Stopující robot zemřel. Sociální experiment skončil v USA

jaz
3. 8. 2015 13:38
Experiment, který sledoval laskavost lidí a jejich vztah k umělé inteligenci, skončil v americké Filadelfii. Robot přitom absolvoval bez úhony cestu po Evropě i Kanadě.

Filadelfie Robot jménem HitchBOT sestrojený kanadskými výzkumníky zdolal bez úhony tisíce kilometrů na dvou kontinentech. Stopař s hlavou z dortového poklopu a tělem z plastového soudku teď skončil svou pouť ve Filadelfii na východním pobřeží Spojených států, kde byl během uplynulého víkendu napaden. Informoval o tom server Associated Press.

Experiment začal v Kanadě, kde měl HitchBOT stopem procestovat zemi od východu na západ. Roztomilý robot s obličejem z LED žárovek uměl základní konverzaci v angličtině a trochu i ve francouzštině. Pohybově byl zcela závislý na ochotě lidí, což byl i hlavní cíl sociálního experimentu kanadských vědců.

HitchBOT dokázal urazit stopem tisíce kilometrů. Na své cestě potkal lidi, kteří ho vzali na výlet k moři, pozvali ho coby hosta na svatbu nebo si s ním jen tak zašli zarybařit. Zážitky z cest mohli lidé sledovat na jeho osobním blogu nebo sociálních sítích, kde neustále přibývaly fotografie. Každých 20 minut totiž HitchBOT pořídil automaticky snímek a navíc vysílal autorům data ze svého GPS modulu, takže bylo možné zjistit, kde se přesně nachází.

I got to ride in a #European van yesterday. Thanks, Seb & Kim! Http://goo.gl/QoGqtk

Fotka zveřejněná uživatelem @hitchbot,

Na svou dlouhou cestu vyrazil v polovině loňského roku a bez problémů projel Kanadu, Německo a Nizozemsko. Když ho ale vědci vypustili v městečku Marblehead v Massachusetts v USA s tím, že by měl doputovat až na západní pobřeží do San Franciska, netušili, že jeho cesta skončí už po dvou týdnech.

Ve Filadelfii malého robota někdo z neznámých důvodů napadl, utrhl mu ruce a končetiny a nechal ho ležet u cesty. "Ach bože, moje tělo je poškozeno, ale už jsem doma se všemi svými přáteli. Myslím, že někdy se špatné věci stávají i dobrým robotům. Moje cesta je teď u konce, ale moje láska k lidem nikdy neskončí. Děkuji všem svým přátelům," napsal malý robot na svůj blog.

Autoři experimentu se už nechali slyšet, že po nucené přestávce hodlají s projektem dále pokračovat.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Česká jednička Chládek ve 30 letech končí s boxem

Dlouholetá česká jednička v amatérském ringu Zdeněk Chládek končí s boxem. Někdejší bronzový medailista z juniorského mistrovství světa i Evropy se rozhodl pověsit rukavice na hřebík ve třiceti letech, a to ze zdravotních a rodinných důvodů, ale i vzhledem k současné nejistotě v době pandemie koronaviru. V budoucnu se chce věnovat trénování ve vlastní boxerské akademii.

"Ukončuji dlouholetou sportovní vrcholovou kariéru," oznámil Chládek na facebooku. "Sportu se budu věnovat nadále. Nyní se chci zaměřit na lidi, kteří mají zájem se naučit boxovat. Ať už jako hobby nebo vrcholově. Do budoucna plánuji vlastní tělocvičnu, jakmile se situace uklidní," dodal s poukazem na současná opatření vynucená pandemií koronaviru.

Právě šíření nákazy covid-19 přitom Chládkovi tak trochu nahrálo, protože po únorové operaci ramena dostal šanci stihnout o rok odložené olympijské hry. Přestože se ukázalo, že rameno je poškozené víc, než se čekalo, snahu o návrat měl. "Byl jsem s reprezentací na soustředění, ale nebylo to ono. Ruka mě bolí i teď za běžného života a zdraví je na prvním místě," řekl Chládek Ústeckému deníku.

před 11 minutami

Kubová v plavecké lize ISL skončila třetí na 100 metrů znak

Plavkyně Simona Kubová vybojovala v mezinárodní lize ISL v Budapešti třetí místo na trati 100 metrů znak. Svému týmu Tokio Frog Kings v maďarské metropoli pomohla ještě ve dvou štafetách a ze tří startů vytěžila jedenáct bodů.

Na znakařské stovce Kubová časem 57,42 sekundy nestačila jen na Nizozemku Kiru Toussaintovou a Američanku Amy Bilquistovou. "Jsem ráda, že jsem doplavala třetí. To je prima. Začátek závodu byl podařený, chtělo by přidat ve druhé padesátce, ale čas je fajn. Plavu v setinách pořád stejně, což je skvělé," uvedla Kubová v tiskové zprávě.

V pátek se podílela na druhém místě polohové štafety na 4×100 metrů a s kraulařskou štafetou obsadila šestou pozici. Tokio Frog Kings obsadili v měření čtyř týmů třetí místo a v průběžném pořadí International Swimming League jsou po pěti utkáních v euro-asijské skupině na posledním pátém místě.

"Snad se nám podaří postoupit do finále, to by bylo bezva," uvedla Kubová. "Teď máme čtyři dny volna a pak nás čeká další závod. Pořád ještě hodně těžce trénujeme, ladíme prý na semifinále, tak snad začneme více odpočívat," dodala chomutovská plavkyně.

Další zprávy