Obdarujte své zaměstnance šunkou. Je to vánoční tradice, rozhodl soud ve Španělsku

Magazín Magazín
18. 12. 2019 10:53
Od nepaměti dostávají zaměstnanci ve Španělsku vánoční nadílku. Firmy, u kterých pracují, je na sklonku roku obdarují sušenou šunkou, vínem, paštikou a nugáty. Kvůli finanční krizi ale některé společnosti utáhly opasky a svým pracovníkům dávají jen malou pozornost. Lidé se proto obrátili na soud a ten rozhodl, že na vánoční koše mají zaměstnanci výsostné právo.
Foto: Shutterstock

Španělská pobočka technologické firmy Fujitsu nedávala vánoční nadílku od roku 2013, kdy se rozhodla, že kvůli finanční krizi sníží náklady a zruší benefity pro zaměstnance, píše zpravodajský web The Telegraph

Pracovníkům, kteří dárkový koš dostávali od roku 1973, nastaly smutné časy. Zatímco zaměstnanci jiných firem přicházeli domů s tradičními španělskými dobrotami, jejich firma jim po následující tři roky nedala vůbec nic. 

S pocitem křivdy se zaměstnanci Fujitsu obrátili na odbory a ty daly celou záležitost k soudu. A jak usoudila vrchní prokuratura, na proutěný koš se sušenou šunkou, vínem a nugáty mají zaměstnanci ze zákona výsostné právo.

Podle soudu nehrozil Fujitsu krach, a tak vedení společnosti nemělo důvod zrušit benefity, které jsou součástí španělské vánoční tradice. Soudce teď nařídil firmě, aby své jednání odčinila a svým zaměstnancům koše zpětně dodala.

Celkem 1600 zaměstnanců nedostávalo koše po tři roky a to znamená, že letos dostanou zásoby nejen na celé svátky, ale i na následující měsíce. 

Přestože soud výslovně neřekl, že všechny firmy musí plnit vánoční tradici, je to už čtvrtý případ, kdy se vrchní prokuratura přiklonila na stranu pracovníků a potrestala firmy, které z benefitů vyškrtly sušenou šunku. 

Video: Přední architekti postavili ohromující perníkové město. Má i svůj palác a funkční železniční trať

Přední architekti postavili ohromující perníkové město. Má i svůj palác a funční železniční trať | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy