Thajsko vyhlásilo boj alkoholu za volantem. Řidiči si odpykají tresty v nemocničních márnicích

pej
14. 4. 2016 12:25
Thajsko bojuje s neustálým nárůstem počtu smrtelných nehod pod vlivem alkoholu. Během tradičních novoročních oslav zemřou každou hodinu na tamních silnicích dva lidé, dalších 160 je zraněno. Řidiči, kteří budou za volantem přistiženi s alkoholem v krvi, si budou v budoucnu trest odpykávat v nemocničních márnicích.
Márnice (ilustrační foto)
Márnice (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Thajská vláda přišla s originálním návrhem, jak snížit vysoký počet úmrtí v souvislosti s dopravními nehodami pod vlivem alkoholu.

Trestem pro opilé řidiče by se v budoucnu měly stát veřejně prospěšné práce v nemocniční márnici. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

„Hledali jsme skutečně odstrašující prostředí a márnice přesně takovým místem jsou,“ argumentoval tamní policejní důstojník.

Podle statistik Světové zdravotnické organizace je Thajsko celosvětově na druhém místě v počtu smrtelných dopravních nehod. 

Dosud thajská vláda posílala bezohledné řidiče, kteří byli přistiženi při řízení pod vlivem alkoholu, na práci do různých nemocničních oddělení, včetně jednotky intenzivní péče. Podle úřadů se ale toto rozhodnutí nepotvrdilo jako účinné. Intenzivněji budou viníci zpytovat svědomí mezi mrtvými.

Úředníci se rozhodli změnit podmínky veřejně prospěšných prací v souvislosti s uplynulými oslavami tradičního nového roku Songkran, které každoročně končí vysokým počtem smrtelných nehod.

Podle tamního ministra zdravotnictví během oslav, které jsou oficiálně považovány za "sedm nebezpečných dní", v průměru za hodinu zemřou dva lidé a 160 jich je zraněno.

Thajská vláda schválila návrh na začátku dubna. 

Máme vysokou toleranci vůči alkoholu, kterou posvěcují autority, akcí Suchej únor chceme bořit stereotypy, říká psycholog Martin Jára. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 11 minutami

Prezident Zeman premiérovi abolici neudělí, nevidí pro ni důvod

Miloš Zeman neudělí od středy znovu trestně stíhanému premiérovi Andreji Babišovi abolici. Řekl to deníku Mladá fronta DNES. Přestože o plánu zastavit kauzu dříve hovořil, aktuálně prezident pro abolici nevidí důvod, protože případ má došetřit policie a nadále se jím bude zabývat dosavadní státní zástupce Jaroslav Šaroch.

Zeman navíc v rozhovoru připomněl, že abolici nechce sám Babiš. "Abolice vyžaduje kontrasignaci. A to buď premiéra, nebo jím pověřeného člena vlády. Jestliže tedy sám premiér abolici odmítá, tak je technicky nemožné ji provést. Ale já v tomto konkrétním případě zatím pro abolici ani nevidím důvod," uvedl. Potvrdil, že o záležitosti ve středu telefonicky s Babišem hovořil.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy