Sloni potřebují trvalou péči o chodidla. Pedikúru mají denně

ČTK ČTK
29. 7. 2014 11:06
Nejdříve se drátěným kartáčem odstraní nečistoty, po té se kopyta musí promazat speciální mastí. Několikrát do roka je třeba slonům obrousit přerostlou kůži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ZOO Praha

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) - Aby trojice slonů chovaná v Zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem byla stále v dobré kondici, potřebuje trvalou péči o chodidla. Pedikúru kopyt sloni podstupují každý den a ani dnešek nebyl výjimkou. Ošetřovatel Michal Bartoš jim nejprve drátěným kartáčem z kopyt odstranil hrubé nečistoty.

Samci Kitovi pak kopyta nastříkal roztokem modré skalice, dvěma slonicím je namazal speciální mastí.

"Pedikúra se slonům dělá proto, aby jim kopýtka dobře odrůstala a nepraskala. Nesmí se to podcenit, právě praskání kopýtek patří, vedle lámání klů, k nejčastějším problémům při chovu slonů," řekl Bartoš.

Každodenní pedikúra u každého ze slonů zabere kolem deseti minut. Zvířata již jsou na pravidelné ošetření zvyklá. "Děláme jim to vždy odpoledne před tím, než jdou na žrádlo," řekl ošetřovatel.

Sloni při ošetření plní slovní pokyny ošetřovatele a poslušně strkají jednu nohu po druhé do speciálně upraveného otvoru v plotu výběhu.

"Sloni slyší na 27 povelů. Kita, který přišel do Dvora před pěti lety z Anglie, jsme jich ale museli většinu naučit. Znal jen pár povelů," řekl Bartoš.

Zhruba třikrát až čtyřikrát do roka dělají ošetřovatelé slonům větší pedikúru, při níž jim obrousí přerostlá kopyta a kůži. Používají při tom speciální kopytní nože, ke slovu podle Bartoše přijde i elektrická bruska.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Basketbalisté Brooklynu vyhráli v NBA osmý zápas za sebou

Basketbalisté Brooklynu vyhráli v NBA osmý zápas za sebou a po domácím vítězství 129:92 nad Orlandem stále dotírají na lídra Východní konference Philadelphii. Sixers se v čele tabulky udrželi díky výhře 111:97 nad Dallasem. Při shodném počtu 22 vítězství mají oproti Nets na kontě o jednu porážku méně.

Výsledky NBA:

Brooklyn - Orlando 129:92, Denver - Washington 110:112, Memphis - LA Clippers 122:94, Milwaukee - New Orleans 129:125, New York - Sacramento 140:121, Philadelphia - Dallas 111:97.

Další zprávy