České dobrodruhy na plavidle z pet lahví evakuovali, po lodi se pátrá. Utíkali ze zajetí na Korsice

Petra Jansová Zuzana Hronová Petra Jansová, Zuzana Hronová
21. 4. 2016 14:45
Brněnští mořeplavci uprchli z Korsiky, kde je zadržela francouzská armáda. Ta měla podezření, že se chtějí v Alžíru přidat k Islámskému státu. Z katamaránu vyrobeného z plastových lahví se mezitím díky samozvanému státu Liberland stalo legální plavidlo. Na rozbouřeném moři se jim ale rozbil motor a přišli o stěžeň. Evakuovala je pobřežní hlídka, loď však nezajistila a je nezvěstná.
Česká posádka lodě z pet lahví byla evakuována pobřežní stráží. I přes protesty musela své plavidlo opustit, to je nyní nezvěstné. | Video: VICHR III

Trojice českých dobrodruhů v čele s Albertem Fikáčkem musela na pár dnů ukončit svou plavbu po Středozemním moři. Osudnou se jim opět stala Korsika, kde před pěti lety cestu zakončili kvůli technickým obtížím s katamaránem vyrobeným z pet lahví.

Tentokrát je na ostrově zadržovala francouzská armáda. Ta je údajně podezřívala z toho, že se chtějí v Alžíru přidat k džihádistům. Ve středu odpoledne se pak česká posádka přihlásila z italských vod poblíž Sardinie. Posádce se nakonec podařilo uniknout, informovala Kateřina Freslová, která situaci sleduje z Česka coby "suchozemská podpora lodi VICHR III".

Loď plula pod liberlandskou vlajkou. S posvěcením úřadů

Katamarán VICHR III se mezitím stal legálním plavidlem díky registraci státu Liberland. Italské úřady tuto registraci akceptovaly.

"Plavbu nesleduji. Snažili jsme se jim ale vyjít vstříc. Pomoc jsme jim slíbili i v případě dalších problémů," vysvětluje prezident samozvaného státu Liberland Vít Jedlička.

"Tohle uznání je pro nás skutečnou třešinkou na dortu. Věříme, že náš stát bude postupně získávat další mezinárodní uznání," dodal.

Ze zajatců se stali trosečníci

Po opuštění Korsiky - krátce poté, co se dostali do italských vod - se tři čeští dobrodruzi na lodi VICHR III začali potýkat s nepřízní počasí. V rozbouřeném moři a silném větru došlo k další poruše motoru, který byl čerstvě po generální opravě. Navíc praskl stěžeň, a protože bylo nebezpečné s ním nadále pokračovat v plavbě, museli jej shodit.

V nesnázích je zahlédla švýcarská posádka nedaleko projíždějící německé lodi a okamžitě zavolala pobřežní stráž. Ta přes protesty posádky odmítla VICHR III zajistit, loď nechala na moři a její posádku donutila k evakuaci na pevninu.

Na Sardinii se Češi ihned pokusili zajistit odtah lodi soukromou firmou, která ji ale již nenašla. Proto ve středu večer odletěli zpátky do Česka, odkud v tuto chvíli řídí pátrací operaci v součinnosti s italskými rybáři, českými odborníky přes námořní dopravu a také liberlandskou komunitou.

Brněnští dobrodruzi nic nevzdávají

Ani v případě, že bude loď úspěšně vypátrána, není podle Kateřiny Freslové zcela jisté, že se dostane zpět do rukou své posádky. Podle mezinárodního námořního práva si loď může nárokovat její nálezce, kterým v tuto chvíli může být kdokoliv.

"Brněnští mořeplavci se nevzdávají a nepočítají s tím, že by tohle znamenalo konec pro celou expedici. Nepřestávají věřit, že se loď brzy najde a oni si na opravu plavidla vydělají přednáškami, které veřejnosti přiblíží jejich dobrodružný projekt. Cíl, kterým je přeplutí Středozemního moře až k alžírským břehům, stále zůstává a hodlají ho pokořit," uzavírá Freslová.

Máme sedm stálých obyvatel, žádostí o občanství je ale 330 tisíc, tvrdí prezident Liberlandu. Na mě to působí jako skvělý startup projekt, ne jako reálná snaha založit skutečný stát, míní právník. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 20 minutami

Trump neuspěl. Odvolací soud je nadále pro nahlédnutí do jeho finančních záznamů

Odvolací soud ve Spojených státech zamítl ve středu žádost prezidenta Donalda Trumpa, aby se znovu zabýval rozhodnutím, které dalo za pravdu výboru Sněmovny reprezentantů. Ten žádá o nahlédnutí do prezidentových finančních záznamů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Trumpův právník John Sekulow už řekl, že se proti rozhodnutí odvolá k nejvyššímu soudu USA.

Výbor pro dohled a reformu americké Sněmovny reprezentantů letos firmu Mazars LLP, která zpracovávala pro Trumpa účetnictví, vyzval, aby mu poskytla finanční záznamy prezidenta a několika jeho firem za posledních osm let. Jde o jeden z řady právních kroků, které vyhrocují konflikt mezi Sněmovnou reprezentantů, ovládanou demokraty, a Bílým domem.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

U Břeclavi se srazil autobus s dvěma auty, šest lidí utrpělo lehká zranění

Při nehodě autobusu, dodávky s návěsem a osobního auta u Břeclavi se ve čtvrtek před 6:00 zranilo lehce šest lidí. Pět z nich byli cestující z linkového autobusu. Silnice I/55 je v místě nehody uzavřená, policisté dopravu hned za sjezdem z dálnice D2 odklánějí na Ladnou. Kolony tam zatím nejsou.

"Dodávka vezla na návěsu domácí bazén. Náklad se rozkmital a dodávka bokem narazila do linkového autobusu, který jel v protisměru od Břeclavi na Hodonín. Do návěsu dodávky pak následně narazil ještě osobní automobil," uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy