Spor o opičí selfie. Komu patří fotka, kterou pořídil makak?

jaz
7. 8. 2014 12:36
Spor britského fotografa a nadace Wikimedia o fotografii makaka černého trvá již tři roky.
Foto: David Slater / Wiki Commons

Coleford (Velká Británie) – David Slater se před třemi lety vydal do Indonésie za černými makaky, kteří jsou velmi vzácným a ohroženým druhem. V národním parku severně od ostrova Sulawesi pak nechal nějakou dobu bez dozoru svůj aparát, kterého si ale všimla skupinka opic.

Jednu samičku makaka zaujal její odraz v objektivu a omylem zmáčkla spoušť. Zvuk se jí natolik zalíbil, že nevědomky vyfotografovala stovky snímků, většinou pozadí džungle a ještě k tomu vše rozmazané. Povedlo se jí ale pár ostrých fotek, které obletěly svět.

Wikipedie poskytuje snímek zdarma ke stažení.
Wikipedie poskytuje snímek zdarma ke stažení. | Foto: David Slater / Wiki Commons

První opičí selfie se tak dostala na stránky časopisů a o britského fotografa byl najednou zájem. Snímek makaka také odstartoval spory o autorská práva, o která se David Slater pře s nadací Wikimedia. Ta fotografii použila ve své databázi a poskytuje ji všem coby volné dílo.

"Jen cesta mě stála dva tisíce liber. Nemluvě o pěti tisících za zařízení, pojištění a počítačovou techniku, kterou jsem použil ke zpracování obrázků. Být fotografem je drahá profese. Vzali nám naše živobytí," řekl The Telegraph Slater.

Wikimedia se ale brání. Tvrdí, že fotku pořídila opice, a je tedy její. Coby zvíře však nemá na autorství právo, a proto fotografie nepatří žádnému majiteli. To se nelíbí Davidu Slaterovi, který chce celý spor řešit soudní cestou.

Světová média se tímto opičím sporem baví a dávají k dobru i vlastní teorie, jak by mohla celá kauza dopadnout. Například server BuzzFeed spor přirovnává k zapůjčení malířských potřeb umělci a ptá se, jestli by si ten, kdo náčiní propůjčil, mohl také nárokovat autorská práva na obraz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy