TEST Smrděnka, medvědí lejno, frikulín. Umíte nespisovně?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
5. 2. 2014 12:10
Ve škole vás takovéto výrazy neučili, přesto by bez nich čeština byla chudší. Znáte je?
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Profimédia

Praha - Říká se, že je hodně "češtin". Jinak se mluví na úřadech či při vyučování ve škole, jinak v Ostravě či Brně, jinak mezi mládeží, na sportovišti, v armádě, trampské osadě, jinak mezi kriminálními živly.

Výrazy to jsou často nevybíravé, nicméně svým způsobem výstižné a jazyk obohacující.

TEST Vyzkoušejte si v našem testu, kde všude byste se domluvili >>

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

V domově důchodců v Unhošti hořelo, hasiči evakuovali přes 100 lidí

Hasiči v sobotu v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v prostorách, kde je kadeřnictví. Hasiči z budovy evakuovali přes 100 lidí - 87 seniorů a 16 zaměstnanců. Nikdo nebyl zraněn, pouze jedné ženě se udělalo nevolno a skončila v péči záchranářů. Po uhašení požáru a odvětrání se klienti i personál mohli do domova vrátit, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Událost byla hlášena kolem 17:15. Oheň podle mluvčího zcela zachvátil kadeřnictví, které je součástí areálu. "Požár se nerozšířil, ale byly zakouřené chodby. Kvůli tomu byla nutná evakuace," uvedl Gabriel.

Domov je v centru města, kvůli zásahu byla zastavena doprava. Po necelé půlhodině se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu a po 18:45 oheň zcela uhasili. Ve 20:00 zásah ukončili, na místě zůstali jen vyšetřovatelé. Co bylo příčinou požáru, zatím není známo.

Další zprávy