Umírněné pití piva může mít na lidský organismus pozitivní účinky, poukazují poslední vědecké studie.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brusel – Střídmé pití piva by mohlo být prospěšné jako prevence některých infekčních chorob. Závěr jedné ze studií prezentovaných na sympoziu Pivo a zdraví v Bruselu byl překvapivý i pro ředitele celé akce, španělského profesora Ramóna Estrucha.

"Zásadní důraz je kladen na 'umírněné pití' vždy společně se zdravou dietou," zdůraznil v rozhovoru pro ČTK Estruch, lékař z barcelonské kliniky a profesor medicíny na tamní univerzitě. Zmíněná studie podle něj naznačuje, že lidé, kteří se takto stravují, mají méně záznamů o infekčních chorobách dýchacího systému.

Vložený objekt galerie"Myslím, že to má imunologické efekty, podporu naší obrany. Je to nová studie, pouhé otevřené dveře," poznamenal Estruch. Umírněné pití podle něj znamená dvě sklenice piva denně u dospělého muže, jednu u ženy, vždy ovšem s jídlem. Nelze to prý však zcela zobecňovat, protože někteří lidé mohou být k chorobám náchylnější než jiní.

Pivo zlepšuje mozkovou činnost

Na pozitivní účinky piva poukazuje i studie, která tvrdí, že přírodní antioxidanty (flavonoidy) obsažené v pivu prospívají poznávacím funkcím mozku (paměť, pozornost, koncentraci, řeč nebo prostorovou orientaci). Vědci toto odvážné tvrzení dokládají na experimentech prováděných na myších. Ty během konzumace piva prokázaly zlepšení některých mozkových funkcí. Aby došlo ke stejně pozitivnímu dopadu u dospělého člověka, musel by denně vypít asi dva tisíce litrů piva.

Pivo kromě přírodních antioxidantů obsahuje i další prospěšné minerály a vitaminy, například vápník a fosfor důležité pro tvorbu kostí a zubů, kyselina nikotinová a laktoflavín navíc pozitivně ovlivňující spánek a usínání.

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.