sdělila JPL.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Investigativní novináři tvrdí, že našli muže, jehož cestovní pas posloužil k vytvoření falešného dokladu pro jednoho z ruských agentů z Vrbětic.

Další zprávy