Ruský školník přemazal básníkovu fresku. Čmárat po zdech je zakázané, vysvětlil

ČTK ČTK
27. 5. 2020 8:49
Jen krátce vydržel portrét básníka Josifa Brodského, namalovaný k 80. výročí umělcova narození na zdi v jeho rodném Petrohradu. Ukázalo se, že zanedbaná zeď patří místní škole, a tak školník dílo přemazal s vysvětlením, že veškeré čmárání po zdech je zakázané.
Josif Brodskij
Josif Brodskij | Foto: Anefo / Croes, R.C. / CC BY-SA 3.0 NL – Wikimedia Commons

Portrét se objevil na zdi poblíž místa, kde Brodskij spolu s rodiči žil v malém bytě v letech 1955 až 1972 a odkud emigroval do Spojených států. "Dobří básníci se vracejí," poznamenala galerie, která básníkův portrét nechala zhotovit.

Fresku na zdi provázel hudební maratón, inspirovaný Brodského verši, radícími "neudělej chybu, neopouštěj pokoj", zapadajícími do doby restrikcí spojených s šířením nákazy koronavirem.

Ale malba nevydržela na zdi ani 24 hodin, poznamenal server Newsru.com s tím, že městské služby, obvykle potírající všechny podoby a projevy street artu, v tom tentokrát byly nevinně.

"Nevíte, že ve škole se graffiti nesmí?" prohlásil školník, který básníkův portrét zamazal barvou a i vrstvou betonu. Úřady mu daly za pravdu: podle předpisů je nutné zachovávat původní vzhled budov bez ohledu na uměleckou hodnotu obrazů, které by se na nich mohly vyskytnout.

Brodskij se narodil v židovské rodině ve městě na Něvě v dobách, kdy neslo název Leningrad, a zažil jeho obléhání Němci. Sovětský režim jej nechal odsoudit za příživnictví, později jej zbavil občanství, a tak musel emigrovat. V roce 1987 získal Nobelovu cenu za literaturu. Zemřel v roce 1996 ve Spojených státech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy