První úspěšná transplantace penisu. Orgán se ujal

13. 3. 2015 20:15
Mladík, stejně jako stovky dalších Jihoafričanů, přišel o penis po zpackané obřízce.
Foto: scroguard.com

Kapské Město (JAR) - Lékaři v Jihoafrické republice údajně provedli první úspěšnou transplantaci penisu. Informovaly o tom světové agentury. Devítihodinová operace se prý uskutečnila už loni v prosinci. Na rozdíl od předchozích pokusů o nahrazení mužského údu prý nyní příjemcovo tělo nový orgán přijalo.

Jednadvacetiletý muž, kterého specialisté z fakultní nemocnici ve městě Stellenbosch nedaleko Kapského Města operovali, údajně o penis přišel při zpackaném tradičním rituálu obřízky tři roky před nynějším zákrokem.

Pacient se podle lékařů po transplantaci už zcela zotavil a nově nabytý orgán je zcela funkční. "Naším cílem byla plná funkčnost do dvou let, jsme velmi překvapeni, že se (pacient) zotavil tak rychle," uvedl primář urologie André van der Merwe.

Podle zástupců univerzity ve městě Stellenbosch se jedná teprve o druhý podobný zákrok v dějinách lékařství. Pacient v Číně prý však v roce 2005 dva týdny po transplantaci požádal o odstranění nového penisu.

Jihoafričtí lékaři údajně do budoucna plánují rozšířit okruh možných příjemců orgánu na onkologické pacienty i muže trpící poruchami erekce. Největší komplikací podle nich představuje nalezení vhodného dárce.

Obřízka má za následek amputace i smrt

Transplantace penisu byla součástí výzkumného projektu zaměřeného právě na chlapce a mladé muže, kteří se stali obětí v JAR rozšířené tradice mužské obřízky. Na transplantaci prý nyní čeká ještě dalších devět mužů.

Neodborné odstranění předkožky v rámci rituálu spojeného s dospíváním často končí těžkým zánětem a nutnou amputací penisu, ale i smrtí. Ročně ho v JAR podstoupí tisíce mladíků, převážně z kmene Xhosů.

Podle odhadů jich o penis přijde každý rok zhruba 250. V roce 2013 se objevily s odstupem několika měsíců dokonce dva případy hromadných úmrtí. Dohromady při nich zemřelo více než 50 mladíků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy