Měsíc foť a pošli zrcadlovku dál. Experiment českého fotografa vyšel, nikdo aparát neukradl

ČTK Magazín ČTK, Magazín
5. 2. 2017 7:00
Myslíte, že je možné poslat do oběhu mezi lidi foťák za cca 30 000 Kč a věřit, že ho nikdo neukradne či neprodá? Že ho bude používat 30 dní a pak jej opět pošle dál někomu náhodně vybranému? A myslíte, že je možné, aby se po jednom roce opět vrátil k původnímu majiteli? Vyzkoušel to ve svém experimentu člověk, jenž si říká "Fotograf bez talentu".
Jedna z dvanácti účastnic sociálního experimentu s putovním foťákem.
Jedna z dvanácti účastnic sociálního experimentu s putovním foťákem. | Foto: beztalentu.cz

Deset tisíc fotografií nafotilo dvanáct lidí, kterým půjčil svůj aparát fotograf, který zůstává schovaný za jménem Fotograf bez talentu.

"Mé jméno je impulzem pro každého, kdo si nevěří, nebo se dokonce vymlouvá na nedostatek talentu. Já vím, že ho nemám, ale také vím, že to jde i bez něj.
Jsem Fotograf bez talentu, ale neposeru se z toho!" píše na svých stránkách.

Běžně se věnuje sociálním projektům, teď chtěl otestovat, zda u někoho víc než radost z fotografování převládne touha digitální zrcadlovku ukrást nebo prodat. Během celého loňského roku se tak ale nestalo, každý oslovený ho používal právě 30 dní. Proto se autor projektu rozhodl nyní poslat díky sponzorům mezi lidi pět fotoaparátů.

"Vzal jsem svůj foťák, se kterým jsem do té doby fotil, a poslal ho mezi lidi zcela náhodně a úplně bez pravidel. Nešlo o soutěž, ani nic podobného. Pouze mě zajímalo, zda je reálné, že si každý z náhodně vybraných lidí foťák vyzkouší po dobu jednoho měsíce a následně pošle dál někomu, koho sám úplně náhodně vybere," uvedl fotograf stojící i za jinými projekty, které narážejí na společenská témata.

Určitá pravidla však experiment přece jen měl. Lidé měli fotit "hodně a všechno", nejlepší fotky pak poslat autorovi projektu, po třiceti dnech foťák darovat někomu z fanoušků facebookové stránky Fotografa bez talentu. Vybranému člověku měl dotyčný sdělit autorovo přání a odkázat ho na jeho stránky. V prosinci 2016 chtěl mít Fotograf svůj aparát zpět. Nakonec k němu doputoval s malým zpožděním - v polovině ledna 2017.

Zrcadlovku, která absolvovala první experiment, vydražil a výtěžek dražby věnoval Armádě spásy na projekt Nocleženka. Za každou věnovanou stokorunu může jeden člověk bez domova strávit noc v teple, dostane najíst a možnost osprchovat se.

Díky partnerům získal Fotograf bez talentu pět nových zrcadlovek, které na konci ledna vyšle mezi lidi. "Náhodně vyberu první majitele, kterým fotoaparáty daruji. Tím se stanou jejich vlastnictvím a bude na nich, zda mému přání vyhoví," řekl k novému experimentu.

Tyto zrcadlovky se stanou součástí nového experimentu Fotografa bez talentu.
Tyto zrcadlovky se stanou součástí nového experimentu Fotografa bez talentu. | Foto: beztalentu.cz

Přál by si, aby si každý majitel fotoaparát nechal nejdéle jeden měsíc, než ho předá dál. Nebude kontrolovat, zda to dělají, pouze je bude kontaktovat. Když zjistí, že vybraný člověk přístroj poslal dále, nabídne mu možnost rozhovoru a zveřejnění fotografií, které pořídil, jako tomu bylo v první fázi projektu. Dvanáct jeho účastníku na webu popisuje, jak zjišťovali, zda by je focení bavilo, jak experimentovali s technikou, jak zkoušeli dávat a nic nechtít zpět, fotit své blízké a zaznamenávat momenty svých životů.

11. září to bude 15 let, co teroristé zaútočili na New York. Fotograf Jan Šibík několik dní poté fotil následky útoku. | Video: Jan Šibík
 

Právě se děje

před 7 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy