Spor o opičí selfie. Komu patří fotka, kterou pořídil makak?

jaz
7. 8. 2014 12:36
Spor britského fotografa a nadace Wikimedia o fotografii makaka černého trvá již tři roky.
Foto: David Slater / Wiki Commons

Coleford (Velká Británie) – David Slater se před třemi lety vydal do Indonésie za černými makaky, kteří jsou velmi vzácným a ohroženým druhem. V národním parku severně od ostrova Sulawesi pak nechal nějakou dobu bez dozoru svůj aparát, kterého si ale všimla skupinka opic.

Jednu samičku makaka zaujal její odraz v objektivu a omylem zmáčkla spoušť. Zvuk se jí natolik zalíbil, že nevědomky vyfotografovala stovky snímků, většinou pozadí džungle a ještě k tomu vše rozmazané. Povedlo se jí ale pár ostrých fotek, které obletěly svět.

Wikipedie poskytuje snímek zdarma ke stažení.
Wikipedie poskytuje snímek zdarma ke stažení. | Foto: David Slater / Wiki Commons

První opičí selfie se tak dostala na stránky časopisů a o britského fotografa byl najednou zájem. Snímek makaka také odstartoval spory o autorská práva, o která se David Slater pře s nadací Wikimedia. Ta fotografii použila ve své databázi a poskytuje ji všem coby volné dílo.

"Jen cesta mě stála dva tisíce liber. Nemluvě o pěti tisících za zařízení, pojištění a počítačovou techniku, kterou jsem použil ke zpracování obrázků. Být fotografem je drahá profese. Vzali nám naše živobytí," řekl The Telegraph Slater.

Wikimedia se ale brání. Tvrdí, že fotku pořídila opice, a je tedy její. Coby zvíře však nemá na autorství právo, a proto fotografie nepatří žádnému majiteli. To se nelíbí Davidu Slaterovi, který chce celý spor řešit soudní cestou.

Světová média se tímto opičím sporem baví a dávají k dobru i vlastní teorie, jak by mohla celá kauza dopadnout. Například server BuzzFeed spor přirovnává k zapůjčení malířských potřeb umělci a ptá se, jestli by si ten, kdo náčiní propůjčil, mohl také nárokovat autorská práva na obraz.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy