Robot koupil na webu drogy i falešný pas. Policie ho zatkla

jaz
21. 1. 2015 8:05
Zásah švýcarských policistů přerušil probíhající výstavu, na které umělci představili robota schopného samostatně nakupovat zboží po internetu a odesílat ho svým majitelům.
Foto: bitnik.org

Gallen – Umělecká skupina Mediengruppe Bitnik v rámci svého projektu s názvem Random Darknet Shopper naprogramovala počítač tak, aby nakupoval online na černém trhu. Na týdenní útratu měl rozpočet 100 dolarů (zhruba 2400 korun) v bitcoinech, veškerý nákup posílal na adresu umělců.

Umělci získali díky projektu kromě drog i falešný pas.
Umělci získali díky projektu kromě drog i falešný pas. | Foto: bitnik.org

Těm dorazila řada zásilek s různými věcmi, řada z nich se pohybovala za hranicí zákona. V DVD obalu z Německa tak například dorazilo deset vakuově balených pilulek extáze a za 48 dolarů (cca tisíc korun) robot nakoupil falešný, ale naprosto platný maďarský pas.

Skupina Bitnik v prostorách Kunst Halle St. Gallen uspořádala se svým kuriózním nákupem přes internet i výstavu. Na to už reagovala místní policie tím, že zločince, který drogy přes internet koupil, zadržela.

Speciálně naprogramovaný robot byl tak umělcům zabaven. Ti tvrdí, že neprávem. "Jsme přesvědčeni, že konfiskace je neodůvodněný zásah do svobody umění," napsali autoři výstavy na svých internetových stránkách.

Kvůli rozruchu zabavení hlavního taháku výstavy tak vyvstává zásadní otázka, kdo je vlastně odpovědný za počítač, který porušuje zákon? Švýcarská média řeší, zda odpovědnost nese stroj, nebo umělci, kteří jen poukazují na konzumní společnost a zkoumají možnosti webu skrze ilegálně obchodované zboží.

 

Právě se děje

Další zprávy