"Nudista se psem" opět vyvolává spory. Vysmívaná socha není z bronzu, ale mosazi

ČTK ČTK
16. 2. 2021 14:00
Sousoší v centru Bukurešti, které se již dříve stalo předmětem posměchu kvůli spornosti uměleckých kvalit, se znovu dostalo do popředí pozornosti. Tentokráte kvůli podezření, že jeho autor nahradil ušlechtilý bronz prachobyčejnou mosazí.
Dílo představuje zcela nahého římského císaře Trajána s vlčicí v náručí.
Dílo představuje zcela nahého římského císaře Trajána s vlčicí v náručí. | Foto: Shutterstock

Sochař Ioan Bolborea je stíhán pro podezření z podvodu ve výši 18 milionů lei (asi 95 milionů Kč). Dotyčný umělec měl hlavnímu městu dodat 11 soch, avšak k jejich zhotovení použil mnohem lacinější materiál, než bylo dohodnuto.

Jedna ze soch vyvolala posměch a vtipy, když byla instalována v roce 2012 na schodišti Národního historického muzea v centru metropole. Dílu, které představuje zcela nahého římského císaře Trajána s vlčicí v náručí a které má ztělesňovat zrození rumunského národa ze starověkého soužití Dáků a Římanů, se Rumuni vysmívali jako kýči.

Vtipálci překřtili dílo na "Nudistu se psem" anebo "vyobrazení setníka Bigguse Dickuse" v narážce na fiktivní postavu římského legionáře z filmu Život Briana komediální skupiny Monty Python.

Ocas psa - či vlka - byl v roce 2017 ukraden. Při opravě díla se přišlo na podvod s materiálem. Bolborea se dosud nevyjádřil, dodala agentura AFP.

 

Právě se děje

Další zprávy