Robot koupil na webu drogy i falešný pas. Policie ho zatkla

jaz
21. 1. 2015 8:05
Zásah švýcarských policistů přerušil probíhající výstavu, na které umělci představili robota schopného samostatně nakupovat zboží po internetu a odesílat ho svým majitelům.
Foto: bitnik.org

Gallen – Umělecká skupina Mediengruppe Bitnik v rámci svého projektu s názvem Random Darknet Shopper naprogramovala počítač tak, aby nakupoval online na černém trhu. Na týdenní útratu měl rozpočet 100 dolarů (zhruba 2400 korun) v bitcoinech, veškerý nákup posílal na adresu umělců.

Umělci získali díky projektu kromě drog i falešný pas.
Umělci získali díky projektu kromě drog i falešný pas. | Foto: bitnik.org

Těm dorazila řada zásilek s různými věcmi, řada z nich se pohybovala za hranicí zákona. V DVD obalu z Německa tak například dorazilo deset vakuově balených pilulek extáze a za 48 dolarů (cca tisíc korun) robot nakoupil falešný, ale naprosto platný maďarský pas.

Skupina Bitnik v prostorách Kunst Halle St. Gallen uspořádala se svým kuriózním nákupem přes internet i výstavu. Na to už reagovala místní policie tím, že zločince, který drogy přes internet koupil, zadržela.

Speciálně naprogramovaný robot byl tak umělcům zabaven. Ti tvrdí, že neprávem. "Jsme přesvědčeni, že konfiskace je neodůvodněný zásah do svobody umění," napsali autoři výstavy na svých internetových stránkách.

Kvůli rozruchu zabavení hlavního taháku výstavy tak vyvstává zásadní otázka, kdo je vlastně odpovědný za počítač, který porušuje zákon? Švýcarská média řeší, zda odpovědnost nese stroj, nebo umělci, kteří jen poukazují na konzumní společnost a zkoumají možnosti webu skrze ilegálně obchodované zboží.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy