Erdogan není Glum, ale Sméagol. Do kuriózního soudního sporu se vložil i režisér Pána prstenů

Magazín Magazín
4. 12. 2015 16:09
Do netradiční soudní tahanice mezi lékařem, který na Twitteru přirovnal tureckého prezidenta ke Glumovi z Pána prstenů, se zapojil oscarový režisér Peter Jackson. Podle autora filmové adaptace románu J. R. R. Tolkiena není na fotkách zlem zkažený Glum, ale jeho pozitivní alter ego Sméagol.
Peter Jackson
Peter Jackson | Foto: Reuters

Ankara - Oscarový režisér Peter Jackson se vložil do kuriózní turecké kauzy a zastal se lékaře Bilgina Çiftçiho, který je stíhán pro urážku tamního prezidenta. Recepa Erdogana na Twitteru přirovnal ke GlumoviTolkienových románů, za což mu teď hrozí až dva roky vězení. 

Tvůrce filmové trilogie Pán prstenů vydal na webu The Wrap vyjádření, kterým chce obviněného lékaře zprostit viny. Tvrdí, že na snímcích není Glum, ale jeho kladné alter ego Sméagol, napsal zpravodajský web The Independent.

"Sméagol je hodný, nelže, nepodvádí a ani se nepokouší nikým manipulovat. Není zlý, potměšilý nebo nebezpečný. To všechno jsou vlastnosti Gluma, kterého bychom neměli zaměňovat za Sméagola," napsal Jackson.

Proces s obžalovaným lékařem byl po posledním stání odročen na únor příštího roku. Soudce nechal sestavit expertní tým, psychologové a filmoví vědci se budou do té doby zabývat charakterovým profilem Gluma.

Komisi ale čeká nelehký úkol. Debatu, zda Sméagol (původní jméno Gluma) je padouch, nebo hrdina, dlouhodobě vedou i fanoušci Tolkienových ság.

Kauza se zatím dočkala poměrně silného ohlasu především na sociálních sítích, kde koluje celá řada humorných narážek. Lidé rovněž solidárně sdílejí koláž, kvůli které se turecký lékař ocitl před soudem. 

Kuriózní soudní případ podle BBC navíc potvrzuje dlouhodobý trend Erdoganovy vlády, která omezuje svobodu projevu na sociálních sítích. Turecká legislativa v období od července do prosince 2014 podala 477 žádostí o odstranění nežádoucího obsahu z Twitteru, což je pětkrát častěji než v kterékoliv jiné zemi.

 

Právě se děje

teď

Registrační systém pro očkování proti covidu měl po půlnoci asi 50minutový výpadek. V tu dobu začala platit možnost registrace pro lidi nad 40 let.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

iRozhlas a Respekt: šéf vrbětického Imexu se v den výbuchu pohyboval poblíž hotelu, kde bydleli agenti ruské GRU

"Den před výbuchem ve Vrběticích se Petr Bernatík mladší, šéf firmy Imex Group, podle údajů ze svého mobilu pohyboval v blízkosti ostravského hotelu Corrado. Tam byli v té době ubytováni agenti ruské GRU Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin, kteří jsou podezřelí ze zapojení do exploze muničního skladu," píšou servery iRozhlas a Respekt. S odkazem na zdroje obeznámené s průběhem vyšetřování uvádí, že policisté Bernatíkův pohyb vypátrali pomocí dat z jeho mobilního telefonu. Právník šéfa Imexu trvá na tom, že tam "Bernatík ten den, ani nikdy jindy, nebyl a s Rusy se prý nikdy nesetkal". 

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 40 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy