Šimpanz využil lahev jako sexuální pomůcku. Masturboval pro zábavu, tvrdí vědci

Magazín Magazín
4. 10. 2021 17:56
Masturbaci primátů vědci vždy připisovali motivaci samců zdokonalit kvalitu jejich spermatu. Zatímco v zoologických zahradách je takové chování vždy na očích, v divočině se podaří zaznamenat jen zřídkakdy. Šimpanz, kterého vědci natočili v africkém pralese, ale k překvapení odborníků masturboval pouze pro zábavu. Jako sexuální pomůcku navíc vůbec poprvé využíval předmět z lidské říše.
V odborných kruzích doposud platila představa, že sebeuspokojování primátů je založené na snaze zlepšit svou erekci a kvalitu spermatu.
V odborných kruzích doposud platila představa, že sebeuspokojování primátů je založené na snaze zlepšit svou erekci a kvalitu spermatu. | Foto: Shutterstock

Nové poznatky přineslo pozorování samce Araaliho, kterého vědci v Ugandě "načapali", jak si hraje s prázdnou plastovou lahví od pesticidů. Samec hýbal pánevním dnem a měnil pozice lahve podle toho, jak mu do ní seděl penis. Vůbec poprvé se tak odborníkům podařilo zaznamenat masturbaci šimpanzů s předmětem, který vyrobil člověk, vysvětluje odborný magazín IFL Science.

Záznam přispěl k odpovědi na otázku, kde se u divokých šimpanzů bere motivace k masturbaci. V odborných kruzích doposud platila představa, že sebeuspokojování primátů je založené na snaze zlepšit erekci a kvalitu spermatu. Araali ale podle vědců ukázal, že motivací může být i pouhá zábava a rozkoš.

"Araaliho masturbace dost pravděpodobně vzešla ze zvědavosti a zkoumání lidského předmětu. Samci šimpanzů mají erekci v různých situacích, kromě sexuálního vzrušení například i při radosti z jídla nebo interakci a hraní v kolektivu," tvrdí studie.

Podle vědců jednal pak samec intuitivně a otevřeným hrdlem lahve se začal uspokojovat. "Bylo poznat, že ho kopulování s lahví baví. V jeho výrazu se snoubila rozkoš a zábava," popisují vědci chování šimpanze. Velcí primáti bývají při setkání s předměty člověka většinou obezřetní, ale skupina, ve které se Araali nachází, přijde do kontaktu s lidmi poměrně často. Potravu hledají na polích zemědělců a občas v nich najdou pro ně neznámé věci, jako jsou třeba plastové lahve.

V zajetí je chování šimpanzů jiné. Samci i samice byli už několikrát přistiženi, jak masturbují za pomoci dlaně, nohy i pusy a v řadě případů využili k sebeuspokojování i jiné předměty. 

Podívejte se na video šimpanze, který v pralese masturboval s lahví

Video: The Bulindi Chimpanzee & Community Project
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Nejméně šest lidí zahynulo v noci na neděli na jihu evropské části Ruska při srážce autobusu s nákladním autem Kamaz

Dalších 12 lidí utrpělo zranění. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na místní úřady a zdravotnické zdroje.

Tragická nehoda se odehrála po druhé hodině ranní místního času (nedlouho po půlnoci SELČ) u městečka Jaškul v Kalmycké republice, ležící při Kaspickém moři. Autobus Neoplan vezoucí 28 pasažérů se tam čelně srazil s protijedoucím nákladním autem. Příčina kolize zatím není jasná.

Na místě nehody zemřelo pět lidí, později v nemocnici podlehla zraněním jedna z cestujících. Hospitalizováno je nyní sedm zraněných lidí, z toho stav jedné ženy je vážný. Dalších pět osob, které utrpěly lehká a středně vážná zranění, péči nemocnice nepotřebovalo a byly propuštěny do domácího ošetřování, sdělil agentuře TASS republikový ministr zdravotnictví Jurij Kikenov.

před 40 minutami

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 50 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 1 hodinou

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy