Turecko chce zakázat hru Minecraft. Probouzí v dětech násilí

Magazín Magazín
13. 3. 2015 8:00
Populární videohře, kterou vloni koupil Microsoft za 53 miliard korun, hrozí v Turecku zákaz. Podle tamní vlády propaguje násilí a měla by být zakázána.
Minecraft
Minecraft | Foto: Microsoft

Istanbul – Stavění virtuálních objektů, měst a světů podněcuje v dětech sklony k násilí. Tak zní výsledky nové studie, kterou si nechalo vypracovat turecké ministerstvo pro rodinu a sociální politiku. Videohře Minecraft, kterou po světě hrají desítky milionů lidí, proto hrozí v zemi zákaz. Informuje o tom deník Habertürk.

Výsledky studie sice připouštějí, že hra podporuje v dětech kreativitu, ale zároveň poukazují na nutnost zabíjet agresivní příšery. Ty mohou zničit objekty, které hráč v Minecraftu postavil. "Základním principem hry je tedy násilí," cituje deník zprávu určenou pro turecké ministerstvo.

Virtuální ohrožení

Děti si podle výsledků studie mohou zaměnit svět Minecraftu za ten skutečný a získat dojem, že mučení a zabíjení zvířat je bezbolestné. Hra rovněž vede k sociální izolaci a při online hraní hrozí dětem virtuální šikana.

Minecraft vytvořil v roce 2009 švédský programátor Markus Persson, práva na hru o pět let později koupil Microsoft za 53 miliard korun. Pokud by Turecko hraní Minecraftu zakázalo, šlo by vůbec o první zemi na světě, která by se k takovéto represi rozhodla.

Hra se přitom těší v zemi velké popularitě, kniha o Minecraftu patří mezi nejprodávanější dětské tituly v Turecku.

Jak zabít příšery v Minecraftu? | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 26 minutami

Filmový festival v Benátkách bude, porotě předsedá Blanchettová

Filmový festival v Benátkách se letos uskuteční dle plánu začátkem září. Nejstarší kinematografickou přehlídku na světě však kvůli koronavirové krizi, která zasáhla i filmový průmysl, navštíví méně produkcí, oznámil guvernér regionu Benátsko Luca Zai. Pořadatelé už v lednu avizovali, že porotě 77. ročníku bude předsedat herečka Cate Blanchettová. Itálie uvolní cestovní opatření příští středu 3. června, od tohoto data mohou občané z dalších států Evropské unie navštěvovat zemi bez nutnosti absolvovat po příjezdu dvoutýdenní karanténu. V Itálii od propuknutí pandemie zemřelo na nemoc covid-19 přes 32 tisíc lidí, což je po USA a Velké Británii třetí nejvyšší počet na světě.

Zdroj: Reuters , ČTK
Další zprávy