Švédka se za týden naučila celý katalog Ikea. Prozradila, proč má nejlepší paměť na světě

Magazín Magazín
6. 9. 2017 15:12
Pouhých sedm dní stačilo třiadvacetileté Yanjae Wintersoulové, aby se naučila téměř pět tisíc položek v novém katalogu Ikea. Švédka je dvojnásobnou mistryní světa v memorování. Tvrdí, že to není díky fotografické paměti, ale kreativním memorovacím technikám, které se naučila během svých studií.
Yanjaa Wintersoulová a pracovník Ikey při zkoušení její paměti.
Yanjaa Wintersoulová a pracovník Ikey při zkoušení její paměti. | Foto: Ikea.com

Yanjaa Wintersoulová je více než jen fanynka švédské nábytkové firmy Ikea, je jejím chodícím katalogem. Švédka si totiž během jediného týdne dokázala zapamatovat téměř pět tisíc položek z nového katalogu na rok 2018.

Třiadvacetiletá žena začala cvičit memorování při svém studiu na Stockholmské univerzitě. "Snažila jsem se dokončit své studium podnikání za poloviční čas než normálně. A náhodou jsem našla knížku o memorovacích technikách. Popisovali, jak je to jednoduché, tak jsem si řekla, že bych to možná mohla taky zkusit," vysvětlila Wintersoulová serveru Mashable.

Nejlepší paměť na světě

Nedlouho poté se zúčastnila dokonce Světového šampionátu v memorování, kde dvakrát vyhrála zlato. A právě díky tomu si jí Ikea všimla a zařadila ji do své marketingové kampaně.

Jestli si skutečně pamatuje každou stránku a položku v katalogu, si vyzkoušel i Mashable. "Zeptali jsme se jí na doporučení pro standardizovaný bílý stůl. Řekla, ať otočíme na stranu 216, kde se nachází Pahl, vysunovací stůl," napsala redaktorka serveru.

"Naučila jsem se techniku zvanou palác paměti. Řekněme, že máte seznam věcí, které se chcete naučit v určitém pořadí. Pokud si potřebujete zapamatovat tři země, dejme tomu Čínu, USA a Brazílii, pak možná na posteli budete jíst čínské jídlo, na nočním stole je hamburger a z okna vidíte fotbalový míč," popsala techniku Wintersoulová.

🏆 I did well at the Asian Memory Open! 🏅#mongoliangirlmagic

Příspěvek sdílený 🍑 • Янжаа • 妍佳 • ヤンジャ (@yanjaa),

A dodala, že pokud si z učení uděláte zábavný, související příběh, pak je snazší si věci zapamatovat. Třiadvacetiletá Švédka však tvrdí, že nemá fotografickou paměť, ale využívá zkrátka kreativní memorovací techniky.

Kromě marketingové kampaně Ikey se podle svého profesního profilu na sociální síti LinkedIn věnuje překladům ze svahilštiny, mongolštiny, angličtiny a švédštiny. Proto není divu, že je dvojnásobnou držitelkou zlaté medaile za nejlepší paměť na světě.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
Další zprávy