Polonazí kněží nafotili kontroverzní kalendář. Církev zuří

jaz
11. 1. 2014 11:59
Provokativní, lechtivý a výmluvný. Takový je kontroverzní kalendář Orthodox Calendar, který mají na svědomí rumunští umělci.
Orthodox Calendar
Orthodox Calendar | Foto: www.orthodox-calendar.com

Orthodox Calendar 2014 vyvolal rozruch. Dvanáct uměleckých fotografií ke každému měsíci v roce zachycuje pravoslavné kněze v běžných okamžicích jejich života.

Duchovní jsou na nich vyobrazeni jako dobře udržovaní mladicí a na některých snímcích pózují dokonce polonazí. Pouhé čtení z bible nebo modlení se růžence pak vypadá dosti provokativně a to je důvod, proč se církev proti kalendáři ostře ohradila.

Tým šesti umělců z Rumunska chtěl rozdmýchat diskusi nad věčným tématem homosexuality a s tím spojeného dodržování lidských práv, která jsou porušována v zemích východní Evropy.

"Modelové jsou homosexuálové, členové pravoslavné církve, kteří se rozhodli nafotit svlečení. Věří totiž, stejně jako my, ve svobodu projevu, toleranci, rovnost a lidská práva," vyjádřila se na svém webu orthodox-calendar.com skupina umělců, která kalendář produkuje.

Řecká větev pravoslaví sice kalendář neschválila, ale prý chápe a oceňuje umělce i menšiny. Zato rumunští duchovní považují fotografie za úmysl očernit církev a tvrdí, že se tvůrci jen snaží prosadit vlastní ideologii.

Jak se fotil Orthodox Calendar 2014?
Jak se fotil Orthodox Calendar 2014? | Video:

Autoři hodlají ve svém díle pokračovat. V loňském roce se snažili zachytit lidskost kněžství i se všemi slabostmi. Do speciální limitované edice pak zařadili fotografii, která odkazuje na punkovou dívčí kapelu Pussy Riot, čímž tak reagovali na jejich zatčení za nevhodný výstup v pravoslavném svatostánku.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
Další zprávy