První úspěšná transplantace penisu. Orgán se ujal

13. 3. 2015 20:15
Mladík, stejně jako stovky dalších Jihoafričanů, přišel o penis po zpackané obřízce.
Foto: scroguard.com

Kapské Město (JAR) - Lékaři v Jihoafrické republice údajně provedli první úspěšnou transplantaci penisu. Informovaly o tom světové agentury. Devítihodinová operace se prý uskutečnila už loni v prosinci. Na rozdíl od předchozích pokusů o nahrazení mužského údu prý nyní příjemcovo tělo nový orgán přijalo.

Jednadvacetiletý muž, kterého specialisté z fakultní nemocnici ve městě Stellenbosch nedaleko Kapského Města operovali, údajně o penis přišel při zpackaném tradičním rituálu obřízky tři roky před nynějším zákrokem.

Pacient se podle lékařů po transplantaci už zcela zotavil a nově nabytý orgán je zcela funkční. "Naším cílem byla plná funkčnost do dvou let, jsme velmi překvapeni, že se (pacient) zotavil tak rychle," uvedl primář urologie André van der Merwe.

Podle zástupců univerzity ve městě Stellenbosch se jedná teprve o druhý podobný zákrok v dějinách lékařství. Pacient v Číně prý však v roce 2005 dva týdny po transplantaci požádal o odstranění nového penisu.

Jihoafričtí lékaři údajně do budoucna plánují rozšířit okruh možných příjemců orgánu na onkologické pacienty i muže trpící poruchami erekce. Největší komplikací podle nich představuje nalezení vhodného dárce.

Obřízka má za následek amputace i smrt

Transplantace penisu byla součástí výzkumného projektu zaměřeného právě na chlapce a mladé muže, kteří se stali obětí v JAR rozšířené tradice mužské obřízky. Na transplantaci prý nyní čeká ještě dalších devět mužů.

Neodborné odstranění předkožky v rámci rituálu spojeného s dospíváním často končí těžkým zánětem a nutnou amputací penisu, ale i smrtí. Ročně ho v JAR podstoupí tisíce mladíků, převážně z kmene Xhosů.

Podle odhadů jich o penis přijde každý rok zhruba 250. V roce 2013 se objevily s odstupem několika měsíců dokonce dva případy hromadných úmrtí. Dohromady při nich zemřelo více než 50 mladíků.

 

Právě se děje

před 28 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy