Testy o levé či pravé hemisféře mozku jsou nesmysl. Člověk používá obě stejně, tvrdí vědci

hrz
Aktualizováno 3. 3. 2016 21:43
Facebookem koloval psychologický test, jenž měl odhalit, zda dotyčný používá spíše levou, nebo pravou hemisféru mozku. Vědci z Utahu ale uživatelům sociální sítě vzkazují: Klidně tyto testy dělejte, ale berte je pouze jako zábavu, ne jako vědecký výzkum. Jak totiž zjistil utažský výzkumný tým, funkční spoje v mozku mají lidé rozmístěny takřka rovnoměrně v levé i pravé části.
Většina lidí má spoje v mozku rovnoměrně rozloženy do levé i pravé hemisféry.
Většina lidí má spoje v mozku rovnoměrně rozloženy do levé i pravé hemisféry. | Foto: Thinkstock

Také jste absolvovali na internetu testy, které mají odhalit, jestli více používáte levou, či pravou hemisféru mozku? Je to nesmysl, vzkazují uživatelům vědci z Utahu.

Existují lidé racionálnější, analytičtější, emocionálnější či instinktivnější, ale neznamená to, že by se lidé dali jednoduše rozdělit "levomozky" nebo "pravomozky", píše britský server BBC.

Komu vychází v testech levá hemisféra, jeho myšlení bylo racionální, analytické a matematické, komu pravá, měl emocionální a umělecké cítění a místo racionality používal spíše instinkt.

"Je jistě pravda, že někteří lidé mají logičtější a metodičtější styl myšlení, jiní zase spontánnější, emocionální myšlení," říká Jeffrey Anderson, zabývající se výzkumem mozku na univerzitě v Utahu. "Ale nemá to nic společného  s odlišnými funkcemi levé a pravé hemisféry mozku," dodává.

Anderson vedl tým, jenž zkoumal mozek více jak tisíce lidí a měřil funkční spoje na obou stranách mozku. Vědci zjistili, že tyto spoje byly u všech lidí rozmístěny takřka rovnoměrně. Tím jasně vyvrátili, že by někteří lidé měli silnější spoje na některé z hemisfér.

Podle serveru BBC má tento mýtus kořeny v objevu, jenž ukázal, že různé části mozku mají odlišné funkce. Rozdělovat mozek na logickou a emocionální část nepatří do říše vědy, ale spíše do populární psychologie na webových stránkách či sociálních sítích.

Rádio BBC již v roce 2011 zařadilo funkci levé a pravé hemisféry mezi mýty o mozku, podobně jako tvrzení, že využíváme jen 10 procent šedé hmoty či že poslech Mozartovy hudby rozvíjí naši chytrost. Mýtus o levé racionální a pravé emocionální části mozku však žije vesele dál.

Pro efektivní přemýšlení potřebujeme soustředění, místo toho jsme blázni do kupování nových mašinek, které nás permanentně vyrušují, říká odborník na aplikaci neurověd v denním životě Petr Kadlec | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy