reklama
 
 

Švéd točí nejdelší film na světě. Potrvá 720 hodin, po premiéře ho chce zničit

21. 4. 2016 12:00
Trailer k snímku Ambiancé | Video: Vimeo
Švédský filmař Anders Weberg točí nejdelší film na světě. Snímek Ambiancé, který zachycuje atmosféru švédské pláže, by měl mít premiéru za čtyři roky a promítat se bude 720 hodin, tedy 30 dní. Poté ho chce jeho autor zničit. Zveřejněný trailer trvá neuvěřitelných 7 hodin a 20 minut.

"Jsem zřejmě nejslavnějším neznámým filmařem současnosti," píše na webových stránkách The Longest Film (nejdelší film) švédský autor Anders Weberg. A jeho film Ambiancé, který bude mít premiéru v roce 2020, na takový rekord zřejmě dosáhne.

Bude 720 hodin dlouhý, což je plných 30 dní. Také zveřejněný trailer není zrovna nejkratší - trvá sedm hodin a dvacet minut.

Devětačtyřicetiletý filmař, fotograf a konceptualista má za sebou v současnosti zhruba 400 hodin hotového filmu. A pokud bude chtít stihnout premiéru a zároveň dodržet slibovanou délku, bude muset natočit za týden zhruba 7 až 8 hodin hrubého materiálu.

Ve snímku si zahrají dva herci a konečná verze bude nesestříhaná.

Weberg navíc plánuje snímek po premiéře, která by se měla odehrát 31. prosince 2020, zničit. Zachovány zůstanou pouze fotografické materiály, protože likvidace celého filmu je podle něho hlavní myšlenkou projektu. 

"Ironií je, že mnoho lidí řeší pouze to, že Ambiancé je 'nejdelší film'. Já jsem ale usiloval o něco jiného. Jde spíš o to, že nejdelší film nebude existovat, protože bude zničen," dodal.

Podobnou myšlenkou se zabýval už při své práci v minulosti. "Žijeme v digitální době a jsme zvyklí všechno uchovávat. Dřív to ale tak běžné nebylo," vysvětluje.

Natočením snímku se rovněž snaží reagovat na krizi televize. "Během posledních let jsem tak trochu ztratil touhu po sledování pohyblivých medií a rovněž si nejsem jistý, že televizní obrazovky nějakou budoucnost nabízí. Přemýšlel jsem proto, jak ji pominout," uvedl.

Ambiancé zachycuje atmosféru pláže ve Švédsku. V roce 2018 plánuje Wehrberg zveřejnit ještě další 72 hodinovou ochutnávku.

V Česku umí televizní zábavu dělat hrozně málo lidí, pořady často vypadají lacině a dělají se bez hlubší snahy formátu porozumět, říká Luděk Staněk. | Video: Daniela Drtinová |  22:06

autor: pej | 21. 4. 2016 12:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama