Spor o opičí selfie. Komu patří fotka, kterou pořídil makak?

jaz
7. 8. 2014 12:36
Spor britského fotografa a nadace Wikimedia o fotografii makaka černého trvá již tři roky.
Foto: David Slater / Wiki Commons

Coleford (Velká Británie) – David Slater se před třemi lety vydal do Indonésie za černými makaky, kteří jsou velmi vzácným a ohroženým druhem. V národním parku severně od ostrova Sulawesi pak nechal nějakou dobu bez dozoru svůj aparát, kterého si ale všimla skupinka opic.

Jednu samičku makaka zaujal její odraz v objektivu a omylem zmáčkla spoušť. Zvuk se jí natolik zalíbil, že nevědomky vyfotografovala stovky snímků, většinou pozadí džungle a ještě k tomu vše rozmazané. Povedlo se jí ale pár ostrých fotek, které obletěly svět.

Wikipedie poskytuje snímek zdarma ke stažení.
Wikipedie poskytuje snímek zdarma ke stažení. | Foto: David Slater / Wiki Commons

První opičí selfie se tak dostala na stránky časopisů a o britského fotografa byl najednou zájem. Snímek makaka také odstartoval spory o autorská práva, o která se David Slater pře s nadací Wikimedia. Ta fotografii použila ve své databázi a poskytuje ji všem coby volné dílo.

"Jen cesta mě stála dva tisíce liber. Nemluvě o pěti tisících za zařízení, pojištění a počítačovou techniku, kterou jsem použil ke zpracování obrázků. Být fotografem je drahá profese. Vzali nám naše živobytí," řekl The Telegraph Slater.

Wikimedia se ale brání. Tvrdí, že fotku pořídila opice, a je tedy její. Coby zvíře však nemá na autorství právo, a proto fotografie nepatří žádnému majiteli. To se nelíbí Davidu Slaterovi, který chce celý spor řešit soudní cestou.

Světová média se tímto opičím sporem baví a dávají k dobru i vlastní teorie, jak by mohla celá kauza dopadnout. Například server BuzzFeed spor přirovnává k zapůjčení malířských potřeb umělci a ptá se, jestli by si ten, kdo náčiní propůjčil, mohl také nárokovat autorská práva na obraz.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier Dassault. S odvoláním na parlamentní zdroje a vyšetřovatele to uvedla agentura AFP.

před 1 hodinou

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy