Polonazí kněží nafotili kontroverzní kalendář. Církev zuří

jaz
11. 1. 2014 11:59
Provokativní, lechtivý a výmluvný. Takový je kontroverzní kalendář Orthodox Calendar, který mají na svědomí rumunští umělci.
Orthodox Calendar
Orthodox Calendar | Foto: www.orthodox-calendar.com

Orthodox Calendar 2014 vyvolal rozruch. Dvanáct uměleckých fotografií ke každému měsíci v roce zachycuje pravoslavné kněze v běžných okamžicích jejich života.

Duchovní jsou na nich vyobrazeni jako dobře udržovaní mladicí a na některých snímcích pózují dokonce polonazí. Pouhé čtení z bible nebo modlení se růžence pak vypadá dosti provokativně a to je důvod, proč se církev proti kalendáři ostře ohradila.

Tým šesti umělců z Rumunska chtěl rozdmýchat diskusi nad věčným tématem homosexuality a s tím spojeného dodržování lidských práv, která jsou porušována v zemích východní Evropy.

"Modelové jsou homosexuálové, členové pravoslavné církve, kteří se rozhodli nafotit svlečení. Věří totiž, stejně jako my, ve svobodu projevu, toleranci, rovnost a lidská práva," vyjádřila se na svém webu orthodox-calendar.com skupina umělců, která kalendář produkuje.

Řecká větev pravoslaví sice kalendář neschválila, ale prý chápe a oceňuje umělce i menšiny. Zato rumunští duchovní považují fotografie za úmysl očernit církev a tvrdí, že se tvůrci jen snaží prosadit vlastní ideologii.

Jak se fotil Orthodox Calendar 2014?
Jak se fotil Orthodox Calendar 2014? | Video:

Autoři hodlají ve svém díle pokračovat. V loňském roce se snažili zachytit lidskost kněžství i se všemi slabostmi. Do speciální limitované edice pak zařadili fotografii, která odkazuje na punkovou dívčí kapelu Pussy Riot, čímž tak reagovali na jejich zatčení za nevhodný výstup v pravoslavném svatostánku.  

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy