Ufologové slaví. USA zveřejnily tisíce tajných záznamů o UFO

hrz
21. 1. 2015 14:22
Obsah projektu Modrá kniha nedal dlouhá léta spát lovcům UFO. Nyní se jim otevřel národní archiv amerického letectva čítající 130 tisíc stran.

Washington - Desítky let volali ufologové po otevření legendárního projektu Modrá kniha, série studií o UFO prováděných letectvem Spojených států (US Air Force). Nyní se konečně dočkali, konstatuje web Air Force Times

Modrá kniha vznikla v roce 1952, od té doby svým utajeným obsahem dráždila tisíce ufologů po celém světě. Ti upozorňovali na právo na informace a dožadovali se zveřejnění studií. Zamítavá stanoviska pak ještě více přiživovala nejrůznější spekulace a konspirační teorie.

Teď se na webu objevilo 130 tisíc stran kdysi přísně tajného materiálu. Listovat lze podle let nebo klíčových slov. Zájemci se dopátrají konkrétních zaznamenaných událostí, po jejich rozkliknutí si mohou přečíst i oskenované dobové dokumenty.

První výzkumy tzv. neidentifikovatelných létajících objektů (Unidentified Flying Object) začaly již v roce 1947. Program byl ukončen v roce 1969 s konstatováním, že UFO neohrožují národní bezpečnost USA. Nebylo prokázáno, že by neidentifikovatelné objekty byly mimozemskými vozidly a že by zjištěná technologie nějak převyšovala pozemskou úroveň vědeckých poznatků.

Nejpodezřelejší případ UFO chybí

Mezi těmito lety zaznamenalo americké letectvo 12 618 podivných pozorování, z nichž 701 zůstalo neidentifikováno, vypočítávají Air Force Times.

Hollomanova letecká základna
Hollomanova letecká základna | Foto: Project Blue Book

Mezi popsanými případy nechybí třeba incident z roku 1950 na letecké základně Holloman v Alamogordo v Novém Mexiku, kde měla být spatřena na obloze kosmická loď, jež střídavě zářila bílou, červenou a zelenou barvou a pohybovala se různými směry.

Jedna podstatná věc však na webu chybí - záznamy k patrně nejpodezřelejšímu případu UFO, který se odehrál v roce 1947 v Roswellu rovněž v Novém Mexiku. Ufologové spekulují, že tehdy americká armáda objevila ztroskotané mimozemské plavidlo i s posádkou. Senzaci dlouho přiživoval svými články i dobový tisk. Spekulace navíc podporoval fakt, že americké letectvo několikrát měnilo oficiální verzi incidentu.

Části Modré knihy byly zveřejněny již v minulosti, tentokrát je to poprvé, co se veřejnosti otevírá v celém rozsahu, respektive co se podařilo dohledat v Národním archivu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy