Švédka se za týden naučila celý katalog Ikea. Prozradila, proč má nejlepší paměť na světě

Magazín Magazín
6. 9. 2017 15:12
Pouhých sedm dní stačilo třiadvacetileté Yanjae Wintersoulové, aby se naučila téměř pět tisíc položek v novém katalogu Ikea. Švédka je dvojnásobnou mistryní světa v memorování. Tvrdí, že to není díky fotografické paměti, ale kreativním memorovacím technikám, které se naučila během svých studií.
Yanjaa Wintersoulová a pracovník Ikey při zkoušení její paměti.
Yanjaa Wintersoulová a pracovník Ikey při zkoušení její paměti. | Foto: Ikea.com

Yanjaa Wintersoulová je více než jen fanynka švédské nábytkové firmy Ikea, je jejím chodícím katalogem. Švédka si totiž během jediného týdne dokázala zapamatovat téměř pět tisíc položek z nového katalogu na rok 2018.

Třiadvacetiletá žena začala cvičit memorování při svém studiu na Stockholmské univerzitě. "Snažila jsem se dokončit své studium podnikání za poloviční čas než normálně. A náhodou jsem našla knížku o memorovacích technikách. Popisovali, jak je to jednoduché, tak jsem si řekla, že bych to možná mohla taky zkusit," vysvětlila Wintersoulová serveru Mashable.

Nejlepší paměť na světě

Nedlouho poté se zúčastnila dokonce Světového šampionátu v memorování, kde dvakrát vyhrála zlato. A právě díky tomu si jí Ikea všimla a zařadila ji do své marketingové kampaně.

Jestli si skutečně pamatuje každou stránku a položku v katalogu, si vyzkoušel i Mashable. "Zeptali jsme se jí na doporučení pro standardizovaný bílý stůl. Řekla, ať otočíme na stranu 216, kde se nachází Pahl, vysunovací stůl," napsala redaktorka serveru.

"Naučila jsem se techniku zvanou palác paměti. Řekněme, že máte seznam věcí, které se chcete naučit v určitém pořadí. Pokud si potřebujete zapamatovat tři země, dejme tomu Čínu, USA a Brazílii, pak možná na posteli budete jíst čínské jídlo, na nočním stole je hamburger a z okna vidíte fotbalový míč," popsala techniku Wintersoulová.

🏆 I did well at the Asian Memory Open! 🏅#mongoliangirlmagic

Příspěvek sdílený 🍑 • Янжаа • 妍佳 • ヤンジャ (@yanjaa),

A dodala, že pokud si z učení uděláte zábavný, související příběh, pak je snazší si věci zapamatovat. Třiadvacetiletá Švédka však tvrdí, že nemá fotografickou paměť, ale využívá zkrátka kreativní memorovací techniky.

Kromě marketingové kampaně Ikey se podle svého profesního profilu na sociální síti LinkedIn věnuje překladům ze svahilštiny, mongolštiny, angličtiny a švédštiny. Proto není divu, že je dvojnásobnou držitelkou zlaté medaile za nejlepší paměť na světě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy