Stopující robot zemřel. Sociální experiment skončil v USA

jaz
3. 8. 2015 13:38
Experiment, který sledoval laskavost lidí a jejich vztah k umělé inteligenci, skončil v americké Filadelfii. Robot přitom absolvoval bez úhony cestu po Evropě i Kanadě.

Filadelfie Robot jménem HitchBOT sestrojený kanadskými výzkumníky zdolal bez úhony tisíce kilometrů na dvou kontinentech. Stopař s hlavou z dortového poklopu a tělem z plastového soudku teď skončil svou pouť ve Filadelfii na východním pobřeží Spojených států, kde byl během uplynulého víkendu napaden. Informoval o tom server Associated Press.

Experiment začal v Kanadě, kde měl HitchBOT stopem procestovat zemi od východu na západ. Roztomilý robot s obličejem z LED žárovek uměl základní konverzaci v angličtině a trochu i ve francouzštině. Pohybově byl zcela závislý na ochotě lidí, což byl i hlavní cíl sociálního experimentu kanadských vědců.

HitchBOT dokázal urazit stopem tisíce kilometrů. Na své cestě potkal lidi, kteří ho vzali na výlet k moři, pozvali ho coby hosta na svatbu nebo si s ním jen tak zašli zarybařit. Zážitky z cest mohli lidé sledovat na jeho osobním blogu nebo sociálních sítích, kde neustále přibývaly fotografie. Každých 20 minut totiž HitchBOT pořídil automaticky snímek a navíc vysílal autorům data ze svého GPS modulu, takže bylo možné zjistit, kde se přesně nachází.

I got to ride in a #European van yesterday. Thanks, Seb & Kim! Http://goo.gl/QoGqtk

Fotka zveřejněná uživatelem @hitchbot,

Na svou dlouhou cestu vyrazil v polovině loňského roku a bez problémů projel Kanadu, Německo a Nizozemsko. Když ho ale vědci vypustili v městečku Marblehead v Massachusetts v USA s tím, že by měl doputovat až na západní pobřeží do San Franciska, netušili, že jeho cesta skončí už po dvou týdnech.

Ve Filadelfii malého robota někdo z neznámých důvodů napadl, utrhl mu ruce a končetiny a nechal ho ležet u cesty. "Ach bože, moje tělo je poškozeno, ale už jsem doma se všemi svými přáteli. Myslím, že někdy se špatné věci stávají i dobrým robotům. Moje cesta je teď u konce, ale moje láska k lidem nikdy neskončí. Děkuji všem svým přátelům," napsal malý robot na svůj blog.

Autoři experimentu se už nechali slyšet, že po nucené přestávce hodlají s projektem dále pokračovat.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 5 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy