Thajsko vyhlásilo boj alkoholu za volantem. Řidiči si odpykají tresty v nemocničních márnicích

pej
14. 4. 2016 12:25
Thajsko bojuje s neustálým nárůstem počtu smrtelných nehod pod vlivem alkoholu. Během tradičních novoročních oslav zemřou každou hodinu na tamních silnicích dva lidé, dalších 160 je zraněno. Řidiči, kteří budou za volantem přistiženi s alkoholem v krvi, si budou v budoucnu trest odpykávat v nemocničních márnicích.
Márnice (ilustrační foto)
Márnice (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Thajská vláda přišla s originálním návrhem, jak snížit vysoký počet úmrtí v souvislosti s dopravními nehodami pod vlivem alkoholu.

Trestem pro opilé řidiče by se v budoucnu měly stát veřejně prospěšné práce v nemocniční márnici. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

„Hledali jsme skutečně odstrašující prostředí a márnice přesně takovým místem jsou,“ argumentoval tamní policejní důstojník.

Podle statistik Světové zdravotnické organizace je Thajsko celosvětově na druhém místě v počtu smrtelných dopravních nehod. 

Dosud thajská vláda posílala bezohledné řidiče, kteří byli přistiženi při řízení pod vlivem alkoholu, na práci do různých nemocničních oddělení, včetně jednotky intenzivní péče. Podle úřadů se ale toto rozhodnutí nepotvrdilo jako účinné. Intenzivněji budou viníci zpytovat svědomí mezi mrtvými.

Úředníci se rozhodli změnit podmínky veřejně prospěšných prací v souvislosti s uplynulými oslavami tradičního nového roku Songkran, které každoročně končí vysokým počtem smrtelných nehod.

Podle tamního ministra zdravotnictví během oslav, které jsou oficiálně považovány za "sedm nebezpečných dní", v průměru za hodinu zemřou dva lidé a 160 jich je zraněno.

Thajská vláda schválila návrh na začátku dubna. 

Máme vysokou toleranci vůči alkoholu, kterou posvěcují autority, akcí Suchej únor chceme bořit stereotypy, říká psycholog Martin Jára. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy