První úspěšná transplantace penisu. Orgán se ujal

13. 3. 2015 20:15
Mladík, stejně jako stovky dalších Jihoafričanů, přišel o penis po zpackané obřízce.
Foto: scroguard.com

Kapské Město (JAR) - Lékaři v Jihoafrické republice údajně provedli první úspěšnou transplantaci penisu. Informovaly o tom světové agentury. Devítihodinová operace se prý uskutečnila už loni v prosinci. Na rozdíl od předchozích pokusů o nahrazení mužského údu prý nyní příjemcovo tělo nový orgán přijalo.

Jednadvacetiletý muž, kterého specialisté z fakultní nemocnici ve městě Stellenbosch nedaleko Kapského Města operovali, údajně o penis přišel při zpackaném tradičním rituálu obřízky tři roky před nynějším zákrokem.

Pacient se podle lékařů po transplantaci už zcela zotavil a nově nabytý orgán je zcela funkční. "Naším cílem byla plná funkčnost do dvou let, jsme velmi překvapeni, že se (pacient) zotavil tak rychle," uvedl primář urologie André van der Merwe.

Podle zástupců univerzity ve městě Stellenbosch se jedná teprve o druhý podobný zákrok v dějinách lékařství. Pacient v Číně prý však v roce 2005 dva týdny po transplantaci požádal o odstranění nového penisu.

Jihoafričtí lékaři údajně do budoucna plánují rozšířit okruh možných příjemců orgánu na onkologické pacienty i muže trpící poruchami erekce. Největší komplikací podle nich představuje nalezení vhodného dárce.

Obřízka má za následek amputace i smrt

Transplantace penisu byla součástí výzkumného projektu zaměřeného právě na chlapce a mladé muže, kteří se stali obětí v JAR rozšířené tradice mužské obřízky. Na transplantaci prý nyní čeká ještě dalších devět mužů.

Neodborné odstranění předkožky v rámci rituálu spojeného s dospíváním často končí těžkým zánětem a nutnou amputací penisu, ale i smrtí. Ročně ho v JAR podstoupí tisíce mladíků, převážně z kmene Xhosů.

Podle odhadů jich o penis přijde každý rok zhruba 250. V roce 2013 se objevily s odstupem několika měsíců dokonce dva případy hromadných úmrtí. Dohromady při nich zemřelo více než 50 mladíků.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy