Ufologové slaví. USA zveřejnily tisíce tajných záznamů o UFO

hrz
21. 1. 2015 14:22
Obsah projektu Modrá kniha nedal dlouhá léta spát lovcům UFO. Nyní se jim otevřel národní archiv amerického letectva čítající 130 tisíc stran.

Washington - Desítky let volali ufologové po otevření legendárního projektu Modrá kniha, série studií o UFO prováděných letectvem Spojených států (US Air Force). Nyní se konečně dočkali, konstatuje web Air Force Times

Modrá kniha vznikla v roce 1952, od té doby svým utajeným obsahem dráždila tisíce ufologů po celém světě. Ti upozorňovali na právo na informace a dožadovali se zveřejnění studií. Zamítavá stanoviska pak ještě více přiživovala nejrůznější spekulace a konspirační teorie.

Teď se na webu objevilo 130 tisíc stran kdysi přísně tajného materiálu. Listovat lze podle let nebo klíčových slov. Zájemci se dopátrají konkrétních zaznamenaných událostí, po jejich rozkliknutí si mohou přečíst i oskenované dobové dokumenty.

První výzkumy tzv. neidentifikovatelných létajících objektů (Unidentified Flying Object) začaly již v roce 1947. Program byl ukončen v roce 1969 s konstatováním, že UFO neohrožují národní bezpečnost USA. Nebylo prokázáno, že by neidentifikovatelné objekty byly mimozemskými vozidly a že by zjištěná technologie nějak převyšovala pozemskou úroveň vědeckých poznatků.

Nejpodezřelejší případ UFO chybí

Mezi těmito lety zaznamenalo americké letectvo 12 618 podivných pozorování, z nichž 701 zůstalo neidentifikováno, vypočítávají Air Force Times.

Hollomanova letecká základna
Hollomanova letecká základna | Foto: Project Blue Book

Mezi popsanými případy nechybí třeba incident z roku 1950 na letecké základně Holloman v Alamogordo v Novém Mexiku, kde měla být spatřena na obloze kosmická loď, jež střídavě zářila bílou, červenou a zelenou barvou a pohybovala se různými směry.

Jedna podstatná věc však na webu chybí - záznamy k patrně nejpodezřelejšímu případu UFO, který se odehrál v roce 1947 v Roswellu rovněž v Novém Mexiku. Ufologové spekulují, že tehdy americká armáda objevila ztroskotané mimozemské plavidlo i s posádkou. Senzaci dlouho přiživoval svými články i dobový tisk. Spekulace navíc podporoval fakt, že americké letectvo několikrát měnilo oficiální verzi incidentu.

Části Modré knihy byly zveřejněny již v minulosti, tentokrát je to poprvé, co se veřejnosti otevírá v celém rozsahu, respektive co se podařilo dohledat v Národním archivu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Vláda odvolala většinu členů správní rady Správy železnic

Vláda odvolala pět ze sedmi členů správní rady Správy železnic, včetně předsedy rady Pavla Hrubeše. V radě skončili například i bývalý ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Ve středu to uvedl server Zdopravy.cz. Kabinet schválil tři nové členy rady, dvě místa zatím zůstávají neobsazená. Novým předsedou rady bude podle serveru hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Kromě bývalého děkana Fakulty dopravní ČVUT Hrubeše, Ťoka a Foldyny skončili ve správní radě státní Správy železnic Ivo Drahotský z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice a Vít Janoš z Ústavu logistiky a managementu dopravy ČVUT. Novými členy rady se stali kromě Červíčka zastupitel Středočeského kraje a místopředseda krajského výboru pro dopravu Jan Lička (Piráti) a bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic ČR David Čermák. Z původního složení správní rady zůstali jen poslanec ANO Martin Kolovratník a náměstek ministra dopravy Ladislav Němec.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Prezident Zeman jmenoval novým ministrem školství Vladimíra Balaše

Novým ministrem školství se od července stane poslanec hnutí STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Do funkce ho ve středu na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Balaš střídá v ministerském křesle Petra Gazdíka (STAN), který podal ke konci měsíce rezignaci kvůli svým kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Prezident jeho demisi v pondělí přijal.

Balaš v pondělí řekl, že jako ministr by chtěl školství reformovat způsobem, který v minulém volebním období tehdejší ministr Robert Plaga (ANO). Za správnou cestu označil posun od memorování k využívání dovedností. Za krátkodobý cíl považuje mimo jiné zajištění více peněz na mzdy nepedagogických pracovníků. Zabývat by se chtěl také nedostatkem míst na středních školách. Za akutní úkol označil začleňování dětí ukrajinských uprchlíků do škol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy