Ukrajinky vyhlásily sexuální bojkot. Nedávej Rusovi, křičí

Petra Jansová Petra Jansová, ČTK
25. 3. 2014 15:33
Ukrajinské vlastenky protestují proti ruské anexi Krymu. Vyzývají k bojkotu sexu s ruskými muži.
Katerina Venzhik a Irina Rubis
Katerina Venzhik a Irina Rubis | Foto: Facebook "Don't give it to a Russian"

Kyjev – Ženy na Ukrajině vybízejí k protestu proti ruské anexi Krymu. Sloganem "Don’t give it to a Russian" (Nedávej Rusovi) prostřednictvím kampaně na Facebooku vyzývají k bojkotu sexu s ruskými muži. "Bojujte s nepřítelem jakýmikoliv prostředky," píší dále na své stránce.

Ukrajinské vlastenky prý začaly přemlouvat i Rusky, aby vyhlásily sexuální stávku: "Naši kluci jsou ještě doma, ale ti vaši jsou už ve válce."

Hnutí založené editorkou zpravodajského serveru Delo.ua Katerinou Venzhik a ředitelkou webového portálu Ekonomika Communication Hub Irinou Hubis si nechalo vyrobit řadu triček s vlastním logem a oficiálním sloganem ("Don't give it to a Russian") inspirovaným básní ukrajinského básníka Tarase Ševčenka, jednoho ze zakladatelů národní literatury a symbolu Ukrajiny.

Sexuální bojkot se rychle šíří

Skupina díky netradiční kampani získala pozornost zahraničních médií, o sexuálním tažení například informuje list Belorusskij partizan i arabská zpravodajská televize Al-Džazíra

"Don't give it to a Russian"
"Don't give it to a Russian" | Foto: Facebook "Don't give it to a Russian"

Iniciativa vyvolala četné negativní reakce ze strany Rusů. Například Egor Prosvirnin, šéfeditor ruské nacionalistické stránky Sputnik & Pogrom, nazval na svém Facebooku ženy z hnutí "prostitutkami". 

Myšlenka sexuálního bojkotu se zrodila přinejmenším před 2500 lety, soudě alespoň podle komedie Lysistrata řeckého dramatika Aristofana. Hlavními hrdinkami jsou ženy, které se rozhodly odepírat mužům sex, dokud nepřestanou válčit.

Převést tuto ideu z divadelní scény do reálného života se v tomto století už pokusily pacifistky v Libérii, Kolumbii či Keni. Stejnou praktikou bojovaly i ženy v Tokiu minulý měsíc proti zvolení politika se zastaralými genderovými názory.  

 

Právě se děje

Další zprávy