Půjčuje lyže na Sahaře už 30 let. Zákazníci se ale nehrnou

ČTK ČTK
28. 5. 2014 14:19
Ve střední Africe provozuje místní podnikatel půjčovnu lyží. O sjíždění písečných dun v saharském horku ale nemá nikdo zájem.
Foto: YouTube

Niamey (Niger) – Asi před třemi desítkami let si podnikatel Abdelkader Baba z Nigeru všiml díry na trhu, kterou se rozhodl zaplnit. Založil si obchod, kde půjčuje starší typy zimního vybavení pro sjezd písečných dun na Sahaře.

V posledních letech ale neměl jediného zákazníka, jak napsal zpravodajský server BBC News.

Sjezd na dunách si vyzkoušel i dobrodruh George Kourounis.
Sjezd na dunách si vyzkoušel i dobrodruh George Kourounis. | Video: YouTube

Lyže, lyžáky, hrstka snowboardů, to všechno je vyskládáno na policích v obchodě, stejně jako žluté a červené boby pro ty, kdo by při sjíždění saharských svahů raději seděli.

Na prašném tržišti v Nigeru obklopeném Saharou vystoupá teplota přes den nad 45 stupňů Celsia. Možná i kvůli násilí a hrozbě z únosů si už od roku 2007 nikdo nevypůjčil žádné zboží.

Majitel se svého bizarního obchodu nevzdá

Baba brával turisty do písečných dun za městem v poušti. "Chodili jsme před šestou ranní, protože jakmile vyjde slunce, kvůli horku už se lyžovat nedá," říká. Jako první si tady prý vyzkoušeli lyžování v dunách Angličané, Australané, Švédové, Japonci a Slováci.

Jak říká Abdelkader Baba, dokud evropská velvyslanectví nepřestanou svým obyvatelům bránit v cestách do Nigeru, sám se na lyže také nepostaví.

"Dávají vinu Al-Káidě a dalším džihádistickým skupinám, ale to je ostuda," dodává. "Smrt si vás najde, ať jste kdekoli. I v Evropě přece lidi umírají! Každý by měl mít právo jít a jet, kam se mu zachce. Třeba lyžovat do Nigeru."

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy