Erdogan není Glum, ale Sméagol. Do kuriózního soudního sporu se vložil i režisér Pána prstenů

Magazín Magazín
4. 12. 2015 16:09
Do netradiční soudní tahanice mezi lékařem, který na Twitteru přirovnal tureckého prezidenta ke Glumovi z Pána prstenů, se zapojil oscarový režisér Peter Jackson. Podle autora filmové adaptace románu J. R. R. Tolkiena není na fotkách zlem zkažený Glum, ale jeho pozitivní alter ego Sméagol.
Peter Jackson
Peter Jackson | Foto: Reuters

Ankara - Oscarový režisér Peter Jackson se vložil do kuriózní turecké kauzy a zastal se lékaře Bilgina Çiftçiho, který je stíhán pro urážku tamního prezidenta. Recepa Erdogana na Twitteru přirovnal ke GlumoviTolkienových románů, za což mu teď hrozí až dva roky vězení. 

Tvůrce filmové trilogie Pán prstenů vydal na webu The Wrap vyjádření, kterým chce obviněného lékaře zprostit viny. Tvrdí, že na snímcích není Glum, ale jeho kladné alter ego Sméagol, napsal zpravodajský web The Independent.

"Sméagol je hodný, nelže, nepodvádí a ani se nepokouší nikým manipulovat. Není zlý, potměšilý nebo nebezpečný. To všechno jsou vlastnosti Gluma, kterého bychom neměli zaměňovat za Sméagola," napsal Jackson.

Proces s obžalovaným lékařem byl po posledním stání odročen na únor příštího roku. Soudce nechal sestavit expertní tým, psychologové a filmoví vědci se budou do té doby zabývat charakterovým profilem Gluma.

Komisi ale čeká nelehký úkol. Debatu, zda Sméagol (původní jméno Gluma) je padouch, nebo hrdina, dlouhodobě vedou i fanoušci Tolkienových ság.

Kauza se zatím dočkala poměrně silného ohlasu především na sociálních sítích, kde koluje celá řada humorných narážek. Lidé rovněž solidárně sdílejí koláž, kvůli které se turecký lékař ocitl před soudem. 

Kuriózní soudní případ podle BBC navíc potvrzuje dlouhodobý trend Erdoganovy vlády, která omezuje svobodu projevu na sociálních sítích. Turecká legislativa v období od července do prosince 2014 podala 477 žádostí o odstranění nežádoucího obsahu z Twitteru, což je pětkrát častěji než v kterékoliv jiné zemi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy