Obdarujte své zaměstnance šunkou. Je to vánoční tradice, rozhodl soud ve Španělsku

Magazín Magazín
18. 12. 2019 10:53
Od nepaměti dostávají zaměstnanci ve Španělsku vánoční nadílku. Firmy, u kterých pracují, je na sklonku roku obdarují sušenou šunkou, vínem, paštikou a nugáty. Kvůli finanční krizi ale některé společnosti utáhly opasky a svým pracovníkům dávají jen malou pozornost. Lidé se proto obrátili na soud a ten rozhodl, že na vánoční koše mají zaměstnanci výsostné právo.
Foto: Shutterstock

Španělská pobočka technologické firmy Fujitsu nedávala vánoční nadílku od roku 2013, kdy se rozhodla, že kvůli finanční krizi sníží náklady a zruší benefity pro zaměstnance, píše zpravodajský web The Telegraph

Pracovníkům, kteří dárkový koš dostávali od roku 1973, nastaly smutné časy. Zatímco zaměstnanci jiných firem přicházeli domů s tradičními španělskými dobrotami, jejich firma jim po následující tři roky nedala vůbec nic. 

S pocitem křivdy se zaměstnanci Fujitsu obrátili na odbory a ty daly celou záležitost k soudu. A jak usoudila vrchní prokuratura, na proutěný koš se sušenou šunkou, vínem a nugáty mají zaměstnanci ze zákona výsostné právo.

Podle soudu nehrozil Fujitsu krach, a tak vedení společnosti nemělo důvod zrušit benefity, které jsou součástí španělské vánoční tradice. Soudce teď nařídil firmě, aby své jednání odčinila a svým zaměstnancům koše zpětně dodala.

Celkem 1600 zaměstnanců nedostávalo koše po tři roky a to znamená, že letos dostanou zásoby nejen na celé svátky, ale i na následující měsíce. 

Přestože soud výslovně neřekl, že všechny firmy musí plnit vánoční tradici, je to už čtvrtý případ, kdy se vrchní prokuratura přiklonila na stranu pracovníků a potrestala firmy, které z benefitů vyškrtly sušenou šunku. 

Video: Přední architekti postavili ohromující perníkové město. Má i svůj palác a funkční železniční trať

Přední architekti postavili ohromující perníkové město. Má i svůj palác a funční železniční trať | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy