Experiment s pohlavím. Jaké je to být v kůži toho druhého?

jaz
20. 2. 2014 17:19
Ve Španělsku přišli na způsob, jak lidem dopřát alespoň na chvíli být někým jiným. Muži si tak například mohou vyzkoušet, jaké to je stát se na okamžik ženou.
Foto: themachinetobeanother.org

Video - Španělská umělecká skupina BeAnotherLab provedla experiment, ve kterém se dobrovolníci pomocí speciálních brýlí dívají na své tělo, ovšem ve skutečnosti vidí postavu někoho jiného.

Díky vyvolané iluzi si mozek také myslí, že slyší myšlenky druhého subjektu, cítí jeho tělo a jednoduše je někým jiným.

Ještě nedávno byla výměna těl tématem pro tvůrce sci-fi filmů. Dnes ale díky nejmodernějším technologiím a znalostem neurologie je možné (téměř) všechno.

"Chceme za využití stroje jako nástroje podpořit empatii mezi jednotlivci v různých sociálních, kulturních a ideologických kontextech," píše se na oficiálních stránkách projektu, díky kterému lidé zakoušejí jinou pohlavní identitu, vzájemný respekt a intimitu.

Jak experiment probíhá?
Jak experiment probíhá? | Video: vimeo

Experiment probíhá následujícím způsobem: dva jedinci se naučí předem stanovené pohyby, které musí provádět ve stejný čas, jinak by iluze nebyla dokonalá. Poté si nasadí speciální brýle se sluchátky a kamerou.

Obraz jednoho je promítán do brýlí druhého včetně zvukového doprovodu. Ve výsledku pak účastníci experimentu vidí toho druhého a zrakové vjemy vyvolají iluzi, že se člověk přenesl do těla jiného člověka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy