Stopující robot zemřel. Sociální experiment skončil v USA

jaz
3. 8. 2015 13:38
Experiment, který sledoval laskavost lidí a jejich vztah k umělé inteligenci, skončil v americké Filadelfii. Robot přitom absolvoval bez úhony cestu po Evropě i Kanadě.

Filadelfie Robot jménem HitchBOT sestrojený kanadskými výzkumníky zdolal bez úhony tisíce kilometrů na dvou kontinentech. Stopař s hlavou z dortového poklopu a tělem z plastového soudku teď skončil svou pouť ve Filadelfii na východním pobřeží Spojených států, kde byl během uplynulého víkendu napaden. Informoval o tom server Associated Press.

Experiment začal v Kanadě, kde měl HitchBOT stopem procestovat zemi od východu na západ. Roztomilý robot s obličejem z LED žárovek uměl základní konverzaci v angličtině a trochu i ve francouzštině. Pohybově byl zcela závislý na ochotě lidí, což byl i hlavní cíl sociálního experimentu kanadských vědců.

HitchBOT dokázal urazit stopem tisíce kilometrů. Na své cestě potkal lidi, kteří ho vzali na výlet k moři, pozvali ho coby hosta na svatbu nebo si s ním jen tak zašli zarybařit. Zážitky z cest mohli lidé sledovat na jeho osobním blogu nebo sociálních sítích, kde neustále přibývaly fotografie. Každých 20 minut totiž HitchBOT pořídil automaticky snímek a navíc vysílal autorům data ze svého GPS modulu, takže bylo možné zjistit, kde se přesně nachází.

I got to ride in a #European van yesterday. Thanks, Seb & Kim! Http://goo.gl/QoGqtk

Fotka zveřejněná uživatelem @hitchbot,

Na svou dlouhou cestu vyrazil v polovině loňského roku a bez problémů projel Kanadu, Německo a Nizozemsko. Když ho ale vědci vypustili v městečku Marblehead v Massachusetts v USA s tím, že by měl doputovat až na západní pobřeží do San Franciska, netušili, že jeho cesta skončí už po dvou týdnech.

Ve Filadelfii malého robota někdo z neznámých důvodů napadl, utrhl mu ruce a končetiny a nechal ho ležet u cesty. "Ach bože, moje tělo je poškozeno, ale už jsem doma se všemi svými přáteli. Myslím, že někdy se špatné věci stávají i dobrým robotům. Moje cesta je teď u konce, ale moje láska k lidem nikdy neskončí. Děkuji všem svým přátelům," napsal malý robot na svůj blog.

Autoři experimentu se už nechali slyšet, že po nucené přestávce hodlají s projektem dále pokračovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy