reklama
 
 

Testy o levé či pravé hemisféře mozku jsou nesmysl. Člověk používá obě stejně, tvrdí vědci

AKTUALIZOVÁNO 3. 3. 2016
Facebookem koloval psychologický test, jenž měl odhalit, zda dotyčný používá spíše levou, nebo pravou hemisféru mozku. Vědci z Utahu ale uživatelům sociální sítě vzkazují: Klidně tyto testy dělejte, ale berte je pouze jako zábavu, ne jako vědecký výzkum. Jak totiž zjistil utažský výzkumný tým, funkční spoje v mozku mají lidé rozmístěny takřka rovnoměrně v levé i pravé části.

Také jste absolvovali na internetu testy, které mají odhalit, jestli více používáte levou, či pravou hemisféru mozku? Je to nesmysl, vzkazují uživatelům vědci z Utahu.

Existují lidé racionálnější, analytičtější, emocionálnější či instinktivnější, ale neznamená to, že by se lidé dali jednoduše rozdělit "levomozky" nebo "pravomozky", píše britský server BBC.

Komu vychází v testech levá hemisféra, jeho myšlení bylo racionální, analytické a matematické, komu pravá, měl emocionální a umělecké cítění a místo racionality používal spíše instinkt.

"Je jistě pravda, že někteří lidé mají logičtější a metodičtější styl myšlení, jiní zase spontánnější, emocionální myšlení," říká Jeffrey Anderson, zabývající se výzkumem mozku na univerzitě v Utahu. "Ale nemá to nic společného  s odlišnými funkcemi levé a pravé hemisféry mozku," dodává.

Anderson vedl tým, jenž zkoumal mozek více jak tisíce lidí a měřil funkční spoje na obou stranách mozku. Vědci zjistili, že tyto spoje byly u všech lidí rozmístěny takřka rovnoměrně. Tím jasně vyvrátili, že by někteří lidé měli silnější spoje na některé z hemisfér.

Podle serveru BBC má tento mýtus kořeny v objevu, jenž ukázal, že různé části mozku mají odlišné funkce. Rozdělovat mozek na logickou a emocionální část nepatří do říše vědy, ale spíše do populární psychologie na webových stránkách či sociálních sítích.

Rádio BBC již v roce 2011 zařadilo funkci levé a pravé hemisféry mezi mýty o mozku, podobně jako tvrzení, že využíváme jen 10 procent šedé hmoty či že poslech Mozartovy hudby rozvíjí naši chytrost. Mýtus o levé racionální a pravé emocionální části mozku však žije vesele dál.

Pro efektivní přemýšlení potřebujeme soustředění, místo toho jsme blázni do kupování nových mašinek, které nás permanentně vyrušují, říká odborník na aplikaci neurověd v denním životě Petr Kadlec | Video: Daniela Drtinová |  22:25

autor: hrz | 3. 3. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama