Novozélanďané vybírají novou vlajku. Vypadá jako rybí kost, vysmívají se jí odpůrci

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 3. 3. 2016 23:46
Na Novém Zélandu vypuklo vlajkové referendum. Odpůrci té staré v čele s premiérem Johnem Keyem volají po odstranění britské části a odlišení se od Australanů. Odpůrci změn se zastávají staré vlajky s tím, že pod ní vždy bojovali vojáci i sportovci. Novému návrhu říkají posměšně "rybí kost" nebo "utěrka". Třetí skupina kritizuje 28 milionů dolarů vynaložených na referendum.
Parodie na návrh nové vlajky Nového Zélandu - "rybí kost".
Parodie na návrh nové vlajky Nového Zélandu - "rybí kost". | Foto: Twitter/ Keeptheflag

Na Novém Zélandu začalo druhé kolo referenda, v němž z někdejších 10 292 návrhů zbyly jen dva - stávající vlajka a nová s černobílou kapradinou a modročerveným jižním křížem.

Podle posledních průzkumů hlasují lidé pro zachování staré vlajky v poměru 60:40.

Zastánci změny v čele s novozélandským premiérem Johnem Keyem argumentují tím, že to je historická šance, jak se zbavit pozůstatku britské nadvlády a odlišit se od australské vlajky, která je velice podobná.

Zastánci změny mají jednoduchý slogan: 100 % Kiwi, 0 % British. Argumentují, že kdo chce být opravdový Novozélanďan, musí dát přednost novému návrhu.

Odpůrci plamenně hovoří o tom, že pod stávající zástavou bojovali a umírali novozélandští vojáci a vítězili zdejší sportovci.

Key a jeho podporovatelé namítají, že právě v černobílé kombinaci se stříbrnou kapradinou vítězí momentálně nejúspěšnější národní týmy, ragbisté a kriketisté.

Key nicméně zřejmě marným bojem za novou vlajku přišel o část politické popularity. Sociálními sítěmi kolují karikatury s textem "Co říkáš tomu, že nám chce premiér změnit vlajku?" - "Ať jde do háje, tak prostě změníme premiéra!" Najdou se i tweety upozorňujíc na skutečnost, že místo na podstatné problémy se premiér zaměřuje výhradně na problematiku vlajek a pand.

Poměru 60:40 ve prospěch staré vlajky odpovídají i ohlasy na sociálních sítích, kde jsou její zastánci ve výrazné přesile. Nový návrh vlajky překřtili na "fishbone", tedy rybí kost, kterou jim bílá kapradina neodbytně připomíná. Odpůrci k této "kosti" dodávají: "Tady něco smrdí."

Další část lidí zase přezdívá novou vlajku "utěrka" kvůli její barevnosti a nesladěné kombinaci barev. Jiní ale nesouhlasí, prý rozhodně jako utěrka nevypadá, tedy alespoň ne jako kterákoliv utěrka, jíž má oponent doma.

Existuje ještě třetí výrazná skupina, která nepranýřuje ani jeden z návrhů, ale kritizuje samotné referendum. Vadí jí, že se na všelidové hlasování utratilo 28 milionů dolarů, které se daly využít mnohem užitečněji, například na financování léků proti rakovině.

K vlajkovému souboji mají co říct i vtipálkové, kteří na sociálních sítích s oblibou uveřejňují kuriózní návrhy, třeba kiwi s ovečkou či s laserovýma očima.

 

Právě se děje

Další zprávy