Rathorika, hipsterský mor nebo babiština. Tohle jsou nejlepší české novotvary. Znáte je?

Petra Jansová Petra Jansová
1. 5. 2018 10:00
Internetový slovník Čeština 2.0 obsahuje až 11 tisíc novotvarů a regionálních výrazů. Vznikl před 10 roky a jeho autor Martin Kavka tvrdí, že do něj denně přibude zhruba 50 nových slov. Víte, co znamená rathorika, drtinovat nebo rozjebahn? Ověřte si své znalosti „moderní“ češtiny.
Čeština 2.0
Čeština 2.0 | Foto: Facebook Čeština 2,0
 

Právě se děje

Aktualizováno před 59 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy