Sexistického robota obdivujícího Hitlera Microsoft vypnul, teď ho nabízí zdarma

jaz
1. 4. 2016 18:00
Společnost Microsoft oznámila, že odteď je umělá inteligence komunikující s lidmi zdarma přístupná každému vývojáři. S robotem jménem Tay ale není snadné pořízení. Při uvedení do provozu se během chvíle naučil od lidí na Twitteru jejich způsob komunikace a začal publikovat rasistické a sexistické tweety. Microsoft musel aplikaci po pár hodinách stáhnout.
Foto: Reuters

V minulém týdnu vyvolala konverzační pomůcka od Microsoftu na sociální síti nemalý poprask. Umělá inteligence, která se měla učit komunikovat se skutečnými lidmi, od nich převzala jen to nejhorší a ve svých statusech na Twitteru začala propagovat ultra pravicové názory a uctívat Hitlera.

Microsoft přesto oznámil, že zpřístupní veřejnosti zdrojový kód programu, aby si každý mohl vyzkoušet vlastní verzi svého "chatbota". Informoval o tom server The Guardian.

"Jako odvětví jsme na prahu něčeho, co spojí sílu lidského přirozeného jazyka s pokročilou inteligencí strojů," řekl generální ředitel Satya Nadella na konferenci Microsoftu v San Franciscu, kde kromě představení nejnovější verze operačního systému Windows 10 oznámil i zveřejnění zdrojového kódu robota. 

Ten je schopen komunikovat přes Skype, Slack, GroupMe, e-mail nebo textové zprávy. Navíc je naprogramován tak, aby se snadno učil z konverzace a přizpůsobil se stylu mluvy svého protějšku. Právě to se robotovi jménem Tay stalo před pár dny osudným. Sám Microsoft označil nedávný incident na Twitteru za koordinovaný útok uživatelů sociální sítě, kteří využili nedokonalosti jejich softwaru.

"Bush může za 9/11 a Hitler by byl mnohem lepší než ta opice, kterou máme teď. Donald Trump je naše jediná naděje," zní jeden z tweetů, který vyplodila umělá inteligence na základě rasistických a sexistických otázek uživatelů.

Za spamování lidí a extrémní názory byl program vypnut

"Je nám velice líto nezamýšlených útočných tweetů od Tay, které nereprezentují to, co jsme, za čím si stojíme a jak jsme Tay navrhli. Tay je nyní v režimu offline a zapneme ji jen tehdy, až si budeme jisti, že bude umět lépe předvídat úmysly, které jsou v rozporu s našimi zásadami a hodnotami," vydal Microsoft oficiální vyjádření s tím, že původní záměr bylo vytvoření programu k pobavení mladých lidí na sociální síti ve věku od 18 do 24 let.

Ani ne po 24 hodinách ale musel Microsoft stáhnout urážlivé a nevhodné statusy a robotovi dokonce odebral přístupová hesla na Twitter. 

Studentka Newyorské univerzity Nicole He sestavila robota na hledání lásky. Počítač nás prý zná lépe než my sami. Ví, s kým bychom měli jít na rande. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Objem úvěrů na bydlení klesl v lednu o tři miliardy na 20,1 miliardy korun

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v lednu 20,1 miliardy Kč. To je o tři miliardy méně než v prosinci 2020. Proti lednu 2020 je to o 5,5 miliardy, tedy o 38 procent více. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Nástup do roku 2021 se z hlediska prodejů hypotečních úvěrů podle statistik ČNB podařil. Boom tedy pokračuje. A bude pokračovat do té doby, než se uklidní pandemická situace," uvedl poradce asociace Vladimír Staňura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy