České dobrodruhy na plavidle z pet lahví evakuovali, po lodi se pátrá. Utíkali ze zajetí na Korsice

Petra Jansová Zuzana Hronová Petra Jansová, Zuzana Hronová
21. 4. 2016 14:45
Brněnští mořeplavci uprchli z Korsiky, kde je zadržela francouzská armáda. Ta měla podezření, že se chtějí v Alžíru přidat k Islámskému státu. Z katamaránu vyrobeného z plastových lahví se mezitím díky samozvanému státu Liberland stalo legální plavidlo. Na rozbouřeném moři se jim ale rozbil motor a přišli o stěžeň. Evakuovala je pobřežní hlídka, loď však nezajistila a je nezvěstná.
Česká posádka lodě z pet lahví byla evakuována pobřežní stráží. I přes protesty musela své plavidlo opustit, to je nyní nezvěstné. | Video: VICHR III

Trojice českých dobrodruhů v čele s Albertem Fikáčkem musela na pár dnů ukončit svou plavbu po Středozemním moři. Osudnou se jim opět stala Korsika, kde před pěti lety cestu zakončili kvůli technickým obtížím s katamaránem vyrobeným z pet lahví.

Tentokrát je na ostrově zadržovala francouzská armáda. Ta je údajně podezřívala z toho, že se chtějí v Alžíru přidat k džihádistům. Ve středu odpoledne se pak česká posádka přihlásila z italských vod poblíž Sardinie. Posádce se nakonec podařilo uniknout, informovala Kateřina Freslová, která situaci sleduje z Česka coby "suchozemská podpora lodi VICHR III".

Loď plula pod liberlandskou vlajkou. S posvěcením úřadů

Katamarán VICHR III se mezitím stal legálním plavidlem díky registraci státu Liberland. Italské úřady tuto registraci akceptovaly.

"Plavbu nesleduji. Snažili jsme se jim ale vyjít vstříc. Pomoc jsme jim slíbili i v případě dalších problémů," vysvětluje prezident samozvaného státu Liberland Vít Jedlička.

"Tohle uznání je pro nás skutečnou třešinkou na dortu. Věříme, že náš stát bude postupně získávat další mezinárodní uznání," dodal.

Ze zajatců se stali trosečníci

Po opuštění Korsiky - krátce poté, co se dostali do italských vod - se tři čeští dobrodruzi na lodi VICHR III začali potýkat s nepřízní počasí. V rozbouřeném moři a silném větru došlo k další poruše motoru, který byl čerstvě po generální opravě. Navíc praskl stěžeň, a protože bylo nebezpečné s ním nadále pokračovat v plavbě, museli jej shodit.

V nesnázích je zahlédla švýcarská posádka nedaleko projíždějící německé lodi a okamžitě zavolala pobřežní stráž. Ta přes protesty posádky odmítla VICHR III zajistit, loď nechala na moři a její posádku donutila k evakuaci na pevninu.

Na Sardinii se Češi ihned pokusili zajistit odtah lodi soukromou firmou, která ji ale již nenašla. Proto ve středu večer odletěli zpátky do Česka, odkud v tuto chvíli řídí pátrací operaci v součinnosti s italskými rybáři, českými odborníky přes námořní dopravu a také liberlandskou komunitou.

Brněnští dobrodruzi nic nevzdávají

Ani v případě, že bude loď úspěšně vypátrána, není podle Kateřiny Freslové zcela jisté, že se dostane zpět do rukou své posádky. Podle mezinárodního námořního práva si loď může nárokovat její nálezce, kterým v tuto chvíli může být kdokoliv.

"Brněnští mořeplavci se nevzdávají a nepočítají s tím, že by tohle znamenalo konec pro celou expedici. Nepřestávají věřit, že se loď brzy najde a oni si na opravu plavidla vydělají přednáškami, které veřejnosti přiblíží jejich dobrodružný projekt. Cíl, kterým je přeplutí Středozemního moře až k alžírským břehům, stále zůstává a hodlají ho pokořit," uzavírá Freslová.

Máme sedm stálých obyvatel, žádostí o občanství je ale 330 tisíc, tvrdí prezident Liberlandu. Na mě to působí jako skvělý startup projekt, ne jako reálná snaha založit skutečný stát, míní právník. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy