Třicet let stavěl stíhačku Jamese Bonda. Nyní v ní zahynul

hrz
Aktualizováno 27. 7. 2015 21:41
Letecký inženýr Howard Cox zahynul při cestě na leteckou show, kde chtěl předvést svou stíhačku zkonstruovanou podle bondovky Chobotnička.
Stíhačka BD-5, proslavená bondovkou Chobotnička. V Guinessově knize rekordů zapsaná jako nejmenší stíhačka na světě.
Stíhačka BD-5, proslavená bondovkou Chobotnička. V Guinessově knize rekordů zapsaná jako nejmenší stíhačka na světě. | Foto: Wikimedia Commons

Dungarvan (Irsko) – Howard Cox byl velký fanda bondovek. Třicet let pracoval na konstrukci a vylepšování stíhačky, v níž se prohání James Bond ve filmu Chobotnička (1983). Nyní v tomto stroji zahynul, když mířil na leteckou show, informoval britský deník The Telegraph.

Howard Cox miloval filmy Jamese Bonda, letadla a létání. Své záliby spojil v jednu, když konstruoval model proslavený bondovkou Chobotnička. A ještě jednu velkou zálibu měl tento sedmašedesátiletý Angličan – Irsko a létání v Irsku. To vše se mu stalo osudným.

Howard Cox pobýval v Irsku, kde létání obzvláště miloval. Připravoval se tu na leteckou přehlídku Foynes Air Show. Ještě před odletem na show vzal na vyhlídkový let v jiném stroji svého známého Johna Drysdala a jeho dvě děti.

Pak přesedlal do své unikátní ministíhačky a mířil na leteckou přehlídku. Zatím z neznámých důvodů se v neděli večer zřítil do pole nedaleko irského města Dungarvan.

Na Foynes Air Show se talentovaný letecký inženýr Cox nesmírně těšil. Místo jeho vystoupení se tu však za něj držela minuta ticha.

Na příběhu Howarda Coxe je paradoxní ještě jedna věc. Nedávno se dokázal vyléčit z rakoviny a těšil se, že si začne znovu užívat život, s nímž se už pomalu loučil. Dny navíc bral prý jako bonus. Netušil ale, že jich bude tak málo.

Scéna s Jamesem Bondem ve stíhačce ve filmu Chobotnička. | Video: United Artists, YouTube
 

Právě se děje

Další zprávy