Sexistického robota obdivujícího Hitlera Microsoft vypnul, teď ho nabízí zdarma

jaz
1. 4. 2016 18:00
Společnost Microsoft oznámila, že odteď je umělá inteligence komunikující s lidmi zdarma přístupná každému vývojáři. S robotem jménem Tay ale není snadné pořízení. Při uvedení do provozu se během chvíle naučil od lidí na Twitteru jejich způsob komunikace a začal publikovat rasistické a sexistické tweety. Microsoft musel aplikaci po pár hodinách stáhnout.
Foto: Reuters

V minulém týdnu vyvolala konverzační pomůcka od Microsoftu na sociální síti nemalý poprask. Umělá inteligence, která se měla učit komunikovat se skutečnými lidmi, od nich převzala jen to nejhorší a ve svých statusech na Twitteru začala propagovat ultra pravicové názory a uctívat Hitlera.

Microsoft přesto oznámil, že zpřístupní veřejnosti zdrojový kód programu, aby si každý mohl vyzkoušet vlastní verzi svého "chatbota". Informoval o tom server The Guardian.

"Jako odvětví jsme na prahu něčeho, co spojí sílu lidského přirozeného jazyka s pokročilou inteligencí strojů," řekl generální ředitel Satya Nadella na konferenci Microsoftu v San Franciscu, kde kromě představení nejnovější verze operačního systému Windows 10 oznámil i zveřejnění zdrojového kódu robota. 

Ten je schopen komunikovat přes Skype, Slack, GroupMe, e-mail nebo textové zprávy. Navíc je naprogramován tak, aby se snadno učil z konverzace a přizpůsobil se stylu mluvy svého protějšku. Právě to se robotovi jménem Tay stalo před pár dny osudným. Sám Microsoft označil nedávný incident na Twitteru za koordinovaný útok uživatelů sociální sítě, kteří využili nedokonalosti jejich softwaru.

"Bush může za 9/11 a Hitler by byl mnohem lepší než ta opice, kterou máme teď. Donald Trump je naše jediná naděje," zní jeden z tweetů, který vyplodila umělá inteligence na základě rasistických a sexistických otázek uživatelů.

Za spamování lidí a extrémní názory byl program vypnut

"Je nám velice líto nezamýšlených útočných tweetů od Tay, které nereprezentují to, co jsme, za čím si stojíme a jak jsme Tay navrhli. Tay je nyní v režimu offline a zapneme ji jen tehdy, až si budeme jisti, že bude umět lépe předvídat úmysly, které jsou v rozporu s našimi zásadami a hodnotami," vydal Microsoft oficiální vyjádření s tím, že původní záměr bylo vytvoření programu k pobavení mladých lidí na sociální síti ve věku od 18 do 24 let.

Ani ne po 24 hodinách ale musel Microsoft stáhnout urážlivé a nevhodné statusy a robotovi dokonce odebral přístupová hesla na Twitter. 

Studentka Newyorské univerzity Nicole He sestavila robota na hledání lásky. Počítač nás prý zná lépe než my sami. Ví, s kým bychom měli jít na rande. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy