Thajsko vyhlásilo boj alkoholu za volantem. Řidiči si odpykají tresty v nemocničních márnicích

pej
14. 4. 2016 12:25
Thajsko bojuje s neustálým nárůstem počtu smrtelných nehod pod vlivem alkoholu. Během tradičních novoročních oslav zemřou každou hodinu na tamních silnicích dva lidé, dalších 160 je zraněno. Řidiči, kteří budou za volantem přistiženi s alkoholem v krvi, si budou v budoucnu trest odpykávat v nemocničních márnicích.
Márnice (ilustrační foto)
Márnice (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Thajská vláda přišla s originálním návrhem, jak snížit vysoký počet úmrtí v souvislosti s dopravními nehodami pod vlivem alkoholu.

Trestem pro opilé řidiče by se v budoucnu měly stát veřejně prospěšné práce v nemocniční márnici. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

„Hledali jsme skutečně odstrašující prostředí a márnice přesně takovým místem jsou,“ argumentoval tamní policejní důstojník.

Podle statistik Světové zdravotnické organizace je Thajsko celosvětově na druhém místě v počtu smrtelných dopravních nehod. 

Dosud thajská vláda posílala bezohledné řidiče, kteří byli přistiženi při řízení pod vlivem alkoholu, na práci do různých nemocničních oddělení, včetně jednotky intenzivní péče. Podle úřadů se ale toto rozhodnutí nepotvrdilo jako účinné. Intenzivněji budou viníci zpytovat svědomí mezi mrtvými.

Úředníci se rozhodli změnit podmínky veřejně prospěšných prací v souvislosti s uplynulými oslavami tradičního nového roku Songkran, které každoročně končí vysokým počtem smrtelných nehod.

Podle tamního ministra zdravotnictví během oslav, které jsou oficiálně považovány za "sedm nebezpečných dní", v průměru za hodinu zemřou dva lidé a 160 jich je zraněno.

Thajská vláda schválila návrh na začátku dubna. 

Máme vysokou toleranci vůči alkoholu, kterou posvěcují autority, akcí Suchej únor chceme bořit stereotypy, říká psycholog Martin Jára. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy