Redakce novin na Aljašce je k mání za 0 korun. Majitel je ale musí sám psát i vydávat

Magazín Magazín
17. 12. 2019 14:08
Malé městečko na jihu Aljašky, které obklopuje z jedné strany příroda a z druhé moře, má jen tisíc obyvatel. Sídlí tu i redakce lokálních novin, která je od prosince na prodej. Nový vydavatel převezme chod místního plátku za nula korun. Musí se ale zavázat k tomu, že týdeník znovu rozjede.
Majitel novin na Aljašce chce dát redakci do rukou šikovného žurnalisty, který bude šéfem, editorem, redaktorem a vydavatelem v jedné osobě.
Majitel novin na Aljašce chce dát redakci do rukou šikovného žurnalisty, který bude šéfem, editorem, redaktorem a vydavatelem v jedné osobě. | Foto: Starosta Andrew Cremata/Facebook

Jako lokální tištěné médium čelí Skagway News dlouhodobé krizi. S nástupem internetových deníků a magazínů začaly tržby razantně klesat a s nimi i počty kopií novin. 

Osmašedesátiletý majitel Larry Persily, který periodikum Skagway News koupil zhruba před rokem od svého kamaráda, přesto věřil, že se mu médium podaří zachránit. Do týdeníku vložil spoustu peněz, nakoupil nové technologie a změnil styl zpravodajství. 

Po pár měsících mu ale redaktoři začali postupně odcházet. Krize nastala, když rezignoval i hlavní editor a Persily musel vymyslet, jak chod redakce zabezpečí.

Došel k názoru, že je zapotřebí redakci optimalizovat a navrhl si sám pro sebe změny: "Redaktor, editor, šéfredaktor, vydavatel a majitel musí být jedna a tatáž osoba, která je napojena na lokální komunitu," řekl pro britský deník The Guardian

Rok se s rokem sešel a Skagway News jsou znovu na prodej, oproti původnímu majiteli Persily nabízí celý byznys zcela zadarmo a k tomu i redakci a vybavení domu. Jedinou podmínkou je, aby se investorovi podařilo noviny znovu rozjet. 

"Myslím si, že nový šéf by měl umět tak trochu všechno a uvědomit si, že bude žít když ne izolovaný, tak velmi pracovní život v malém městě," vysvětluje Percily.

Práce novináře je podle Percilyho těžká právě kvůli velikosti městečka. "Znáte se tu s hodně lidmi, kteří se s vámi snaží manipulovat. Například vás prosí, ať článek netisknete teď, ale až později. Navíc tu lidé nejsou zvyklí mluvit na diktafon," dodává majitel.

Od roku 2004 klesl počet tištěných titulů po celém světě. Podle Guardianu přišlo o své denní periodikum víc než 1300 britských měst a regionů. Editor amerického deníku The New York Times nazval tento trend "největší mediální krizí všech dob".

 

Právě se děje

před 10 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 16 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy