Spor o opičí selfie. Komu patří fotka, kterou pořídil makak?

jaz
7. 8. 2014 12:36
Spor britského fotografa a nadace Wikimedia o fotografii makaka černého trvá již tři roky.
Foto: David Slater / Wiki Commons

Coleford (Velká Británie) – David Slater se před třemi lety vydal do Indonésie za černými makaky, kteří jsou velmi vzácným a ohroženým druhem. V národním parku severně od ostrova Sulawesi pak nechal nějakou dobu bez dozoru svůj aparát, kterého si ale všimla skupinka opic.

Jednu samičku makaka zaujal její odraz v objektivu a omylem zmáčkla spoušť. Zvuk se jí natolik zalíbil, že nevědomky vyfotografovala stovky snímků, většinou pozadí džungle a ještě k tomu vše rozmazané. Povedlo se jí ale pár ostrých fotek, které obletěly svět.

Wikipedie poskytuje snímek zdarma ke stažení.
Wikipedie poskytuje snímek zdarma ke stažení. | Foto: David Slater / Wiki Commons

První opičí selfie se tak dostala na stránky časopisů a o britského fotografa byl najednou zájem. Snímek makaka také odstartoval spory o autorská práva, o která se David Slater pře s nadací Wikimedia. Ta fotografii použila ve své databázi a poskytuje ji všem coby volné dílo.

"Jen cesta mě stála dva tisíce liber. Nemluvě o pěti tisících za zařízení, pojištění a počítačovou techniku, kterou jsem použil ke zpracování obrázků. Být fotografem je drahá profese. Vzali nám naše živobytí," řekl The Telegraph Slater.

Wikimedia se ale brání. Tvrdí, že fotku pořídila opice, a je tedy její. Coby zvíře však nemá na autorství právo, a proto fotografie nepatří žádnému majiteli. To se nelíbí Davidu Slaterovi, který chce celý spor řešit soudní cestou.

Světová média se tímto opičím sporem baví a dávají k dobru i vlastní teorie, jak by mohla celá kauza dopadnout. Například server BuzzFeed spor přirovnává k zapůjčení malířských potřeb umělci a ptá se, jestli by si ten, kdo náčiní propůjčil, mohl také nárokovat autorská práva na obraz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy