Švéd točí nejdelší film na světě. Potrvá 720 hodin, po premiéře ho chce zničit

pej
21. 4. 2016 12:00
Švédský filmař Anders Weberg točí nejdelší film na světě. Snímek Ambiancé, který zachycuje atmosféru švédské pláže, by měl mít premiéru za čtyři roky a promítat se bude 720 hodin, tedy 30 dní. Poté ho chce jeho autor zničit. Zveřejněný trailer trvá neuvěřitelných 7 hodin a 20 minut.
Trailer k snímku Ambiancé | Video: Vimeo

"Jsem zřejmě nejslavnějším neznámým filmařem současnosti," píše na webových stránkách The Longest Film (nejdelší film) švédský autor Anders Weberg. A jeho film Ambiancé, který bude mít premiéru v roce 2020, na takový rekord zřejmě dosáhne.

Bude 720 hodin dlouhý, což je plných 30 dní. Také zveřejněný trailer není zrovna nejkratší - trvá sedm hodin a dvacet minut.

Devětačtyřicetiletý filmař, fotograf a konceptualista má za sebou v současnosti zhruba 400 hodin hotového filmu. A pokud bude chtít stihnout premiéru a zároveň dodržet slibovanou délku, bude muset natočit za týden zhruba 7 až 8 hodin hrubého materiálu.

Ve snímku si zahrají dva herci a konečná verze bude nesestříhaná.

Weberg navíc plánuje snímek po premiéře, která by se měla odehrát 31. prosince 2020, zničit. Zachovány zůstanou pouze fotografické materiály, protože likvidace celého filmu je podle něho hlavní myšlenkou projektu. 

"Ironií je, že mnoho lidí řeší pouze to, že Ambiancé je 'nejdelší film'. Já jsem ale usiloval o něco jiného. Jde spíš o to, že nejdelší film nebude existovat, protože bude zničen," dodal.

Podobnou myšlenkou se zabýval už při své práci v minulosti. "Žijeme v digitální době a jsme zvyklí všechno uchovávat. Dřív to ale tak běžné nebylo," vysvětluje.

Natočením snímku se rovněž snaží reagovat na krizi televize. "Během posledních let jsem tak trochu ztratil touhu po sledování pohyblivých medií a rovněž si nejsem jistý, že televizní obrazovky nějakou budoucnost nabízí. Přemýšlel jsem proto, jak ji pominout," uvedl.

Ambiancé zachycuje atmosféru pláže ve Švédsku. V roce 2018 plánuje Wehrberg zveřejnit ještě další 72 hodinovou ochutnávku.

V Česku umí televizní zábavu dělat hrozně málo lidí, pořady často vypadají lacině a dělají se bez hlubší snahy formátu porozumět, říká Luděk Staněk. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy