Tom Hanks se dojímal nad Fiatem 126. Poláci vybrali peníze a poslali mu Malucha do Ameriky

Magazín Magazín
25. 1. 2017 14:53
Hollywoodský herec Tom Hanks se během natáčení filmu v Budapešti vyfotil u polského Fiatu 126 a pochlubil se s tím na Twitteru. Poláci se mu složili na Malucha a poslali mu auto do Los Angeles.
Fiat 126 pro Toma Hankse
Fiat 126 pro Toma Hankse | Foto: ČTK

Když v listopadu loňského roku obdivoval Tom Hanks červeného Fiata 126, ještě netušil, že se brzy stane jeho hrdým majitelem. Poláci, v jejichž zemi se kdysi slavný Maluch vyráběl, se totiž rozhodli vybrat peníze a auto mu koupit. Píše o tom agentura AP.

Držitel Oscara se s kultovním vozem polské výroby vyfotil loni, když v maďarském hlavním městě natáčel film.

Fotku pak umístil na Twitter s komentářem: „Mám nové auto! Hanx“. Příspěvek se v Polsku stal virálním hitem.

Monika Jaskolská, dvaačtyřicetiletá matka z Bílsku-Bělé, kde se fiátky mezi roky 1973 až 2000 vyráběly, přišla koncem roku s nápadem poslat slavnému herci vůz jako dárek.

Fiat 126 nepatří zrovna mezi nejkomfortnější auta, ale za dobu své existence si v socialistickém bloku vydobyl nebývalé renomé. Na svých expedicích po světě ho využívá i cestovatel Dan Přibáň, přičemž není náhodou, že v autě jede polská posádka.

Jaskolská chtěla svým gestem ukázat Hanksovi, jak moc Poláci mají toto auto rádi, a vybrala přes Facebook dva tisíce eur. Za ty koupila model ze 70. let. Autodílna ho bez finančních nároků zrekonstruovala a pak Maluch odletěl nákladním letadlem přímo do Los Angeles. Aerolinky se do akce zapojily také zadarmo.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy