Tom Hanks se dojímal nad Fiatem 126. Poláci vybrali peníze a poslali mu Malucha do Ameriky

Magazín Magazín
25. 1. 2017 14:53
Hollywoodský herec Tom Hanks se během natáčení filmu v Budapešti vyfotil u polského Fiatu 126 a pochlubil se s tím na Twitteru. Poláci se mu složili na Malucha a poslali mu auto do Los Angeles.
Fiat 126 pro Toma Hankse
Fiat 126 pro Toma Hankse | Foto: ČTK

Když v listopadu loňského roku obdivoval Tom Hanks červeného Fiata 126, ještě netušil, že se brzy stane jeho hrdým majitelem. Poláci, v jejichž zemi se kdysi slavný Maluch vyráběl, se totiž rozhodli vybrat peníze a auto mu koupit. Píše o tom agentura AP.

Držitel Oscara se s kultovním vozem polské výroby vyfotil loni, když v maďarském hlavním městě natáčel film.

Fotku pak umístil na Twitter s komentářem: „Mám nové auto! Hanx“. Příspěvek se v Polsku stal virálním hitem.

Monika Jaskolská, dvaačtyřicetiletá matka z Bílsku-Bělé, kde se fiátky mezi roky 1973 až 2000 vyráběly, přišla koncem roku s nápadem poslat slavnému herci vůz jako dárek.

Fiat 126 nepatří zrovna mezi nejkomfortnější auta, ale za dobu své existence si v socialistickém bloku vydobyl nebývalé renomé. Na svých expedicích po světě ho využívá i cestovatel Dan Přibáň, přičemž není náhodou, že v autě jede polská posádka.

Jaskolská chtěla svým gestem ukázat Hanksovi, jak moc Poláci mají toto auto rádi, a vybrala přes Facebook dva tisíce eur. Za ty koupila model ze 70. let. Autodílna ho bez finančních nároků zrekonstruovala a pak Maluch odletěl nákladním letadlem přímo do Los Angeles. Aerolinky se do akce zapojily také zadarmo.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy