Ukrajinky vyhlásily sexuální bojkot. Nedávej Rusovi, křičí

Petra Jansová Petra Jansová, ČTK
25. 3. 2014 15:33
Ukrajinské vlastenky protestují proti ruské anexi Krymu. Vyzývají k bojkotu sexu s ruskými muži.
Katerina Venzhik a Irina Rubis
Katerina Venzhik a Irina Rubis | Foto: Facebook "Don't give it to a Russian"

Kyjev – Ženy na Ukrajině vybízejí k protestu proti ruské anexi Krymu. Sloganem "Don’t give it to a Russian" (Nedávej Rusovi) prostřednictvím kampaně na Facebooku vyzývají k bojkotu sexu s ruskými muži. "Bojujte s nepřítelem jakýmikoliv prostředky," píší dále na své stránce.

Ukrajinské vlastenky prý začaly přemlouvat i Rusky, aby vyhlásily sexuální stávku: "Naši kluci jsou ještě doma, ale ti vaši jsou už ve válce."

Hnutí založené editorkou zpravodajského serveru Delo.ua Katerinou Venzhik a ředitelkou webového portálu Ekonomika Communication Hub Irinou Hubis si nechalo vyrobit řadu triček s vlastním logem a oficiálním sloganem ("Don't give it to a Russian") inspirovaným básní ukrajinského básníka Tarase Ševčenka, jednoho ze zakladatelů národní literatury a symbolu Ukrajiny.

Sexuální bojkot se rychle šíří

Skupina díky netradiční kampani získala pozornost zahraničních médií, o sexuálním tažení například informuje list Belorusskij partizan i arabská zpravodajská televize Al-Džazíra

"Don't give it to a Russian"
"Don't give it to a Russian" | Foto: Facebook "Don't give it to a Russian"

Iniciativa vyvolala četné negativní reakce ze strany Rusů. Například Egor Prosvirnin, šéfeditor ruské nacionalistické stránky Sputnik & Pogrom, nazval na svém Facebooku ženy z hnutí "prostitutkami". 

Myšlenka sexuálního bojkotu se zrodila přinejmenším před 2500 lety, soudě alespoň podle komedie Lysistrata řeckého dramatika Aristofana. Hlavními hrdinkami jsou ženy, které se rozhodly odepírat mužům sex, dokud nepřestanou válčit.

Převést tuto ideu z divadelní scény do reálného života se v tomto století už pokusily pacifistky v Libérii, Kolumbii či Keni. Stejnou praktikou bojovaly i ženy v Tokiu minulý měsíc proti zvolení politika se zastaralými genderovými názory.  

 

Právě se děje

před 7 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 52 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy