Půjčuje lyže na Sahaře už 30 let. Zákazníci se ale nehrnou

ČTK ČTK
28. 5. 2014 14:19
Ve střední Africe provozuje místní podnikatel půjčovnu lyží. O sjíždění písečných dun v saharském horku ale nemá nikdo zájem.
Foto: YouTube

Niamey (Niger) – Asi před třemi desítkami let si podnikatel Abdelkader Baba z Nigeru všiml díry na trhu, kterou se rozhodl zaplnit. Založil si obchod, kde půjčuje starší typy zimního vybavení pro sjezd písečných dun na Sahaře.

V posledních letech ale neměl jediného zákazníka, jak napsal zpravodajský server BBC News.

Sjezd na dunách si vyzkoušel i dobrodruh George Kourounis.
Sjezd na dunách si vyzkoušel i dobrodruh George Kourounis. | Video: YouTube

Lyže, lyžáky, hrstka snowboardů, to všechno je vyskládáno na policích v obchodě, stejně jako žluté a červené boby pro ty, kdo by při sjíždění saharských svahů raději seděli.

Na prašném tržišti v Nigeru obklopeném Saharou vystoupá teplota přes den nad 45 stupňů Celsia. Možná i kvůli násilí a hrozbě z únosů si už od roku 2007 nikdo nevypůjčil žádné zboží.

Majitel se svého bizarního obchodu nevzdá

Baba brával turisty do písečných dun za městem v poušti. "Chodili jsme před šestou ranní, protože jakmile vyjde slunce, kvůli horku už se lyžovat nedá," říká. Jako první si tady prý vyzkoušeli lyžování v dunách Angličané, Australané, Švédové, Japonci a Slováci.

Jak říká Abdelkader Baba, dokud evropská velvyslanectví nepřestanou svým obyvatelům bránit v cestách do Nigeru, sám se na lyže také nepostaví.

"Dávají vinu Al-Káidě a dalším džihádistickým skupinám, ale to je ostuda," dodává. "Smrt si vás najde, ať jste kdekoli. I v Evropě přece lidi umírají! Každý by měl mít právo jít a jet, kam se mu zachce. Třeba lyžovat do Nigeru."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy