Zloději ukradli "mluvící" kočku. Po pátrací smršti na Facebooku ji raději za pár hodin vrátili

Magazín Magazín
4. 8. 2018 15:20
Po chlupatém maskotovi moskevského muzea pátrali lidé na sociálních sítích, zpravodajská televize i policie. Zloději se zřejmě zalekli rozruchu, který krádeží vyvolali, a kocoura Behemota po několika hodinách zase vrátili.
Foto: Twitter mkazanskiy

Behemot, kocour a maskot moskevského muzea, se po pár hodinách nedobrovolného exilu vrátil domů. Hledal se nejenom na sociálních sítích, ale pátrání po něm vyhlásila i ruská zpravodajská média. Informoval o tom server BBC.

"Behemot se vrátil v dobrém zdravotním stavu, ale nespokojený. Když byl středem pozornosti novinářů, zase mírně pookřál," uvedla tisková mluvčí moskevského muzea Bulgakov House.

Kocour se jmenuje Behemot (v češtině Kňour) právě po postavě mluvící kočky z románu ruského prozaika a dramatika Michaila Bulgakova. V muzeu žije už 13 let a zaměstnanci ho považují za jednoho z nich. 

A jako nezbytnou součást muzejního personálu ho, soudě podle reakcí na sociálních sítích, vnímají i lidé zvenku.

"Zaměstnanec Bulgakovova muzea v Moskvě byl unesen. Ve středu 14. srpna ho z muzejních prostorů ukradla neznámá žena. V případě jakýchkoliv informací o tom, kde se pohybuje, se prosím obraťte na muzeum," napsal na Twitteru moskevský radní Maxim Kazanský.

Do hledání kocoura se kromě lidí na sociálních sítích, kde příspěvek sdílely tři tisíce uživatelů, zapojila i ruská zpravodajská média a samozřejmě policie.

"Dnes neznámá žena ukradla z Bulgakovova muzea kočku. Její jednání odsuzujeme a žádáme ji, aby Behemota vrátila zpět," uvedla na Twitteru ruská televizní stanice Dožď.

Jiní sdíleli alespoň vlastní snímky s Behemotem.

Po několika hodinách se naštěstí ztracený kocour nalezl. Zloději se podle vyjádření muzea zřejmě zalekli toho, co udělali.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy