V Kolumbii se vzali tři gayové, mohou po sobě i dědit majetek. Jde o historický okamžik v zemi

Magazín Magazín
21. 6. 2017 10:53
Do manželství může vstoupit více lidí než dva, potvrdila poprvé Kolumbie. Země teprve před rokem uznala svatby homosexuálů, teď tři gayové tvoří první "polyamorní rodinu". Muži tak získali například právo po sobě dědit. Soužití původně tvořili čtyři partneři, v roce 2015 však jeden z nich zemřel na rakovinu.
Tři muži ve svazku manželském v Kolumbii | Video: Reuters

Tři gayové uzavřeli první polyamorní manželství v Kolumbii. Sňatky mezi lidmi stejného pohlaví zde byly legalizovány loni v dubnu.

Herec Victor Hugo Prada, sportovní instruktor John Alejandro Rodriguez a novinář Manuel Jose Bermudez podepsali s právníkem listiny, které je ustanovují jako rodinu a dávají jim dědická práva.

Smlouva byla potvrzena v druhém největším městě Kolumbie, v Medellínu. "Chtěli jsme naše soužití zlegalizovat a také se domoci svých pravomocí. Neměli jsme totiž žádný právní základ, který by nás uznával jako rodinu, první polyamorní rodinu," řekl Prada ve videu, které zveřejnila kolumbijská média.

Právník German Rincon Perfetti, který na případu pracoval, je aktivista pro práva homosexuálů. "Tahle událost znamená uznání, že existují i jiné typy rodin," řekl Perfetti pro agenturu AFP. Podle něj existuje v Kolumbii mnoho podobných domácností, tenhle vztah je ale první oficiální.

Soužití původně tvořili čtyři muži. Manželé pro kolumbijský magazín Semana uvedli, že jejich vztah se datuje k roku 1999, kdy spolu začali žít Bermudez a Rodriguez. V roce 2004 se vztah rozrostl o dalšího partnera, Alexe Esneidera Zabalu, který ale zemřel před dvěma lety na rakovinu. V roce 2012 se do vztahu přidal nejmladší člen, Prada.

Kolumbie se stala čtvrtou zemí v Jižní Americe, která uznává manželství mezi lidmi stejného pohlaví. Před ní legalizovaly homosexuální svazky Argentina, Brazílie a Uruguay.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Basketbalisté Brooklynu vyhráli v NBA osmý zápas za sebou

Basketbalisté Brooklynu vyhráli v NBA osmý zápas za sebou a po domácím vítězství 129:92 nad Orlandem stále dotírají na lídra Východní konference Philadelphii. Sixers se v čele tabulky udrželi díky výhře 111:97 nad Dallasem. Při shodném počtu 22 vítězství mají oproti Nets na kontě o jednu porážku méně.

Výsledky NBA:

Brooklyn - Orlando 129:92, Denver - Washington 110:112, Memphis - LA Clippers 122:94, Milwaukee - New Orleans 129:125, New York - Sacramento 140:121, Philadelphia - Dallas 111:97.

Další zprávy