reklama
 
 

Španělský strojvůdce zastavil vlak a odešel. Skončila mu pracovní doba, lidé museli čekat na autobus

14. 9. 2016
Strojvůdce zastavil v malé španělské obci vlak se stovkou pasažérů a odešel. Překročil prý a maximální povolenou dobu řízení bez přestávky a nechtěl riskovat nehodu. Cestující tak museli dvě hodiny čekat, než pro ně přijely autobusy. Odbory se strojvůdce zastaly, bezpečnost pasažérů totiž nijak neohrozil. Zástupce španělských železnic ale uvedl, že mě strojvůdce nahlásit předem, že maximální limit odřízených hodin překročí.

Madrid - Strojvůdce ve Španělsku zastavil vlak se stovku pasažérů ve stanici malé obce a odešel. Překročil prý již povolené hodiny pro řízení bez přestávky, a proto nechtěl riskovat nehodu. O úterním večerním incidentu informoval španělský deník El País s odvoláním na místní policii. Cestující ze Santanderu do Madridu museli čekat dvě hodiny, než pro něj přijely autobusy.

"Strojvůdce, stejně jako řidič autobusu nebo pilot letadla, nemůže překročit maximální dobu pro řízení stanovenou zákonem," hájí strojvedoucího odbory. Podle nich by jinak ohrozil bezpečnost cestujících. "Zákon stanoví, že se nesmí překročit pět a půl hodiny řízení, tak strojvůdce zastavil, když je překročil," tvrdí zástupce odborů.

Zástupce španělských železnic ale uvedl, že podle tohoto nařízení musí strojvůdce o takové možnosti informovat předem. Má-li spočítáno, že hodiny překročí během jízdy, musí dát vědět nadřízenému, aby ho mohl někým vystřídat.

Vlak se 109 cestujícími vyjel v úterý kolem sedmé večer ze Santanderu na severu země a půl hodiny před půlnocí měl dorazit do Madridu. Místo toho po zhruba dvou hodinách jízdy zastavil v malé obci Osorno s asi 1400 obyvateli. Pasažérům bylo nejprve sděleno, že vlak má technické problémy. Čtvrt hodiny nato se dozvěděli, že příčinou je rozhodnutí strojvůdce.

"Řekli nám, že strojvůdce se rozhodl zastavit, protože mu skončila pracovní doba a nechce riskovat dopravní nehodu," sdělil místnímu tisku jeden z cestujících. Až po hodině se lidé ve vlaku dozvěděli, že do cíle jejich cesty je rozvezou autobusy. Železniční společnost Renfe se za incident omluvila a nabídla vrácení jízdného.

autor: ČTK | 14. 9. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama