Tvůrci seriálu Hra o trůny otevírají kurzy dothračtiny

jaz
18. 9. 2014 7:00
Autor nového jazyka pro fantasy seriál televizní stanice HBO pořádá jazykové kurzy pro fanoušky. Přiznává, že plynně jím ale nikdo mluvit nemůže.
Foto: HBO

Praha – Dobrodružný fantasy seriál Hra o trůny, který čerpá z knižní předlohy amerického spisovatele George R. R. Martina, vysílá již od dubna 2011 televize HBO. Kromě samotného seriálu mají tvůrci pro skalní fanoušky i jiné lákadlo v podobě kurzů dothračtiny, kterou mluví hlavní postavy.

Umělý jazyk vytvořil speciálně pro seriál lingvista David J. Peterson, který s filmaři spolupracoval i na tvorbě jazyků ve filmu Thor: Temný svět nebo sci-fi seriálu z letošního roku Star-Crossed.

Potenciálním žákům nabízí kromě knihy a CD balíčku se základními frázemi, gramatikou a slovní zásobou. Za 200 slov zaplatí přes 400 korun. Rozšířený online kurz vyjde na 600 korun a nabídne o 300 slovíček dothračtiny navíc.

Pro představu, jednoduchý pozdrav Dobrý den se v dothračtině řekne Athchomar chomakaan. Pokud budou žáci chtít pochválit něžné pohlaví, stačí říci jen Khaleesi zheanae, což znamená královna je krásná.

Dothračtina ale není tak sofistikovaně propracovaným jazykem, jakým byla Tolkienova elfština nebo klingonština z filmů Star Trek. Sám autor přiznává, že zájemci o jeho kurzy nebudou nikdy mluvit plynule, protože jeho slovní zásoba je velmi omezená. Základními frázemi alespoň ohromí své přátele a příznivce televizní ságy.

 

Právě se děje

Další zprávy