České dobrodruhy na plavidle z pet lahví evakuovali, po lodi se pátrá. Utíkali ze zajetí na Korsice

Petra Jansová Zuzana Hronová Petra Jansová, Zuzana Hronová
21. 4. 2016 14:45
Brněnští mořeplavci uprchli z Korsiky, kde je zadržela francouzská armáda. Ta měla podezření, že se chtějí v Alžíru přidat k Islámskému státu. Z katamaránu vyrobeného z plastových lahví se mezitím díky samozvanému státu Liberland stalo legální plavidlo. Na rozbouřeném moři se jim ale rozbil motor a přišli o stěžeň. Evakuovala je pobřežní hlídka, loď však nezajistila a je nezvěstná.
Česká posádka lodě z pet lahví byla evakuována pobřežní stráží. I přes protesty musela své plavidlo opustit, to je nyní nezvěstné. | Video: VICHR III

Trojice českých dobrodruhů v čele s Albertem Fikáčkem musela na pár dnů ukončit svou plavbu po Středozemním moři. Osudnou se jim opět stala Korsika, kde před pěti lety cestu zakončili kvůli technickým obtížím s katamaránem vyrobeným z pet lahví.

Tentokrát je na ostrově zadržovala francouzská armáda. Ta je údajně podezřívala z toho, že se chtějí v Alžíru přidat k džihádistům. Ve středu odpoledne se pak česká posádka přihlásila z italských vod poblíž Sardinie. Posádce se nakonec podařilo uniknout, informovala Kateřina Freslová, která situaci sleduje z Česka coby "suchozemská podpora lodi VICHR III".

Loď plula pod liberlandskou vlajkou. S posvěcením úřadů

Katamarán VICHR III se mezitím stal legálním plavidlem díky registraci státu Liberland. Italské úřady tuto registraci akceptovaly.

"Plavbu nesleduji. Snažili jsme se jim ale vyjít vstříc. Pomoc jsme jim slíbili i v případě dalších problémů," vysvětluje prezident samozvaného státu Liberland Vít Jedlička.

"Tohle uznání je pro nás skutečnou třešinkou na dortu. Věříme, že náš stát bude postupně získávat další mezinárodní uznání," dodal.

Ze zajatců se stali trosečníci

Po opuštění Korsiky - krátce poté, co se dostali do italských vod - se tři čeští dobrodruzi na lodi VICHR III začali potýkat s nepřízní počasí. V rozbouřeném moři a silném větru došlo k další poruše motoru, který byl čerstvě po generální opravě. Navíc praskl stěžeň, a protože bylo nebezpečné s ním nadále pokračovat v plavbě, museli jej shodit.

V nesnázích je zahlédla švýcarská posádka nedaleko projíždějící německé lodi a okamžitě zavolala pobřežní stráž. Ta přes protesty posádky odmítla VICHR III zajistit, loď nechala na moři a její posádku donutila k evakuaci na pevninu.

Na Sardinii se Češi ihned pokusili zajistit odtah lodi soukromou firmou, která ji ale již nenašla. Proto ve středu večer odletěli zpátky do Česka, odkud v tuto chvíli řídí pátrací operaci v součinnosti s italskými rybáři, českými odborníky přes námořní dopravu a také liberlandskou komunitou.

Brněnští dobrodruzi nic nevzdávají

Ani v případě, že bude loď úspěšně vypátrána, není podle Kateřiny Freslové zcela jisté, že se dostane zpět do rukou své posádky. Podle mezinárodního námořního práva si loď může nárokovat její nálezce, kterým v tuto chvíli může být kdokoliv.

"Brněnští mořeplavci se nevzdávají a nepočítají s tím, že by tohle znamenalo konec pro celou expedici. Nepřestávají věřit, že se loď brzy najde a oni si na opravu plavidla vydělají přednáškami, které veřejnosti přiblíží jejich dobrodružný projekt. Cíl, kterým je přeplutí Středozemního moře až k alžírským břehům, stále zůstává a hodlají ho pokořit," uzavírá Freslová.

Máme sedm stálých obyvatel, žádostí o občanství je ale 330 tisíc, tvrdí prezident Liberlandu. Na mě to působí jako skvělý startup projekt, ne jako reálná snaha založit skutečný stát, míní právník. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 37 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy