Mami, tati, mám vás rád. U turisty vybuchla sopka, začal se loučit se životem

pru pru
15. 12. 2022 14:03
Zkušený horský průvodce se v sobotu vydal se skupinkou turistů na oblíbenou túru k vulkánu Láscar v severní části Chile. Když se ale nacházeli v její bezprostřední blízkosti, sopka nečekaně vybuchla. V tu chvíli se z ní začala valit mohutná oblaka dýmu a prachu, a turisté se tak museli dát okamžitě na útěk. Napjaté momenty ještě stihl průvodce zachytit na mobilní telefon.
"Mami, tati, všichni, mám vás rád," křičel na záběrech vyděšený průvodce, když se snažil dostat do bezpečí. | Video: Twitter/Red Geocientífica de Chile

Jednapadesátiletý horolezec se vydal na túru po chilských Andách v sobotních dopoledních hodinách se čtyřmi francouzskými turisty, mezi nimiž byla i žena s dítětem. Do oblasti stratovulkánu Láscar, jehož vrchol leží ve výšce přibližně 5500 metrů nad mořem, šli v době, kdy sopka měla být podle tamních úřadů v období klidu a nemělo existovat riziko erupce. 

Najednou ale turisté na jejím vrcholu uslyšeli podezřelé zvuky a začaly se na ně valit mraky dýmu. "Sopka teď vybuchla, jsem na okraji kráteru. Andrési, bratře, mám tě moc rád. Musím co nejdřív dolů," křičel vyděšený průvodce, zatímco se při útěku snažil erupci natočit. "Mami, tati, všichni, mám vás rád," pokračoval na videu.

Sestup z hory pak skupině trval asi 40 minut. Nikdo z nich ale neutrpěl zranění, uvedl chilský deník Las Últimas Noticias s odvoláním na tamní úřady. "Jako horský vůdce pracuji 17 let, na tuto sopku jsem vystoupil nejméně 700krát, takže mi pomohly zkušenosti. Ale bylo to neuvěřitelné," svěřil se deníku průvodce.

Tamní úřady kvůli výbuchu zpřísnily bezpečnostní opatření a zakázaly lidem vstup do okruhu tří kilometrů kolem sopky. Chilští vulkanologové také varovali před rizikem zemětřesení, které by mohla způsobit rozpohybovaná sopečná hmota.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

AC Milán opět prohrál milánské derby, za Inter rozhodl Martínez

Fotbalisté AC Milán pokračují v nepřesvědčivých výkonech, po prohře v italském Superpoháru prohráli derby s Interem i ve 21. kole Serie A. O výhře 1:0 rozhodl brankou Lautaro Martínez. Neapol zvítězila na hřišti Spezie 3:0 a upevnila si suverénní vedení v tabulce. Dvěma góly se na páté výhře lídra za sebou podílel nigerijský útočník Victor Osimhen, který se šestnácti brankami vládne pořadí střelců. Fiorentina podlehla Boloni 1:2 i kvůli ruce Antonína Baráka. FC Turín si poradil doma s Udine 1:0 a vystřídal soupeře na sedmém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy