Stopující robot zemřel. Sociální experiment skončil v USA

jaz
3. 8. 2015 13:38
Experiment, který sledoval laskavost lidí a jejich vztah k umělé inteligenci, skončil v americké Filadelfii. Robot přitom absolvoval bez úhony cestu po Evropě i Kanadě.

Filadelfie Robot jménem HitchBOT sestrojený kanadskými výzkumníky zdolal bez úhony tisíce kilometrů na dvou kontinentech. Stopař s hlavou z dortového poklopu a tělem z plastového soudku teď skončil svou pouť ve Filadelfii na východním pobřeží Spojených států, kde byl během uplynulého víkendu napaden. Informoval o tom server Associated Press.

Experiment začal v Kanadě, kde měl HitchBOT stopem procestovat zemi od východu na západ. Roztomilý robot s obličejem z LED žárovek uměl základní konverzaci v angličtině a trochu i ve francouzštině. Pohybově byl zcela závislý na ochotě lidí, což byl i hlavní cíl sociálního experimentu kanadských vědců.

HitchBOT dokázal urazit stopem tisíce kilometrů. Na své cestě potkal lidi, kteří ho vzali na výlet k moři, pozvali ho coby hosta na svatbu nebo si s ním jen tak zašli zarybařit. Zážitky z cest mohli lidé sledovat na jeho osobním blogu nebo sociálních sítích, kde neustále přibývaly fotografie. Každých 20 minut totiž HitchBOT pořídil automaticky snímek a navíc vysílal autorům data ze svého GPS modulu, takže bylo možné zjistit, kde se přesně nachází.

I got to ride in a #European van yesterday. Thanks, Seb & Kim! Http://goo.gl/QoGqtk

Fotka zveřejněná uživatelem @hitchbot,

Na svou dlouhou cestu vyrazil v polovině loňského roku a bez problémů projel Kanadu, Německo a Nizozemsko. Když ho ale vědci vypustili v městečku Marblehead v Massachusetts v USA s tím, že by měl doputovat až na západní pobřeží do San Franciska, netušili, že jeho cesta skončí už po dvou týdnech.

Ve Filadelfii malého robota někdo z neznámých důvodů napadl, utrhl mu ruce a končetiny a nechal ho ležet u cesty. "Ach bože, moje tělo je poškozeno, ale už jsem doma se všemi svými přáteli. Myslím, že někdy se špatné věci stávají i dobrým robotům. Moje cesta je teď u konce, ale moje láska k lidem nikdy neskončí. Děkuji všem svým přátelům," napsal malý robot na svůj blog.

Autoři experimentu se už nechali slyšet, že po nucené přestávce hodlají s projektem dále pokračovat.

 

Právě se děje

Další zprávy