Vědci potvrdili léčivé účinky piva. Zlepšuje imunitu i paměť

ČTK pej, ČTK
1. 10. 2014 11:29
Umírněné pití piva může mít na lidský organismus pozitivní účinky, poukazují poslední vědecké studie.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brusel – Střídmé pití piva by mohlo být prospěšné jako prevence některých infekčních chorob. Závěr jedné ze studií prezentovaných na sympoziu Pivo a zdraví v Bruselu byl překvapivý i pro ředitele celé akce, španělského profesora Ramóna Estrucha.

"Zásadní důraz je kladen na 'umírněné pití' vždy společně se zdravou dietou," zdůraznil v rozhovoru pro ČTK Estruch, lékař z barcelonské kliniky a profesor medicíny na tamní univerzitě. Zmíněná studie podle něj naznačuje, že lidé, kteří se takto stravují, mají méně záznamů o infekčních chorobách dýchacího systému.

Vložený objekt galerie"Myslím, že to má imunologické efekty, podporu naší obrany. Je to nová studie, pouhé otevřené dveře," poznamenal Estruch. Umírněné pití podle něj znamená dvě sklenice piva denně u dospělého muže, jednu u ženy, vždy ovšem s jídlem. Nelze to prý však zcela zobecňovat, protože někteří lidé mohou být k chorobám náchylnější než jiní.

Pivo zlepšuje mozkovou činnost

Na pozitivní účinky piva poukazuje i studie, která tvrdí, že přírodní antioxidanty (flavonoidy) obsažené v pivu prospívají poznávacím funkcím mozku (paměť, pozornost, koncentraci, řeč nebo prostorovou orientaci). Vědci toto odvážné tvrzení dokládají na experimentech prováděných na myších. Ty během konzumace piva prokázaly zlepšení některých mozkových funkcí. Aby došlo ke stejně pozitivnímu dopadu u dospělého člověka, musel by denně vypít asi dva tisíce litrů piva.

Pivo kromě přírodních antioxidantů obsahuje i další prospěšné minerály a vitaminy, například vápník a fosfor důležité pro tvorbu kostí a zubů, kyselina nikotinová a laktoflavín navíc pozitivně ovlivňující spánek a usínání.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus, úřad bude uzavřený

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus. Lidé se tak nemohli s úřadem elektronicky spojit. Technici městské části stále pracují na nápravě, radnice bude kvůli tomu bude ve středu uzavřena. Vyplývá to z informací na facebooku Prahy 3, na které upozornil server Computerworld. Radnice vyzvala občany, aby místo e-mailů zatím raději s úřadem komunikovali po telefonu.

před 5 hodinami

Hokejista Edmontonu je kvůli krvácení do mozku v kómatu

Hokejista Edmontonu Colby Cave skončil kvůli krvácení do mozku na jednotce intenzivní péče. Lékaři v nemocnici v Torontu museli pětadvacetiletého útočníka uvést do umělého spánku. Informovali o tom zástupci klubu na sociálních sítích.

Před přerušením sezony odehrál Cave v NHL jedenáct zápasů za Oilers, na farmě v AHL nastoupil ke 44 duelům. Celkem má v NHL v dresu Bostonu, který ho v roce 2015 angažoval jako nedraftovaného hráče, a Edmontonu na kontě 67 utkání. Do statistik si zapsal devět bodů za čtyři góly a pět asistencí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy