Sloni potřebují trvalou péči o chodidla. Pedikúru mají denně

ČTK ČTK
29. 7. 2014 11:06
Nejdříve se drátěným kartáčem odstraní nečistoty, po té se kopyta musí promazat speciální mastí. Několikrát do roka je třeba slonům obrousit přerostlou kůži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ZOO Praha

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) - Aby trojice slonů chovaná v Zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem byla stále v dobré kondici, potřebuje trvalou péči o chodidla. Pedikúru kopyt sloni podstupují každý den a ani dnešek nebyl výjimkou. Ošetřovatel Michal Bartoš jim nejprve drátěným kartáčem z kopyt odstranil hrubé nečistoty.

Samci Kitovi pak kopyta nastříkal roztokem modré skalice, dvěma slonicím je namazal speciální mastí.

"Pedikúra se slonům dělá proto, aby jim kopýtka dobře odrůstala a nepraskala. Nesmí se to podcenit, právě praskání kopýtek patří, vedle lámání klů, k nejčastějším problémům při chovu slonů," řekl Bartoš.

Každodenní pedikúra u každého ze slonů zabere kolem deseti minut. Zvířata již jsou na pravidelné ošetření zvyklá. "Děláme jim to vždy odpoledne před tím, než jdou na žrádlo," řekl ošetřovatel.

Sloni při ošetření plní slovní pokyny ošetřovatele a poslušně strkají jednu nohu po druhé do speciálně upraveného otvoru v plotu výběhu.

"Sloni slyší na 27 povelů. Kita, který přišel do Dvora před pěti lety z Anglie, jsme jich ale museli většinu naučit. Znal jen pár povelů," řekl Bartoš.

Zhruba třikrát až čtyřikrát do roka dělají ošetřovatelé slonům větší pedikúru, při níž jim obrousí přerostlá kopyta a kůži. Používají při tom speciální kopytní nože, ke slovu podle Bartoše přijde i elektrická bruska.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy